За кілька кроків до менопаузи
Усе, що потрібно знати жінкам про труднощі перименопаузи — періоду, який може тривати від 1 до 10 років
Якщо вам від 45 до 55 років, ви вже могли ознайомитися з припливами, нічною пітливістю й сухістю слизових оболонок статевих органів. Але чи чули ви про мозковий туман та емоційні «гойдалки»? Це типові симптоми перименопаузи, які часто ігнорують…
Завдяки науковцям, які проводять дослідження (передусім американським і британським), в останні роки людство багато дізналося про те, що відбувається з жіночим організмом, коли він переходить від активного репродуктивного віку до віку, коли відтворення вже неможливе. Прояви, які раніше не пов’язували з менопаузою, нарешті отримали більше уваги медиків.
Що таке перименопауза, як зауважити в себе її симптоми та як на них реагувати, пояснює досвідчена лікарка, гінекологиня Анетт Тоннес Педерсен, яку цитує норвезьке видання iForm.
Що таке перименопауза
Це — медичний термін на позначення періоду перед менопаузою, який також часто називають «ранньою менопаузою». Він складається з двох слів: «пери» і «менопауза».
Менопауза у жінки настає, якщо від останньої менструації минув рік. Після цього така жінка вже не може мати дітей. «Пери» означає «навколо», тому перименопауза означає період навколо, а точніше — роки перед останньою менструацією. Яєчники починають працювати нестабільно. Крива вироблення гормонів постійно прямує то вгору, то вниз, що може призводити до появи дискомфортних відчуттів.
В якому віці починається
Це індивідуально, але зазвичай у 45−55 років. Перименопауза може наставати за 5−10 років до припинення менструацій, й коли це трапиться, залежить від того, наскільки добре працюють ваші яєчники, що, своєю чергою, залежить від того, скільки яйцеклітин у вас залишилося.
Чи знаєте ви, що…
Багато жінок так і не дізнається, коли в них «по-справжньому» була остання менструація. Якщо ви користуєтеся протизаплідними засобами, такими, як таблетки чи гормональна внутрішньоматкова спіраль, це може «замаскувати» вашу власну біологію, оскільки вони провокують затримку регулярних кровотеч.
Як проявляється
Перелік симптомів є довгим, оскільки коливання жіночих статевих гормонів, зокрема естрогену та прогестерону, впливає на весь організм.
Є ознаки, які майже виключно пов’язують з менопаузою (і це ті, які ми знаємо найкраще). А є такі, які може спровокувати менопауза, але не тільки вона.
Характерні симптоми перименопаузи
Деякі прояви можуть бути безпосередньо пов’язані з перименопаузою, та їх рідко пов’язують з іншими причинами, особливо, якщо вони виникають у жінок у 40−50 років.
Нерегулярні кровотечі
Менструація починається не тільки на кожен 28-ий день. У графіку все частіше трапляються збої, коли перерви між менструаціями стають коротшими, й у жінки може бути як рясна кровотеча, так і кров’янисті мажучі виділення.
Це відбувається тому, що організм продовжує продукувати естроген, а овуляція вже не настає. Результатом є нестабільність слизової оболонки матки, яка постійно кровоточить.
Припливи
Ви відчуваєте раптовий прилив тепла у всьому тілі, й це триває приблизно хвилину. Ви активно пітнієте, а ваше обличчя червоніє. Вас також може турбувати нічна пітливість.
Це відбувається тому, що робота внутрішнього термостата мозку, який зазвичай регулює температуру навколишнього середовища, внаслідок гормональних коливань порушується. Це дуже типовий симптом менопаузи.
Сухість слизових оболонок
У нормі водний баланс піхви та уретри підтримується естрогенами. Але коли рівень цього гормону постійно коливається або знижується, це може призвести до сухості й свербіння слизових. Результат — цистит та біль під час сексу (через нестачу вагінального секрету).
Менш поширені ознаки перименопаузи
Не всі симптоми можна приписати перименопаузі. Деякі з них можна пояснити іншими подіями, що відбуваються у нашому житті. Наприклад, стресами чи депресією.
Розлади сну
Проблеми із засинанням й часті пробудження вночі, зокрема через нав’язливі думки, можуть становити серйозну проблему для жінок, що входять у період перименопаузи.
Кортизол допомагає підтримувати внутрішній циркадний ритм організму. Коли рівень цього гормону падає, цикл сну порушується, а здатність справлятися зі стресом знижується.
Мозковий туман
Відчуття, ніби блукаєш у тумані й не можеш зорієнтуватися. Стає важче запам’ятовувати нову інформацію, вчитися, концентруватися та зосереджуватися.
Донедавна вчені пов’язували це з розладами сну, але сьогодні дійшли висновку, що причина може критися у різких коливаннях рівня естрогену під час менопаузи або нічних припливах.
Зниження статевого потягу
У більшості жінок знижується лібідо у період перименопаузи. Чому бажання займатися сексом зникає? Цьому може бути кілька пояснень. Наприклад, стреси на роботі, коли стає складніше виконувати велику кількість завдань одночасно, або ж зниження рівня тестостерону у партнера.
Болі в суглобах
Зазвичай больові відчуття локалізуються не лише в одному суглобі, а симетрично — в обох руках, колінах чи стопах. Біль у суглобах може спричинятися остеоартритом, але якщо він виникає під час менопаузи, то причиною найчастіше є коливання рівня естрогену.
Збільшення ваги
Раніше жир відкладався у грудях і на стегнах. Коли рівень естрогену знижується, а тестостерон деякий час залишається на тому ж рівні, що й раніше, це призводить до маскулінізації обрисів тіла — фігура переходить від форми «груші» до форми «яблука», що до певного віку більш притаманно чоловікам.
Емоційна лабільність
У вас не буде депресії, бо перименопауза є складовою природного процесу старіння. Але ви можете відчувати ті самі перепади настрою, які відчували раніше, у різні дні менструального циклу.
Деякі жінки описують це на підвищену чутливість, коли й позитивні, і негативні емоції відчуваються сильніше, ніж до цього.
Коли чекати погіршення самопочуття
Це — індивідуально, але ви розпізнаєте перименопаузу за такими симптомами:
- на початку це будуть нерегулярні менструальні кровотечі;
- далі, впродовж всього «перехідного» періоду, — болі в суглобах й порушення сну;
- у кінці - сухість слизових оболонок.
Чому настає перименопауза
Яєчники перестають стабільно продукувати гормони. Яєчники — це своєрідна фабрика гормонів. Протягом усіх років регулярних менструацій вони гарантують, що вироблення естрогену точно відповідатиме вашому циклу.
Це означає, що рівень естрогену поступово підвищується у перші 10 днів циклу до настання овуляції, після чого знижується. Якщо яйцеклітина не була запліднена, вона вимивається з кровотечею, і цикл починається спочатку.
Але в якийсь момент, коли запас яйцеклітин вичерпується, вироблення гормону виходить з-під контролю. Яєчники по черзі виробляють занадто багато або занадто мало естрогену. Саме ці гормональні коливання й призводять до появи ознак перименопаузи.
Проблема жінок полягає в тому, що в них є період бурхливих гормональних коливань, який починається вже у 40 років, а коли настає менопауза — продукування статевих гормонів падає до мінімуму. У чоловіків також зменшується вироблення статевих гормонів, але це відбувається повільно. Біологічно це дві дуже різні речі.
Синтез естрогену
Естроген продукується яєчниками та виконує дві функції:
- сприяє дозріванню яйцеклітин і викликає овуляцію, щоб ви могли завагітніти;
- загалом підтримує здоров’я.
Тому нестабільне вироблення цього гормону не тільки впливає на можливість завагітніти, а й загалом впливає на весь організм.
Спочатку знижується фертильність (зауважте: ваші яєчники при цьому все ще продовжують синтезувати естроген), а вже потім з’являються прояви перименопаузи.
Скільки триває перименопауза
Немає двох однакових перименопауз. Цей період може бути як довгим, так і коротким. Він може супроводжуватися багатьма симптомами, невеликою їх кількістю або взагалі не мати жодних проявів. У вас можуть бути одні ознаки, але не бути інших.
Неможливо також точно спрогнозувати, скільки буде тривати ваша перименопауза — один чи десять років.
Яка кількість жінок потерпає від симптомів перименопаузи
- 1/3 не відчувають нічого.
- 1/3 мають один або кілька симптомів, які вони можуть контролювати.
- 1/3 мають прояви, які суттєво погіршують якість життя.
«Чи могла в мене початися перименопауза, якщо у мене досі нормальні місячні?»
Так, у вас можуть бути регулярні менструації, але, ймовірно, за таких умов у вас будуть також інші ознаки того, що рівень гормонів почав аномально коливатися. Зміни в менструальному циклі з’являються зазвичай першими, але не завжди.
Як діагностують перименопаузу
Фахівець докладно розпитає вас, які симптоми ви відчуваєте, коли вони виникають та який ступінь дискомфорту викликають.
- Аналізи крові показують одномоментну картину рівня гормонів, тому їх самих собою недостатньо, щоб говорити про перименопаузу.
- Лікарі загальної практики зосереджені переважно на тому, щоб виключити серйозне захворювання, і в цьому контексті прояви перименопаузи можуть не потрапити в поле зору їхньої уваги.
- У різні дні ви можете по-різному відчувати біль і дискомфорт: один раз більше, інший — менше.
Підказка
Знайдіть спеціаліста, який допоможе вам подолати проблеми, пов’язані з перименопаузою. Знання про цей особливий період у житті кожної жінки постійно змінюються, і від терапевтів та гінекологів вимагають постійного професійного вдосконалення, щоб вони були в курсі сучасних методів лікування.
Коли потрібно звернутися по медичну допомогу
Це залежить від того, наскільки вираженою є клінічна картина. Ви самі повинні відчувати, коли вам може знадобитися лікування, але пам’ятайте, що призначити гормональну терапію може тільки лікар.
Підказка
Добре підготуйтеся до розмови з фахівцем. Упродовж 2−3 тижнів перед консультацією ведіть щоденник, куди записуйте всі симптоми, які відчуваєте, їхню інтенсивність і тривалість. Якщо у вас була нетипова кровотеча або інші виділення, занотуйте, коли та якими вони були.
Як лікують перименопаузу
Прояви перименопаузи не слід розглядати як хворобу, й пом’якшувати їх слід на етапі, коли вони викликають найбільше занепокоєння. Тут може стати в пригоді медикаментозна гормональна терапія:
- Таблетки, пластир або гель. Гормональні препарати містять зазвичай і естрогени, і прогестини, й найкращим способом доставки гормонів вважається трансдермальний, тобто через шкіру.
- Вагінальні супозиторії, крем чи кільце з естрогеном. Але діють ці засоби лише локально (в піхві). Вони не допоможуть за загальних скарг, які супроводжують менопаузу.
- Безкровна гормональна терапія призначається, якщо після менопаузи минуло вже кілька років. Якщо ні, тоді призначається повторне лікування, наслідком чого є кровотеча, схожа на менструальну, яка повторюється, наприклад, кожні три місяці.
«Чим я можу допомогти собі»
Гормони в будь-якому разі коливатимуться під час перименопаузи вгору та вниз. Єдине, що можна з цим зробити, — почати приймати гормони.
Але ось кілька порад, які дозволять покращити самопочуття:
Спостерігайте за вагою.
Дослідження демонструють, що у жінок, які страждають від ожиріння, частіше бувають припливи та вони більше пітніють вночі.
Киньте курити.
У жінок-курців також частіше виникають проблеми з припливами й нічною пітливістю.
Висипляйтеся.
Зашторте вікна. Спати лягайте в один і той же час. Спіть з відчиненим вікном і бажано — у власній спальні. Це збільшить вашу витривалість.
Зміцніть свої м’язи.
Силові тренування зроблять вас сильнішою, щоб ви могли протистояти зменшенню кісткової та м’язової маси.