Як допомогти та не нашкодити людині за епілептичного нападу
Близько 100 тисяч людей в Україні страждають від одного з найпоширеніших у світі неврологічних захворювань — епілепсії. Для цієї недуги характерні неконтрольовані судоми — епілептичні напади, які можуть несподівано трапитися як у дитини, так і в дорослої людини
За даними Міністерства охорони здоров’я, 5−10% людей бодай раз в житті мали один епілептичний напад. Це ще не свідчить про епілепсію, однак звернутися до спеціалістів все одно необхідно.
Як допомогти та не нашкодити людині у випадку епілептичного нападу, як у цій ситуації швидко діяти і зберігати спокій, що робити, а чого — точно не варто, коли викликати швидку, а коли можна самостійно надати допомогу? Про це розповідає неврологиня, епілептологиня, нейрофізіологиня Дитячої лікарні святого Миколая Першого медичного об'єднання Львова Марія Павлюк.
— Епілептичні напади можуть проявлятися по-різному. Як їх розпізнати?
— Це може бути «завмирання» із фіксацією погляду — так званого «скляного погляду» прямо чи вбік. При цьому людина не реагує на звертання чи зовнішні подразники, і вивести її з цього стану неможливо. Крім цього, людина може частково або повністю втратити свідомість та мати посмикування однієї чи всіх частин тіла.
Якщо у людини судоми трапляються не вперше, то вона сама може розпізнати їхні передвісники. Це так звана «аура»: відчуття спалахів світла, специфічних запахів чи присмаку, нудоти, затерпання частин тіла тощо. Тож перед нападом людина може встигнути попередити про наближення судом.
— Що робити людині, яка стала свідком епілептичного нападу?
— Для початку — не панікувати, а людину, у якої стався напад, повернути у безпечне для неї положення, тобто набік, забрати від неї усі небезпечні предмети, що можуть її травмувати. Після цього покласти щось м’яке під голову, аби уникнути травми, якщо людину буде сильно смикати.
Не можна зупиняти судоми силою, розгинаючи руки чи ноги або класти щось до рота.
— Коли потрібно телефонувати на 103?
— Зазвичай напад минає сам собою, проте якщо тривалість його більша ніж 3 хвилини, слід обов’язково подзвонити на 103. Також необхідно набрати «швидку», якщо напади тривають до 3 хвилин, але повторюються досить часто і у проміжках між ними людина не приходить до свідомості. По-друге, якщо напад стався вперше або якщо для вас це незнайома людина. По-третє, якщо напад стався у вагітної. По-четверте, якщо напад стався у воді і є ризик потрапляння води у дихальні шляхи. По-п'яте, якщо людина не повернулася до свідомості після припинення судом.
Знання цих коротких кроків дадуть змогу не панікувати і допомогти людині з епілептичним нападом.
— Чого робити не варто?
— Це дуже важливе запитання. У жодному разі не слід класти нічого в рот людині з нападом. Адже будь-які сторонні предмети, приміром, ложки чи олівці, ніяк не полегшують стан, а навпаки — можуть тільки нашкодити: травмувати, пошкодити зуби, ясна чи навіть зламати щелепу.