Сомнамбулізм — ходіння уві сні відбувається у фазі повільного сну
Сомнамбулізм не є захворюванням. Він може бути симптомом основної проблеми у схильних до нього людей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/510108/lunatyzm.jpg)
Відомо, що кожен цикл сну складається із засинання, поверхневого сну, глибокого сну (це фаза повільного сну, фаза сну без руху очних яблук), наступна стадія — фаза зі швидким рухом очних яблук, або фаза швидкого сну, у якій бачимо сновидіння), потім настає пробудження. Такий цикл тривалістю близько 90 хвилин повторюється 6−9 разів упродовж ночі. Сомнамбулізм можливий наприкінці першої фази, тобто фази глибокого сну без руху очних яблук. Найчастіше ходіня уві сні притаманне дитячому віку. Пік частоти припадає на 4−8 років. Вважають, що 25% здорових дітей мали епізод сомнамбулізму в житті.
Численні дослідження доводять, що причиною його виникнення є незрілість кори головного мозку, а саме роз'єднання і неспроможність корково-підкоркових зв’язків. Ходіння уві сні у 25−33% випадків поєднується з енурезом, неврозом нав’язливості, синдромом сонних апное тощо. Сомнабулізм проявляється цілеспрямованими, складними діями людини, які вона може здійснювати під час неспання. Розплющені очі не відображають усвідомлення того, що відбувається. Людина може просто сидіти у ліжку, ходити, прибирати, іноді навіть готувати їжу і водити авто. Частіше це відбувається через 1−2 години після засинання і триває від 30 сек до 30 хв. Випадки сомнамбулізму не частіші, аніж раз на тиждень. Головне, забезпечити хворому повноцінний сон, психологічний комфорт, виключити потенційно небезпечні предмети, краще спати на 1 поверсі, аби уникнути травм. Є успіхи від використання деяких медикаментів, про що краще радитися з лікарем.
У 45% випадків сомнамбулізм проявиться, якщо один із батьків страждає від нього, і у 60% - якщо обоє мають ці ознаки. Відмінностей за статтю немає. Пробудження викличе збентеження, психологічний дискомфорт, навіть сором, що може посилити прояви неврозу. Краще не будити хворого і покласти в ліжко.
Під час ходіння уві сні немає об'єктивного сприйняття реальності, хоча людина може частково відтворити «події». Безумовно, це люди з підвищеною сенситивністю, чутливістю, часто художнього типу, на яких мають влив навіювання і гіпнабельність. Можливо, в період сну їх несвідоме виконує величезну творчу роботу, проте воно не «видає» того, що туди не було закладено.
Міфи про сомнамбулізм
- Сомнамбулізм — це хвороба.
- Вважається, що лунатики уві сні не можуть нашкодити собі так, як у реальному житті. Наприклад, якщо випадуть з вікна, то навіть подряпини не залишиться.
- Від сомнамбулізму страждають лише діти, і з віком це минає.
- Людина не пам’ятає нічого зі своїх нічних дій.
- Найчастіше випадки сомнамбулізму відбуваються в повний місяць.
- Цей розлад більш характерний для чоловіків, ніж для жінок.
- Лунатизм не проявляється у денний час.
- Найчастіше сомнамбулізм спостерігається у дуже емоційних людей.
Руслан Сергієнко.