«Образи заважають досягати успіху!»
Кризова психологиня Ірина Цюк розповіла, як долати травми війни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502545/psykholohiia.jpg)
Затяжна війна в Україні травмує психіку українців. Причому незалежно від того, чи залишилися в країні, чи виїхали за кордон. Навіть якщо зовні людина спокійна та цілком дає раду у нинішніх обставинах, психологічні проблеми все одно присутні. Як діяти, аби задавнена травма не загострилася та не впливала на якість життя? Про це говоримо з кризовою психологинею, тренеркою мислення Іриною Цюк.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/%D1%86%D1%8E%D0%BA.jpg)
— Які ознаки вказують на те, що людина гостро переживає травму війни?
— Постійна тривожність, погані сон, апетит. Часто падає імунітет, дають про себе знати хронічні недуги. Чимало людей досі не розуміють, що робити далі: залишатися в Україні чи виїжджати за кордон, у якому напрямку рухатися? Такі «зависання» у невизначеності погіршують стан. Хоча багато для кого нинішня ситуація, навпаки, стала пусковим механізмом для дій та нових рішень. Багато українців саме під час війни зробили прорив, оскільки зрозуміли, що не житимуть вічно. Інші - немов провалилися у яму апатії. Зазвичай таке трапляється, коли людина намагається заглушити власні емоції, не приймає дійсність. Важливо дати собі час на переживання неприємних відчуттів. Можна дозволити собі полежати, поплакати. Але важливо встановити дедлайн, аби не застрягнути у такому стані. У цей період вкрай важлива підтримка оточення та сім'ї. Якщо не вдається уникнути депресії самотужки, слід звернутися до спеціаліста.
— Під час війни багато хто змінює звичний ритм життя, професію…
— До багатьох українців у цей кризовий час прийшло розуміння — хто я і що хочу робити. Коли існує реальна загроза життю, відпадають страхи та сумніви, виявляються істинні бажання. Можна пережити будь-яку ситуацію, якщо знаєш, для чого це тобі потрібно. Важливо мати у житті мету. Я опановувала нову професію не лише під час війни — у мене цей період збігся з важкою хворобою. Мала шалений приплив сил попри хіміотерапію та перебування на межі життя та смерті. Прагнула навчатися, допомагати людям — це, зокрема, допомогло здолати онкологію.
— Як внормувати психологічний стан самотужки?
— Важливо налагодити режим харчування та сну — це допомагає організму долати стрес. Мозок обробляє інформацію у сні. За годину до відпочинку вимикайте усі ґаджети, зменшуйте інтенсивність світла у помешканні. Ранок починайте зі склянки теплої води — вона допоможе розслабитися та виведе токсини. Коли чуєте звуки сирени чи вибухи, практикуйте дихальні вправи. Важливо навести лад у власних думках. Візьміть за звичку їх записувати. Це допоможе розсортувати мислення: негатив слід відкидати. Про що думаємо — те і стається. Подумайте, чим можемо бути корисні для країни та оточення. Допомога іншим надає крила та відволікає від сумних думок. Важливо навчитися співчувати. Українці - емоційно виснажилися, починають ділити один одного, зокрема на тих, хто виїхав і залишився. Кожен перебуває у потрібних саме йому обставинах і має зосередитися на тому, що саме несе у цей світ.