Як побороти страх перед операцією
Ключова рекомендація — знайти свого лікаря. Без довіри буде складно подолати тривогу
![Багато пацієнтів бояться болю, але можливості сучасної анестезіології такі, що болю людина не відчує. Фото Fearapy](https://img.wz.lviv.ua/uJR4D4_X2lms4fHi6QMCvvheJr0=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496138/operatsiia.jpg)
Мало серед нас знайдеться людей, які зможуть добре виспатися перед хірургічним втручанням, а на ранок у хорошому гуморі й без тремору у кінцівках дати згоду на те, щоб їх відвезли в операційну. Особливо, якщо у житті людини така подія, як операція, відбувається вперше. «Страх у такій ситуації - це нормально, — заспокоює лікар-отоларинголог, ЛОР-хірург Пустомитівської лікарні Юрій Іванович. — Усі ми боїмося невідомого».
Як морально підготуватися до хірургічного втручання
Передусім, наголошує фахівець, пацієнту необхідно знайти свого лікаря, якому він довірятиме із закритими очима, якого може розпитати про все, що його хвилює, та який зможе розвіяти сумніви. Важливо, щоб лікар поінформував, що буде відбуватися з пацієнтом, починаючи від приймального відділення й закінчуючи післяопераційним періодом.
Операція крок за кроком
У приймальному відділенні пацієнту оформляють історію хвороби. Після цього він проходить необхідні обстеження та консультації, а далі - поступає у хірургічне відділення, де дізнається про розпорядок дня і правила перебування у стаціонарі. Операцію йому проведуть наступного дня, й це, мабуть, найбільш бентежний період перебування у медзакладі.
Юрій Іванович радить пацієнтам з’ясувати для себе, чого бояться найбільше.
- Це може бути біль, однак завдяки сучасним методам анестезії болю людина не відчує.
- Дехто переживає, що «не зможе перенести наркозу», але якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, проблем виникнути не повинно.
- Багато побоюється, що «щось може піти не так». «Ризик є завжди, — визнає отоларинголог. — Але це питання довіри до лікаря. Той зобов’язаний у деталях розповісти пацієнту про можливі ускладнення, а пацієнт — про всі проблеми його організму».
Більшість неприємних або навіть небезпечних ситуацій, які можуть виникнути у ході оперативного втручання, лікарі можуть спрогнозувати та в разі їх виникнення швидко розв’язати проблему.
Безпосередньо перед операцією лікуючий лікар й анестезіолог ще раз проводять розмову з пацієнтом, після чого відвозять його в операційну, де до нього під'єднують різне обладнання, яке протягом втручання буде моніторити показники організму. Далі на людину накладають інгаляційну маску, і вона поринає у глибокий сон. Тривалість його залежить від обсягу операції.
Після того, як медики закінчать свою роботу, пацієнта, який успішно вийшов з наркозу, відвезуть у палату. Втручання — позаду. «Наступний етап — післяопераційний період, і тут треба бути готовим, що в кожного він буде проходити індивідуально», — підсумовує лікар.