Женемо депресію геть!
Депресія у старшому віці спостерігається дуже часто. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресивні симптоми мають місце у 40% пацієнтів старшого віку, які звернулися до лікаря у зв’язку з іншими захворюваннями. Жінки страждають від депресії у два рази частіше, ніж чоловіки, причому у жінок хвороба часто розвивається у віці 50−60 років, а у чоловіків — у 55−65 років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/495857/depresiia.jpg)
Головною причиною є ситуація власного старіння — острах фізичної немочі, труднощів самообслуговування, складнощі у спілкуванні внаслідок вираженого ослаблення зору й слуху, самотність. Крім того, у старшому віці ми найбільш підлягаємо різним втратам — наприклад, переживаємо горе з приводу смерті близької людини, у зв’язку з можливим захворюванням дружини чи чоловіка, розлукою із дітьми, позбавленням роботи і втратою соціального стану.
У цьому віці відбувається зниження адаптаційних можливостей організму загалом. При цьому втрачається активність, знижується емоційний резонанс, зростає впертість. Ми починаємо більше уваги приділяти своїм відчуттям, піклуватися про своє здоров’я. Встановлено, що лише у половини осіб старшого віку спостерігається адекватне ставлення до свого фізичного стану, в однієї чверті - переоцінка свого фізичного стану, а в іншої переоцінка має іпохондричний характер (іпохондрія — болісно-пригнічений стан). Ми переймаємося внутрішньою роботою свого організму, переконані в наявності у нас тяжкої недуги, якої насправді немає.
З роками накопичується кількість перенесених хвороб, операцій, нещасних випадків, ми почуваємося хворими, навіть якщо зі здоров’ям усе у відносному порядку. Надмірна заклопотаність часто провокується перебільшеним уявленням про те, якою наша активність була раніше і якою стала через фізичні обмеження віком. Неприємні відчуття, що з’являються в тілі, відволікають від зовнішнього світу, підсилюють спрямованість усередину себе.
Чим старшими ми стаємо, тим менше залишається в нас гідних справ, ніщо не відволікає від думок про самих себе. Нас часто гнітять жалкування про втрачене, каяття совісті, самотність. Ми можемо гостро переживати тяжке відчуття порожнечі й непотрібності. Все, що відбувається, здається малозначним і нецікавим.
Спроби підтримати, заспокоїти нас видаються нещирими, безглуздими і часто дають зворотний ефект. Розвивається депресія, як правило, повільно, хоча можливі й протилежні ситуації, коли зниженню настрою передує раптова психічна травма або гостре захворювання. З’являються й наростають пригніченість, необґрунтовані або перебільшені побоювання за своє здоров’я, стан близьких, матеріальне благополуччя. Слабшає прихильність до родичів, друзів, рвуться соціальні зв’язки. Що ж робити?
Найперше й найголовніше — всіма силами намагайтеся уникнути згаданих симптомів. Вважається, що підбадьорювання може дати зворотний ефект. Проте ви повинні - просто забов’язані! — усвідомити: нічого надприродного не відбувається, ваш вік — не перешкода справам, любові, радощам життя. Змусьте себе стрепенутися! Хто сказав, що любов і прихильність залишилися в минулому? Це — найбільша омана! З роками любов стає глибшою, мудрішою, повнішою. Розрада — у вашій другій половинці. Адже з роками ми буквально зростаємося з ними, настільки заглиблюючись одне в одного, що ці зв’язки неможливо зруйнувати. Цінуйте кожну секунду, що вам призначено провести разом. Кохайте й будьте коханими! Необхідно одержувати задоволення від життя. Якщо ви самотні, встановлюйте нові соціальні стосунки й відновлюйте старі, відродіть хобі, інтерес до різних видів діяльності (наприклад, до домашньої кухні), займіться квітникарством. Благотворно впливають відвідування храму, активна участь у добродійності й допомога іншим людям.
Нінель Кузнецька.