Передплата 2024 «Добрий господар»

Вишнева терапія

Корисні та лікувальні властивості вишні високо цінувалися ще в давнину. Причому як цілющий засіб застосовували не тільки яскраво-червоні ягоди, листя та кору дерева, а також клей (висохлий сік дерева). Народні цілителі радили притулятися до вишні спиною або хворими місцями, щоб вивести хворобу з тіла, а також застосовували для лікування від різних недуг попіл вишневого дерева

Хімічний склад

Користь вишні зумовлена ба­гатим складом вітамінів і мікро­елементів. У ній містяться такі ві­таміни: С, РР, А, Е, Н, В1, В2, В6, а також фолієва кислота, або віта­мін В9. З мікро-і макроелементів: фтор, залізо, йод, магній, мідь, фосфор, цинк, натрій, хром, мар­ганець, сірка, калій, хлор, нікель, бор, рубідій, ванадій, кобальт. Особливо багата вишня кальці­єм, а за вмістом молібдену — на першому місці серед ягід. Хоча деякі з названих елементів по­трібні нашому організму в міні­мальній кількості, проте за їх не­стачі ми більше схильні до хвороб і швидше старіємо.

У ягодах вишні присутні ду­бильні речовини, натуральні цу­кри (фруктоза і глюкоза), крох­маль, органічні кислоти і пектини. Окремо варто назвати такі речо­вини, як кумарин, завдяки яко­му згортання крові знижується і зменшується ризик утворення тромбів, еллагову кислоту, яка блокує розвиток ракових клітин, а також антоціани, що запобігають ранньому старінню клітин і підви­щують тонус капілярів.

Корисні та лікувальні властивості

М’якоть вишневих ягід мож­на, без перебільшення, назвати смачними і корисними натураль­ними ліками з широким спектром дії:

  • в першу чергу їх рекоменду­ють вживати в їжу з метою підви­щення у крові гемоглобіну, зни­ження високого тиску і зміцнення капілярів, щоб уникнути кровови­ливів;
  • вишня може послужити чу­довим профілактичним засобом від інфарктів, тромбозів, інсультів, нападів стенокардії та ускладнень артеріального атеросклерозу;
  • м’якоть плодів застосову­ється у лікуванні подагри і артри­ту, оскільки зменшує рівень сечо­вої кислоти в організмі і усуває запалення суглобів;
  • за рахунок досить висо­кого вмісту міді вишню корисно включати в раціон для лікування епілепсії та деяких психічних за­хворювань — ягоди вишні благо­творно впливають на центральну нервову систему і на діяльність головного мозку;
  • протизапальні та бакте­рицидні властивості вишні до­зволяють успішно боротися зі стрептококами і стафілококами, знищувати збудників дизентерії;
  • допомагає м’якоть вишне­вих плодів і тим, хто потерпає від закрепів, бо пектинові речовини сприяють поліпшенню перисталь­тики кишечнику і ефективно виво­дять з організму шлаки;
  • у випадках простудних за­хворювань вишня служить чудо­вим жарознижувальним засобом, а за бронхіту та сухого кашлю яго­ди діють як м’який, але дієвий від­харкувальний засіб;
  • корисно включати вишню в раціон вагітним жінкам, адже в ягодах міститься фолієва кис­лота, яка відіграє важливу роль у розвитку ембріона. До того ж вживання вишневих плодів допо­може впоратися з анемією під час вагітності.

Вишневий сік

Лікувальні властивості вишні яскраво проявляються і у свіжому вишневому соці, який вважається одним з найбільш корисних серед свіжих соків. Як і м’якоть вишні, сік ефективний у випадках високої температури, кашлю, лікування артриту і як профілактичний засіб від атеросклерозу. Він допоможе тим, хто хворіє на трахеїт і бронхіт, як відхаркувальний засіб, також допоможе від лихоманки і про­студних захворювань.

Вишневий сік — дієвий природ­ний антисептик проти збудників дизентерії, кишкової палички, гнійних інфекцій тощо. Крім того, за рахунок низької калорійності і благотворного впливу на обмін­ні процеси в організмі, сік вишні вважається чудовим дієтичним засобом.

Листя вишні

Особливо корисне воно у сві­жому вигляді, але можна загото­вити вишневі листки про запас, висушивши їх під навісом. З листя вишні заварюють вітамінний чай, який має кровоспинну і протиза­пальну дію.

У випадках гіпертонії і кровоте­чах можна запарити сухе або свіже листя в окропі, настояти протягом півгодини і вживати процідже­ний настій потроху протягом дня. Особливо корисний буде такий настій під час рясних менструацій і кровотечі з носа. А відвар з ви­шневого листя, приготовлений на молоці, добре допомагає людям з хворобами печінки, включаючи гепатит і жовчнокам’яну хворобу.

Кісточки вишні

Через вміст синильної кислоти свіжі вишневі кісточки вживати ка­тегорично не рекомендується, бо вони можуть викликати отруєння. Після термічної обробки (під час варіння компоту чи варення) не­безпека зникає, проте використо­вують вишневі кісточки тільки як зовнішні компреси (у розтертому вигляді) на хворі місця за подагри.

Для приготування лікарських засобів використовується й висо­хлий сік дерева вишні (клей), куди входять цукри пентоза, арабіноза і галактоза. Вишневий клей вва­жається найефективнішим обво­лікальним засобом.

За допомогою відварів з гілок молодого дерева можна зупинити діарею, його також використову­ють у лікуванні колітів разом з ін­шими засобами.

Відвар з плодоніжок ягоди має сечогінну дію, виводить з орга­нізму сечовину, використовуєть­ся у випадках набряків, водянки, подагри, сечокислого діатезу і сечокам’яної хвороби, гіпертонії.

Протипоказання

Не варто їсти вишню з кісточка­ми, бо можна отруїтися. Це можли­во через вміст в кісточках глікозиду амігдалину, який розкладається у кишечнику під дією гнильних бак­терій, утворюючи синильну кисло­ту. Крім отруйних кісточок, вишня може заподіяти шкоду організму, якщо вживати її у великих кількос­тях у випадках ожиріння, порушен­ня роботи кишечнику, цукрового діабету, розладів травлення, ви­разки шлунка та хронічних легене­вих захворювань.

Підготувала Галина Вербицька

Схожі новини