Букет вітамінів у пучку цибулі
Гострі промінчики зеленої цибулі можуть стати не тільки прикрасою будь-якої страви на вашому столі, а й гострим доповненням до їжі. Адже в одному її пучку цілий букет вітамінів
Цибулю окультурили кілька тисяч років до нашої ери. На думку науковців, батьківщина цибулі - на території в межах кордонів сучасних Ірану й Афганістану. Нині цибулю вирощують на всіх континентах, заселених людьми.
Найчастіше для вирощування зеленої цибулі використовують ріпчасту, але можна використовувати й пагони цибулі-батуну і цибулі-шалоту. Зважаючи на смакові якості, зелену цибулю необхідно збирати протягом періоду, коли цибулина ще не дозріла. Зелена цибуля широко застосовується в кулінарії як добавка до салатів та вінегретів, різних овочевих та м’ясних страв, а також як закуска і смакова добавка до супів, соусів, підливки і фаршу.
Хімічний склад
Зеленій цибулі слід віддавати перевагу ранньою весною, в періоди авітамінозу. У 100 г міститься денна норма аскорбінової кислоти для дорослої людини.
Паростки цибулі містять білки, вуглеводи, клітковину, пектини, а також вітаміни А, С, Е, вітаміни групи В, каротин. Також багата зелена цибуля на мікроелементи: калій, кальцій, магній, фосфор, залізо.
У 100 г зеленої цибулі в середньому близько 19 ккал.
Корисні властивості
У зеленій цибулі міститься величезна кількість мікроелементів і поживних речовин, які здатні підтримувати життєві функції людського організму. Багато фахівців вважають, що в пір'ї цього овоча набагато більше вітамінів, ніж у самих цибулинах, які ми споживаємо протягом усього року. Правда це чи ні, визначити складно. Однак те, що зелена цибуля корисна, — факт. Це чудовий засіб у боротьбі з весняним авітамінозом.
У соці зеленої цибулі багато корисних речовин, він багатий на мікроелементи, вітаміни, ефірні олії, вуглеводи.
Зелена цибуля містить цинк у більшій кількості, ніж інша зелень. Нестача цього елемента може викликати випадання волосся і ламкість нігтів, негативно відбитися на репродуктивній системі жінок, а у чоловіків на виробленні чоловічого статевого гормону тестостерону та активності сперматозоїдів. До того ж цинк бере участь у формуванні імунітету.
У зеленій цибулі містяться речовини, які зміцнюють серцевий м’яз і стінки судин, тож сердечникам і людям з ослабленим здоров’ям необхідно звернути увагу на цю зелень.
Багата цибуля й на кальцій і фосфор, що дуже благотворно впливають на стан зубів.
Також зелена цибуля:
- підвищує апетит
- покращує травлення і процес засвоєння їжі
- підвищує тонус
- корисна за ГРВІ та грипу (завдяки наявності фітонцидів)
- нормалізує тиск
- допомагає за цукрового діабету
- стимулює процеси кровотворення
- благотворно впливає на серцево-судинну систему
- знижує ризик ракових захворювань
Крім того, зелена цибуля має антисептичну, тобто протимікробну, бактерицидну, протизапальну і антисклеротичну дії. За тривалого зберігання зелена цибуля в’яне і втрачає свої корисні властивості.
Зверніть увагу! Зелена цибуля протипоказана у випадку деяких захворювань печінки, нирок і шлунково-кишкового тракту.
Підготувала Галина Вербицька.