Переніс COVID-19 і… залишився прикутим до ліжка
Львівські медики запідозрили у дитини аутоімунний енцефаліт, який розвинувся внаслідок перенесеного коронавірусу. Лікування дало ефект — хлопчик одужав
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/482416/encefalit2.jpg)
Ще кілька тижнів тому 10-річний Назарко з Львівщини лежав, прикутий до ліжка. Хвороба, яка знерухомила дитину, почалася з тривалої гарячки. Збити високу температуру не вдавалося впродовж двох місяців. Пацієнта госпіталізували в інфекційну лікарню.
Далі раптово, за один день, у дитини з’явилися розлади травлення та наросла неврологічна симптоматика. Хлопчик впав у кому. Коли отямився, за його лікування взялися фахівці Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру. Про цей випадок «ВЗ» повідомили у пресслужбі медзакладу.
Як розповіла імунологиня Соломія Тимчишин, характерна клінічна картина й результати лабораторних та інструментальних досліджень дали лікарям підстави запідозрити у пацієнта аутоімунний енцефаліт. За цього захворювання імунна система помилково сприймає структури головного мозку як ворожі й продукує у відповідь антитіла, внаслідок чого в мозку розвивається запальний процес. Медики припускають, що у Назарка такий збій стався через перенесену коронавірусну хворобу. Йому призначили терапію, яку зазвичай призначають в таких випадках (імуносупресивні довенні імуноглобуліни плюс гормони), і вона виявилася ефективною. Зараз хлопець продовжує лікуватися гормонами, поступово зменшуючи їх дозу.
Шлях до одужання виявився довгим. Над тим, щоб поставити пацієнтові правильний діагноз та призначити лікування, працювало багато медиків: педіатр, невролог, лікар фізичної реабілітаційної медицини, фізичний терапевт, фахівці діагностичного відділення, анестезіологи тощо.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/encefalit.jpg)
Одним із важливих етапів повернення хлопчика до здоров’я була реабілітація. Команда реабілітологів провела функціональні обстеження і на їх основі розробила для пацієнта план індивідуальних занять. Відновлення розпочалася з перших днів перебування Назарка в педіатричному відділенні.
«Коли я тільки почав працювати з хлопчиком, то він просто лежав і не рухався, — згадує реабілітолог Олег Бурій. — Поступово ми вчилися з ним сідати, тримати рівновагу, вставати та ходити. Спочатку з використанням допоміжного технічного засобу. Далі він все це робив уже самостійно».
Дитина понад три тижні посилено працювала над вдосконаленням функціональних навичок та зміцненням м’язів. За цей час функціональний стан хлопчика покращився настільки, що його вже можна було виписати додому. Зараз він самостійно себе обслуговує, а головне — може нарешті повернутися до навчання!
Принагідно медики закликають батьків звертати увагу на найменше погіршення самопочуття дитини. Якщо підвищилася температура тіла і цьому не можна знайти пояснення, слід відразу звернутися до сімейного лікаря. За можливості варто протестуватися на грип і ковід. Якщо ж температура не спадає довгий час, необхідно проконсультуватися з імунологом чи гематологом.