Любите засмагати? —Перевірте родимки!
Засмагати після 16-ї години— оптимальний режим
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/469249/zasmaha.jpg)
Родимки споконвіку вважали ознакою жіночого шарму. Але, виявляється, — ця маленька плямка загрожує серйозними проблемами зі здоров’ям. Звичайно, наявність родимок на тілі - ще не привід для хвилювань. Проте для того, щоб уникнути можливих неприємних наслідків, потрібно уважніше ставитися до них.
«Родимки — це побутова назва вроджених і набутих пігментованих утворень на шкірі, частіше у вигляді темно-коричневої плямки чи горошинки, — розповідає дерматолог Наталія Балагура. — У медицині існує термін „невус“, що позначає пігментні утворення шкіри. Ним можна позначити і родимку, і пігментну пляму, що з’явилася на шкірі з віком. Не лякайтеся, але родимки і пігментні плями — це пухлини шкіри. І, як і будь-які новоутворення, вони можуть бути доброякісними і злоякісними. Причин цього кілька. Одна з них — ультрафіолетове випромінювання сонця. Довге перебування під ультрафіолетом загрожує передчасним старінням шкіри. Однак, розслабившись на відпочинку, люди часто забувають про власну безпеку і шкоду від надмірного перебування на сонці».
Під дією ультрафіолету виробляється вітамін D, необхідний для кісткової тканини, стійкого імунітету. Але для того, щоб засмага була не лише приємною, а й корисною, потрібно дотримуватися правил: засмагати після 16-ї години — оптимальний режим. Однак сонце — потужний фактор, який запускає механізм виникнення злоякісного переродження родимок. «Пам'ятайте: під час перебування під водою сонячні промені проходять на метр в глибину, — застерігає лікар. — За підняття на гору рівень сонячного випромінювання значно більший, — відтак любителям гірських походів теж варто бути обережними. У місті сонце відбивається від скляних поверхонь і асфальту. Ще раз зверну увагу на те, що потрібно проводити контроль родимок. Якщо говорити про діагностику, то є сучасний спосіб — дерматоскопія». Завдяки йому можна, не порушуючи шкірного покриву, заглянути в родимку на кілька міліметрів. Ці обстеження можна і потрібно робити щороку, щоб відстежувати історію в динаміці. Щодо залежності розміру родимки від ймовірності її переродження у злоякісне новоутворення лікар зазначає: «Великі опуклі родимки частіше схильні до травм. А будь-яка травма родимки має свої наслідки. Однак панікувати не потрібно. Навіть найбільші родимки не завжди є ознакою раку шкіри. У той же час ледь помітне новоутворення на шкірі може таїти в собі реальну загрозу». Коли діагностика проводиться на ранніх етапах розвитку меланоми, можливе її лікування методом хірургічного втручання. І навпаки, у разі пізньої діагностики важко запобігти глибокому поширенню метастазів до внутрішніх органів та уникнути несприятливого прогнозу. Тому єдиний дієвий та ефективний спосіб боротьби з меланомою — розумна профілактика.
До теми
Меланому зазвичай складно розпізнати неозброєним оком і на перший погляд важко виявити відмінність між нею та звичайною родимкою чи родимою плямою. Головний лікар Інституту дерматології та косметології, координатор пан'європейського проєкту «Євромеланома» Ольга Богомолець розробила метод самодіагностики — так званий АКОРД меланоми:
А — родимка Асиметрична
К — має нерівні Краї
О — змінює Окрас
Р — збільшується у Розмірах
Д — Динаміка зміни кольору, збільшення розміру та зміни країв, а також наявність таких симптомів, як кровоточивість та свербіж, можуть свідчити про злоякісні утворення.