«Мали би бути антибіотики, які б і надалі відпускали без рецепта»
Не всі лікарі та пацієнти зраділи новині, що з 1 серпня антибіотики без електронного рецепта в аптеці не купити
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/466262/antybiotyk.jpg)
Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я, це тільки перший крок, який дозволить врегулювати обіг ліків в Україні та безконтрольне їх вживання. Невдовзі за електронними рецептами відпускатимуться усі рецептурні препарати. Утім, цій новині частина пацієнтів та лікарів не зраділа. В умовах війни доступ до медичної допомоги й так утруднений. А електронний рецепт, на їхню думку, лише створює додаткові бюрократичні перепони для того, щоб її отримати.
Пані Богдана вже багато років хворіє на цистит, який час від часу в неї рецидивує. «На такі випадки в мене є дієвий антибіотик. Ось, їздили з онуками на річку. Видно, змерзла, бо знову з’явилися симптоми. Я зараз у селі й не уявляю, що б робила, якби під рукою не було моїх ліків. А так пропила за стандартною схемою – і все гаразд», – розповідає жінка. З чоловіком, зятем та донькою живе у Львові, але через непевну воєнну та економічну ситуацію вирішила перебратися на літо на дачу. Засадили город. «Одна річ, коли людина живе в столиці чи обласному центрі, а що робити людям зі села? Вважаю, треба дозволити кожному українцю мати в аптечці антибіотик. «Мати» не означає відразу «приймати». У нас триває повномасштабна війна. Всяке може трапитися. Такі нововведення зараз точно не на часі», – переконана львів’янка.
Фармацевтка пані Олександра вважає, що антибіотики, як і багато інших медикаментів, повинні відпускатися тільки за рецептом. Так, як є у всіх цивілізованих країнах світу. «Загалом, люди стають більш обізнаними та все рідше займаються самолікуванням, – ділиться спостереженнями аптекарка. – Проте випадки, коли людина купує антибактеріальний препарат, бо у неї «нежить і кашель», не такі вже й поодинокі. Торік у мене був покупець, який замовив одразу п’ять упаковок азитроміцину. Мене це насторожило. Я поцікавилася, чи в нього вдома всі похворіли. Виявилося, бере для себе. 15 таблеток (!), при тому, що курс лікування передбачає лише три, по одній на день».
Пані Ганна живе та працює в Польщі вже три роки. Часто скаржилася на дискомфорт у шлунку та проблеми з травленням їжі, тож вирішила проконсультуватися зі сімейним лікарем. Той скерував пацієнтку на аналіз крові на Гелікобактер. Дослідження підтвердило наявність Гелікобактерної інфекції. Фахівець виписав схему лікування відразу з трьох антибіотиків і наголосив, що придбати ці ліки жінка мусить впродовж наступних 7 днів. Після цього рецепт вважатиметься недійсним.
До 2020 року отримати рецепт на антибіотик в Польщі можна було й у паперовому вигляді. Проте тепер лікарі виписують переважно електронні рецепти. В одному рецепті – одне найменування медикаменту, але кількість упаковок може бути різною. Стандартний рецепт на ліки дійсний 30 днів, однак за обігом та прийомом антибіотиків в цій країні здійснюють більш строгий контроль, ніж за іншими медикаментами.
Українські лікарі погоджуються: неконтрольоване вживання антибіотиків, неправильний прийом цих ліків завдає непоправної шкоди здоров’ю. Формуються антибіотикорезистентні штами, які надалі не реагують на лікування наявним арсеналом протимікробних засобів. Як це було на початках пандемії COVID-19, коли хворі, які підлягали амбулаторному лікуванню, боячись потрапити до реанімації, на власний розсуд приймали фторхінолони – «антибіотики резерву». Їх призначають пацієнтам, які перебувають у відділеннях інтенсивної терапії, коли жодні інші антибактеріальні препарати вже не допомагають.
Щороку перед початком епідсезону ГРВІ та грипу медики з кожного «чайника» нагадують, що антибіотики на вірус не діють і можуть, навпаки, погіршувати стан хворого. А призначають їх тоді, коли у людини є хронічні вогнища інфекції в організмі.
«Насправді таких «просунутих» пацієнтів, які самі себе лікують антибіотиками, – не більш як 1-2%, – каже відомий лікар-пульмонолог Анатолій Невзгода. – Наші хворі, навпаки, бояться ліків, бо то «хімія». А от намастити чимось груди чи поставити банку на чоло – це так, це «діє». Бачу іншу проблему – доступ до антибіотикотерапії людей зі сільської місцевості, де лікар – «один на три села і до того ще й приїздить раз на рік». У містах – також проблема, бо лікарям знову додалося роботи. Замість того, щоб займатися хворими, цілий робочий день витрачаємо на оформлення документації. На пацієнта відводиться лише 15-20 хвилин. За цей час треба встигнути і діагноз поставити, і рецепт виписати».
На думку лікаря, мають бути антибіотики, які б і надалі відпускалися без рецепта. «Ніфуроксазид – чудовий антибіотик проти кишкових інфекцій, – наводить приклад Анатолій Невзгода. – Люди зараз їдуть відпочивати. Частина їде за кордон, і там вони цей препарат без рецепта не куплять, а обстеження в лікаря коштує 50 доларів. Хто це робитиме?».
«На українському фармринку забагато антибіотиків, – переконаний лікар. – У Канаді застосовуються лише три основні, а у нас їх – десятки. Багато маємо підроблених. Багато генериків (індійських, китайських, ще якихось), а своїх не випускаємо... У нас триває війна. Наші фармзаводи мали б працювати у три зміни та випускати антибактеріальні препарати. Не 25, а 3-4, які широко застосовуються та є ефективними, і ми будемо їх виписувати. Я за те, щоб антибіотики продавалися за рецептом. Але мусимо переконатися, що пацієнт цей рецепт отримає (я собі уявляю того 80-річного дідуся зі села, який чекає на електронний рецепт) і одержить необхідні йому ліки. Бо в рецепті вказується діюча речовина, а не торгова назва, що подається нам як велике благо... У США антибіотики також відпускаються за рецептом, але пацієнту не можуть відпустити інші ліки, ніж ті, що вказані в документі. Якщо конкретно цього препарату в цій аптеці немає, то пацієнта скеровують туди, де цей препарат є. Натомість деякі наші аптеки, на жаль, «роблять» бізнес: більше продадуть і продадуть дорожчих ліків – більше зароблять».
У МОЗ наголошують: пацієнти мають право самостійно обирати виробника антибіотика, орієнтуючись на свій бюджет. Також у відомстві зазначають, що нововведення почне працювати у рамках перехідного періоду в медичних закладах, які працюють з електронною системою охорони здоров’я. Якщо заклад ще не підключений до системи, лікар випише паперовий рецепт.