Між ожирінням та діабетом – п’ять років
Майже 30% українців страждають від ожиріння. Чому небезпечно ігнорувати це захворювання?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465175/ozhyrinnya.jpg)
Як лікувати ожиріння? Через які помилки кілограми вперто «не йдуть»? Як вчасно «впіймати» діабет і як не допустити його розвитку?
Чому ожиріння – це погано
Ожиріння спричиняє порушення функціонування всіх органів та систем і супроводжується ускладненнями, які провокують розвиток близько 100 (!) інших хвороб, зокрема артеріальної гіпертензії, цукрового діабету 2-го типу й раку.
«У людини з індексом маси тіла понад 35 ризик розвитку діабету у найближчі п’ять років сягає 93%, – такі дані озвучила під час онлайн-зустрічі лікарів з колегами та пацієнтами, організованої в рамках програми «Міста долають діабет» д.м.н., лікарка-ендокринолог Любов Соколова. – Вчасно розпочавши лікування ожиріння, можна запобігти переходу стану предіабету в класичний цукровий діабет».
Як показало британське дослідження, зниження ваги у пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу на 15% у 80% випадків призводить до річної ремісії цього захворювання, що дозволяє зменшити медикаментозне навантаження. «Наприклад, людина приймає таблетки й коле інсулін. Якщо вона схудне, інсулін можна забрати. Можна зменшити кількість таблеток. Можна перейти до лікування, яке полягатиме лише на дієті і фізичних навантаженнях. Якщо ж вага повернеться, діабет також повернеться», – підкреслює лікарка.
Ожиріння погіршує якість життя. Хворому важко пересуватися. У нього болять суглоби. Він має задишку. Погано спить. Водночас часто не розуміє, що ожиріння – не косметичний дефект, а прогресуюче, рецидивуюче хронічне захворювання, яке вимагає лікування. Йдеться про правильне здорове харчування (не дієту), фізичну активність та застосування лікарських засобів, які позиціонуються як такі, що застосовуються саме для лікування ожиріння.
Якщо пацієнт пройшов усі ці три щаблі, а ефекту немає, лікар може обговорити з ним варіант баріатричної операції, яка дозволить зменшити надходження їжі в організм.
Оптимальні темпи схуднення
Зниження ваги навіть на 5-10% від загальної маси тіла сприятиме покращенню стану здоров’я. Тобто якщо ви важите 100 кг, вам необхідно втратити 5-10. «Але цілі, щоб вони не перетворилися на мрії, повинні бути реалістичними, – наголошує Любов Соколова. – Не «Я хочу важити, як тоді, коли була в 10-му класі», а «Я хочу схуднути, щоб не задихатися, коли бавлюся з онуком». Якщо є конкретна мета, людина може розробити чіткий план, аби її осягнути.
Слід підготуватися морально: шлях буде складним і тривалим. Втрата 5 кг займе від 3 до 6 місяців, 10 кг – рік». Раптове схуднення організм потрактує як стрес і намагатиметься повернути висхідну максимальну масу тіла або навіть перевищити її, створивши «запас». Так ми запрограмовані біологічно. Вага повертається швидше, ніж скидається.
Як харчуватися хворим на ожиріння
«Усі продукти відповідно до нутрієнтів в їхньому складі діляться на групи, – розповідає лікарка-дієтолог Світлана Фус. – Нутрієнти беруть участь в обміні речовин, і нестача одного може негативно відбитися на стані здоров’я. Добираючи харчування для себе, люди, як правило, припускаються трьох помилок:
- не знають, чого і скільки можна з’їсти;
- неправильно організовують своє харчування;
- з-поміж 1000 дієт підшукують в Інтернеті ту, яка подобається їм найбільше. Не зважаючи при цьому ні на своє гормональне тло, ні на стан здоров’я шлунково-кишкового тракту. А згодом, коли набридне постійне відчуття голоду, повертаються до більш зрозумілого їм стилю харчування».
«Якщо людина приходить ввечері додому і починає «вимітати» все з холодильника, це означає, що протягом дня вона або нічого не їла, або харчувалася не так, як слід. Одна нормальна порція їжі (зараз говоримо не про круасан із кавою) забезпечує нам відчуття ситості на 4-5 годин. Але коли формуємо свою «тарілку», дещо випадає з поля нашої уваги. Людина з’їдає на сніданок вівсянку і через 1,5 години в неї таке відчуття, наче вона сьогодні ще нічого не їла. Втім, з дня на день, як та папужка, продовжує снідати вівсянкою. Є інша людина, яка з’їдає ту ж вівсянку, додавши, скажімо, трохи фруктів, і почувається ситою впродовж наступних п’яти годин. Це залежить від обміну речовин, викиду інсуліну (регуляції гормонів). Щоб відчути ситість, достатньо зламати звичну схему і поснідати, наприклад, яєчнею з овочами або іншою якоюсь кашею», – пропонує розв’язок лікарка.
За її словами, порція їжі не повинна бути як у горобчика, бо «ми люди, а не птахи». Потрібно підібрати ту, яка буде насичувати, а вже потім її можна або збільшувати, або зменшувати залежно від потреби.
Склад «тарілки» стандартний: клітковина (овочі-фрукти) + складний вуглевод (крупа) + білок. Якщо намагатися так харчуватися, не буде «стрибків» інсуліну. Легко буде регулювати відчуття ситості й голоду. Не виникне потреба в перекусах кожні пів-півтори години, й ви витримаєте перерву між вечерею і сніданком у 12 годин. Якщо, попри це, відчуття голоду не полишає, варто перевірити рівні гормонів (інсуліну, пролактину) та стан шлунково-кишкового тракту.
Воду необхідно пити між прийомами їжі, а не згадувати про це наприкінці дня.
Раціон можна формувати з улюблених, але здорових продуктів, комбінуючи їх на свій смак. «Не хочете капусти – їжте листя салату», – радять фахівчині. Не потрібно їсти те, що «в горло не лізе», бо буде спокуса повернутися до старого стилю харчування.
Чи можна вживати алкоголь
Як не крути, спиртне – це гепатотоксична і нейротоксична отрута. А у випадку зайвої ваги майже завжди є порушення роботи печінки, зокрема стеатогепатоз (ожиріння печінки), тож вживання алкоголю, можливо, й доцільно заборонити собі на якийсь час. Допустима доза міцного алкоголю – 50 мл для чоловіка, 30 – для жінки. «Це – 3 столові ложки. Якщо дуже хочеться, можете приймати по столовій ложці тричі на день», – жартує Світлана Фус.
Як перевірити, чи не розвинувся ще діабет
Найпоширеніші симптоми діабету:
- підвищена спрага;
- поліурія (підвищене сечовипускання, особливо вночі);
- підвищена втомлюваність;
- свербіж шкіри або слизових оболонок;
- раптове й сильне зниження ваги (за декомпенсованого діабету).
«Потрібно здати аналіз крові на глюкозу натще, – рекомендує професорка Соколова. – Це означає, що не можна їсти за 8 годин до здачі крові, а не «я пропустив сніданок, але вночі з’їв п’ять котлет». Бажано також здати аналіз на глікований гемоглобін. Забір крові проводиться з вени. За результатами цього дослідження лікар (сімейний або ендокринолог) може поставити діагноз «цукровий діабет 2-го типу». Також лікар вирішить, чи потрібно конкретно цьому пацієнту робити тест на толерантність до вуглеводів».
Якщо:
- людині вже виповнилося 35 років;
- має зайву вагу або ожиріння;
- в її родині є хворі на діабет;
- має серцево-судинні хвороби в анамнезі;
- це – жінка, в якої під час вагітності розвинувся гестаційний діабет або вона народила дитину вагою понад 4 кг (навіть якщо це було 10-15 років тому), така людина не повинна чекати появи симптомів. Їй слід звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, отримати скерування і здати аналіз на глюкозу безплатно.
*Щоб визначити ІМТ, вагу у кілограмах слід розділити на зріст у метрах у квадраті. Від 25 до 29,99 – це надлишкова вага; від 30 – ожиріння; від 35 – ожиріння ІІ ступеня.