Що таке «вина вцілілого» і як її позбутися
Вина того, хто вижив, або вина вцілілого (survivor’s guilt) — особливе відчуття, яке виникає у людей, які стали свідками та/або учасниками травматичних подій, але уникли «гірших наслідків»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/460193/psykholohiia.jpg)
Особливо це відчуття загострилося під час воєнних дій, що тривають в Україні вже понад три місяці.
Вина може виявлятися по-різному, залежно від ситуації та ступеня участі у ній людини. Наприклад, людина може почуватися винною за те, що вижила, коли хтось загинув. Або мучитися, думаючи, що нічого не зробила чи зробила недостатньо для порятунку постраждалих чи загиблих.
Спершу визначення «вина вцілілого» використовували для опису почуттів жертв Голокосту, які дивом вижили. Але в сучасному світі ситуацій, коли одні гинуть або зазнають серйозних каліцтв, а інші продовжують жити, обтяжені виною за те, що трапилося, на жаль, більш ніж достатньо: війна, самогубства, автомобільні аварії, стихійні лиха…
Як виявляють «вину вцілілого»
У різних людей ступінь виразності тяжкого відчуття провини може змінюватись. Симптоми провини того, хто вижив, можуть бути як психологічними, так і фізичними. Часто вони імітують симптоми посттравматичного стресового розладу.
Так, до найпоширеніших психологічних симптомів належать такі: відчуття безпорадності; спогади про подію, що травмує; роздратованість; відсутність мотивації, апатія; перепади настрою, спалахи гніву; нав’язливі думки про подію; суїцидальні думки.
Загальні фізичні симптоми можуть включати зниження чи відсутність апетиту; порушення сну; головні болі; диспептичні розлади: нудота, біль у животі, порушення моторики шлунка тощо; пришвидшене серцебиття.
Почуття провини вцілілого, безумовно, відбивається на якості життя, настрої, здатності виконувати не лише трудові обов’язки, а й щоденні рутинні дії. І тут людині однозначно потрібна допомога професіонала.
Тягар провини. Хто у групі ризику
Заради справедливості слід зазначити, що від «вини вцілілого» страждають не всі люди, які стали учасниками або свідками трагічних подій.
Деякі люди схильні засвоювати провину. І за пояснення, аналізу подій вони приписують причинно-наслідковий зв’язок особистісним характеристикам, а не зовнішнім силам. У багатьох ситуаціях це може бути корисним для самооцінки. Наприклад, приємна оцінка виконаної роботи допомагає таким людям краще ставитися до себе та своїх здібностей. Але в ситуації, що не травмує, їх схильність шукати в усьому свою роль руйнівна, бо вони можуть звинувачувати себе навіть у тих подіях, які стали результатом трагічного збігу обставин.
Ризик того, що людина почне відчувати почуття «вини того, хто вижив», можуть також збільшувати такі фактори:
дослідження показали, що психологічна або фізична дитяча травма збільшує ймовірність виникнення у дорослому віці негативних емоцій, включаючи «вину вцілілого» після подій, пов’язаних із прямою чи непрямою небезпекою для життя.
З великою ймовірністю почуття провини та тривоги відчуватимуть люди, які вже перебувають у депресії чи переживали її у минулому.
Люди з низькою самооцінкою, будучи учасниками або свідками подій, що травмують, де є жертви і постраждалі, зазвичай задаються питанням, чи «заслужили» вони свою удачу. Це прямий шлях до відчуття провини через те, що вони вціліли.
Симптоми, пов’язані з відчуттям провини того, хто вижив, часто відчувають люди, які не мають соціальної підтримки – сім’ї, друзів, роботи.
Як не дивно, більш сприйнятливі до посттравматичного стресу і «вини вцілілого» люди, які воліють ховати голову у пісок: навмисно усуваються від подій, що відбуваються, і видають бажане за дійсне.
Як позбутися відчуття провини
Дозвольте собі будь-які емоції. У глибині душі ви відчуваєте полегшення та радість від того, що живете? Дозвольте собі відчувати ці почуття відкрито. Це ваше право, і вам справді пощастило. Хочете сумувати, плакати? Не забороняйте собі це. Пожалійте себе, дозвольте прожити біль і страх, не соромтеся попросити про підтримку та співчуття, якщо потребуєте цього. Тому що в деяких ситуаціях «просто жити» – сам собою стрес і потенційний досвід, що травмує.
Тверезо аналізуйте причини того, що сталося, або того, що відбувається. Яка ваша безпосередня участь у цих подіях? Ви стали причиною природних катаклізмів, які забрали життя людей? Ви розв’язали війну? Ваші слова, поведінка, дії довели близьку людину до самогубства? Тоді чому берете за це відповідальність?
Зосередьтеся на зовнішніх факторах, які спричинили подію. Переключення уваги на зовнішні зміни, які створили ситуацію, може допомогти позбутися самозвинувачення.
Не мовчіть, не тримайте свої переживання у собі. Поділіться тим, що відчуваєте, із близькими людьми. Це необхідно хоча б для того, щоб зрозуміти, що ви не самотні, і поряд є люди, які, можливо, відчувають те саме.
Те, що ви відчуваєте, є нормальним. Переживати відчуття провини не означає бути справді винним. Сум, страх, тривога, горе і почуття провини – цілком нормальні реакції під час трагічних подій і після них. Але так само нормально, як оплакувати втрати, радіти з того, що для вас життя триває.
Якщо відчуття провини заважає вам нормально жити, позбавляє сну, апетиту, інтересу до життя, роботи, навчання, не намагайтеся перетерпіти свій стан, зверніться по допомогу до лікаря-психотерапевта.
Терапія «вини вцілілого»
Якщо ви відчуваєте симптоми, описані вище та обумовлені почуттям провини за те, що продовжуєте жити, у той час як інші люди загинули або перебувають у потенційній небезпеці, важливо отримати відповідну терапевтичну підтримку. «Нічогонероблення» у цій ситуації не лише погіршить ваше психічне самопочуття та якість життя, а й може становити серйозний ризик розвитку посттравматичного стресового розладу. Фактично, відчуття провини, пов’язане з травмою, тісно пов’язане з суїцидальними думками.
Досить ефективно із відчуттям провини допомагає впоратися когнітивно-поведінкова терапія. Суть методики у тому, що за участі лікаря-психотерапевта людина досліджує й аналізує суб’єктивні негативні думки, які сприяють виникненню в неї відчуття провини. Вона вчиться замінювати їх об’єктивними реалістичними думками, цим позбуваючись самозвинувачення.
Залежно від ступеня та тяжкості «вини того, хто вижив», лікар може рекомендувати інші форми психотерапії, групову терапію, групи підтримки, а також призначити лікарські засоби.
Відчуття провини того, хто вижив, нерідко виникає у період або після трагічної події і може бути непереборним. Важливо визнати проблему та звернутися по допомогу, якщо з цим не вдається впоратися самостійно.