Наїстися і не отруїтися: як харчуватися у період війни влітку
Починається сезон гострих кишкових інфекцій. Як уберегтися від неприємностей, розповідають фахівці громадського здоров’я
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/457708/otruiennia.jpg)
Ми всі живемо 24 лютого, але на календарі – вже середина травня. Звично у цей період епідеміологи нагадують про ризики харчових отруєнь та радять, як убезпечитися від кишкових інфекцій. І якщо у мирний час найбільше, що нам загрожує, – це невдала відпустка, у воєнний небезпека зростає у рази, адже доступ до якісної медичної допомоги – утруднений. Простіше не їсти того, що може виявитися зіпсованим, ніж потім лікувати наслідки.
Як пояснюють фахівці Центру громадського здоров’я України, гострі кишкові інфекції є найпоширенішими інфекційними хворобами, тож ними часто легковажать. Однак вони можуть призводити до серйозних ускладнень, особливо у дітей.
Причиною зазвичай є бактерії або віруси, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею (найчастіше це м’ясо, яйця, молоко, риба, немиті фрукти або овочі), водою чи просто через брудні руки або предмети довкілля, з якими вона тісно контактує.
Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій:
- слабкість;
- підвищення температури;
- біль у животі;
- блювота;
- діарея.
За перших проявів зверніться до лікаря!
Щоб уберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, дотримуйтесь п’яти простих правил:
Дбайте про чистоту
Перед приготуванням будь-якої страви вимийте руки з милом. Чистими мають бути посуд та інше кухонне приладдя, яке ви використовуєте під час приготування їжі.
Відокремлюйте сиру їжу від готової
Бактерії, які часто стають причиною гострих кишкових інфекцій, люблять «селитися» у сирому м’ясі та морепродуктах. Обробляючи сирі продукти, користуйтеся окремими ножами та обробними дошками і не забувайте ретельно мити руки. А щоб сира їжа не контактувала з готовою, зберігайте її у закритому посуді чи контейнерах.
Готуйте без поспіху
Їжа стає безпечною тоді, коли під час приготування температура всередині страви стає достатньо високою, щоб знищити всі мікроби. Молоко потрібно кип’ятити. Яйця, м’ясо, рибу і морепродукти – піддавати ретельній термічній обробці.
Для різних продуктів необхідна різна температура
Наприклад:
- для цілих шматків яловичини, свинини, телятини і баранини, шинки та риби +63°С;
- для м’ясного фаршу з яловичини та свинини +71°С;
- для домашньої птиці, включно з курячим та індичим фаршем, страв із додаванням яєць +74°С.
Єдиний спосіб визначити, чи правильно приготована їжа, – використати харчовий термометр, оскільки безпечність страви неможливо оцінити ні за кольором, ні за смаком, ні за текстурою.
Зберігайте їжу за безпечної температури
Не пізніше, ніж через 2 години після приготування, помістіть у холодильник або заморозьте. Але гарячою не кладіть – зачекайте, поки з неї перестане підніматися пара. Щоб охолодити їжу швидше, поділіть її на маленькі порції. Температура у холодильнику повинна бути не вище, ніж +4°C, а морозильної камери – не нижче, ніж -15°C.
Не розморожуйте продукти за кімнатної температури та у воді, оскільки у розмороженій частині почнуть швидко розмножуватися мікроорганізми. Це необхідно робити повільно у холодильній камері та стежити, щоби тала рідина не забруднила інших продуктів.
Для приготування страв використовуйте чисту питну або доочищену воду. Обирайте свіжі та незіпсовані продукти, стежте за терміном придатності. Ретельно мийте овочі та фрукти, особливо якщо подаватимете їх до столу сирими.
Читайте також: Рекомендації для тих, хто готує їжу для великої кількості людей
За матеріалами ЦГЗ підготувала Власта Колодинська.