Контрацепція: плануємо майбутнє безпечно
Які методи контрацепції є найоптимальнішими? Відповідає лікар
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/446090/kontratseptsiia.jpg)
Як змінилося здоров’я жінки за останнє століття? І як з урахуванням цих змін допомогти жінкам зберегти репродуктивне здоров’я, планувати свою сім’ю та інтимне життя? Про це розповідає лікар-гінеколог-ендокринолог Соломія Павлюсь.
— Тож як впливає на здоров’я стиль життя сучасної жінки?
— Між жінкою минулого і нинішнього століть різниця величезна. Науковці вважають, що ці зміни продиктовані зміною ролей жінки в суспільстві, впливом соціального та екологічного середовища. Наприклад, у 70−80-ті роки минулого століття період статевого дозрівання у дівчаток починався в середньому у 15 років, а тепер — у 12−13 років. Якщо раніше перший сексуальний контакт жінки збігався із заміжжям у віці не раніше 18 років, то сьогодні у молоді 13−14 років вельми поширені випадкові статеві зв’язки з частою зміною партнерів. З сумними наслідками цієї «сексуальної феєрії» жінки стикаються дещо пізніше, вже у свідомому віці, коли спроби завагітніти і виносити дитину можуть виявитися неспроможними.
— У чому причина репродуктивної неспроможності жінки?
— Багато в чому ця проблема пояснюється помилковим вибором контрацепції, коли жінки вдаються до аборту як до основного способу регуляції народжуваності. Щорічно в Україні майже 70% жінок позбуваються вагітності шляхом аборту. В європейських країнах цей показник у 5 разів менший. Різні ускладнення після аборту виникають у 53% випадків.
— Що це за ускладнення?
— Перш за все запальні захворювання, які призводять до порушень менструальної функції, гормональних збоїв, погіршення фертильності (здатності завагітніти). Наприклад, гормональні порушення можуть спровокувати розвиток ендометріозу, різного виду пухлин. Найчастіше аборт є причиною безпліддя. Не варто забувати, що під час абортів часто бувають пошкодження і травми матки. Сучасна медицина має всі можливості не доводити справу до аборту, запобігти небажаній вагітності за допомогою методів контрацепції.
— Які методи контрацепції є найоптимальнішими?
— Способів контрацепції дуже багато. Бар’єрна контрацепція (презервативи, ковпачки, діафрагми) — найбезпечніший метод захисту від вагітності та статевих інфекцій. Сподіватися на біологічну контрацепцію, засновану на обчисленні біоритмів менструального циклу, не варто, оскільки терміни настання критичних днів можуть зміщуватися. Часто пара практикує перерваний статевий акт, але настільки грубий спосіб дуже шкідливий для обох партнерів, оскільки викликає гормональні та ендокринні порушення. Чоловікам це загрожує появою статевої дисфункції.
Внутрішньоматкова контрацепція за допомогою спіралей — також досить надійний метод. Є чимало прихильників хірургічного методу стерилізації, коли перев’язуються маткові труби. Він абсолютно надійний, але перш ніж вдатися до цього методу, варто добре зважити всі «за» і «проти». Адже якщо пізніше у жінки з’явиться бажання народити дитину, то навіть після реконструктивної операції ймовірність завагітніти невисока.
Найбільш прийнятним вважається метод гормональної контрацепції. Арсенал гормональних засобів досить багатий: внутрішньоматкові, оральні, трансдермальні контрацептиви. Останні дуже зручні в застосуванні — активна речовина трансдермальних пластирів проникає в кров через шкіру, не задіюючи внутрішні органи. Яким методом контрацепції скористатися, вирішується строго індивідуально з урахуванням протипоказань, віку і стану здоров’я жінки.
— Чи є протипоказання щодо гормональної контрацепції?
— Такі протипоказання є, і визначити їх може тільки фахівець. Але в цілому гормональна контрацепція показана для більшості жінок різного віку. Не слід відмовлятися від неї і зовсім юним дівчатам, турботу про їхнє здоров’я повинні виявити батьки. Деякі «просунуті» мами консультують дочок у гінеколога на тему грамотної контрацепції. Лікар добирає препарат для кожної жінки суто індивідуально з урахуванням його безпеки і контрольованості, зручності в застосуванні і доступності за ціною.
— Наскільки безпечна гормональна контрацепція?
— Ефективність і безпека препаратів гормональної контрацепції вважається доведеним фактом. Слідуючи рекомендаціям лікаря, жінки можуть абсолютно безбоязно приймати гормональні препарати, оскільки вони покращують якість життя, благотворно впливають на молочні залози у випадку їх захворювання, шкіру, усувають прояви передменструального синдрому, регулюють менструальний цикл. У будь-який момент курс медикаментозної контрацепції можна перервати, що дозволить жінкам благополучно завагітніти і народити бажаного малюка.
Читайте також: Слабкості сильної статі