«Голова колгоспу з парторгом попередили людей, що обкомівці їдуть із церкви робити склад…»
Незвичний ювілей сільського храму на Бережанщині
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/384508/hram.jpg)
Парафіяни більш як столітньої церкви Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у селі Волиці відзначили особливо дорогу для них дату — 30-річчя з того часу, як їхній храм відчинив двері після комуністичних заборон. Усі ці три десятиліття у відродженій церкві незмінно служить колишній «афганець» — отець Роман Климкович.
НА греко-католицьку святиню у Волицю «совіти» повісили замок за часів Хрущова, у 1961-му. Тож молитися місцеві люди змушені були ходити по бездоріжжю за кілька кілометрів у сусідній Рогачин. Якби не їхня стійкість і рішучість, «заарештована» церква могла б згодом стати руїною.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2019/01/wolycya-cerkva.jpg)
Ось що згадує волицький паламар Мирон Волянський:
— З нашого храму тодішня радянська влада хотіла зробити чи то склад, чи то якийсь музей. Але Волиця цього не допустила. Якось, коли з обкому компартії вкотре нагрянули зі своїми планами представники ідеологічного відділу, тодішній голова колгоспу імені Б. Хмельницького Мар’ян Шпак, якому належало зустрічати «гостей», сказав до парторга Петра Поліщука: «Їдь у село, шепни комірникові Володимиру Чечуку, щоб збирав людей». А сам повіз представників з області довшою, об’їзною польовою дорогою — щоб люди встигли зійтися. «Випадково» машина з делегацією застрягла у баюрі. Поки вибралися з неї, під волицькою церквою вже було повно народу. Не дали зробити із церкви ні складу, ні музею…
Коли в Україні здійнялася хвиля національно-духовного піднесення, делегація з Волиці, зокрема сільські активістки Ганна Небесна, Юлія Джумак, Ганна Білик, поїхала у Москву до Горбачова — вимагали відкриття храму. І таки вибили дозвіл. Перший раз після 28-річного «полону» у волицькій церкві відправляли на Святвечір 1989 року. З Бережан прибув отець Іван Пилипишин, освятив кутю. Наступного разу, на Йордан, він освятив воду — і храм зажив своїм повноцінним життям. Закинуту святиню селяни прибрали, вставили нову підлогу, поштукатурили ззовні, провели електрику. Заново розписав її Микола Антонів з Бережан, дерев’яний іконостас вирізьбив Віктор Калінкін із хутора Малинівки…
На початках правив у відродженій волицькій церкві о. Олексій Блашків, а потім у Волиці почав служити о. Роман Климкович. Недавній учасник війни в Афганістані, зброю у руках він вирішив змінити на Святе письмо. Проповідує Божу науку досі.
Під час відзначення ювілею волицька спільнота «Матері у молитві» підготувала театралізоване дійство, яке відображало історію появи храму, драматичної боротьби за нього. Особливо урочисто цього дня звучали колядки, інші духовні співи. Усіх парафіян пригостили солодкими гостинцями. Під час святкового Богослужіння (його о. Роман провів спільно з отцем Левом, колишнім фронтовим волонтером і екс-настоятелем одного з храмів УГКЦ в окупованому Донбасі) парох волицької церкви згадав усіх, хто захищав місцевий храм від посягань, зберіг його для сучасників.