«Як Андрей Шептицький помер, я йому відтяв трошки бороди, бо він був святий»
- 30.11.2018, 11:53
- 3 480
У львівському храмі хочуть створити музей із унікальної збірки церковних творів та особистих речей Митрополита
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/381266/otez.jpg)
Мало хто знає, що в невеликому львівському храмі Блаженного отця Климентія Шептицького (колишній монастир чернечого ордену реформатів та костел Св. Казимира, вул. Кривоноса, 1) зібрано тисячі пам’яток сакрального мистецтва. Журналіст «ВЗ» мала можливість на власні очі побачити експонати цього майбутнього музею. Біля церкви групу журналістів привітно зустрічає отець доктор Севастіян (Степан Дмитрух), який одночасно є директором музею.
Отець розповідає, що, зважаючи на велич особи Митрополита Андрея Шептицького, вагомість його вкладу в духовне, суспільне і культурне життя в Галичині та й усієї України, у Львові давно визріла потреба створити музей його імені. Такий музей було зареєстровано торік у лютому. Засновники — Курія Львівської архієпархії УГКЦ та о. др. Севастіян.
Стан будівлі храму отця Климентія Шептицького — нікудишній, адже за радянських часів тут були і спортзал, і кінозал. На щастя, зараз її реконструюють. Інтер’єр храму вражає. Стіни повністю увінчані дорогоцінними старовинними іконами, давній іконостас і безліч творів просто підпирають стіни святилища. Отець Севастіян тим часом розповідає: «У цьому храмі я вже десять років. Але набагато довше існує ця колекція, яка має понад 6000 експонатів. У ній є не тільки ікони (що, до речі, датуються від XIV ст. і до сучасних), а й усі види сакрального мистецтва: хрести, різьблення, скульптури, стародруки. Я почав усе це збирати ще за радянських часів, десь із 1985 року. Тут є навіть реліквії — мощі святих, які я торік знайшов. Виявилося, що їх із Ватикану привіз сам Митрополит Андрей Шептицький — у 1901, 1909, 1910, 1919 роках. Мощі були сховані в бідоні з-під молока й закопані. Потім, ще у радянські часи, їх відкопали і хотіли їх спалити. На щастя, я опинився там і забрав мощі до села Буховичів на Мостищині, де й замурував у курнику. Переховував реліквії там до 1990 року».
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/ikonostas.jpg)
Твори сакрального мистецтва отець Севастіян збирав більше трьох десятиліть — за дорученням і благословенням світлої пам’яті Митрополита Володимира Стернюка. У роки пропагування атеїзму це було надзвичайно ризиковано. Отець Севастіян пояснює, чому йшов на це: «Коли мені було шість років, я бачив, як у моєму селі нищили церкву, а люди її рятували. Такі випадки спостерігав не один раз. Коли вже вступив до монастиря студитів у 1978 році (він був тоді підпільний), мені старші монахи розповідали, як це робив Митрополит Андрей Шептицький. У цьому ж монастирі була збірка старовинних раритетів українського сакрального мистецтва „Студіон“. Монастир розташовувався на вул. Петра Скарги (тепер — Озаркевича), там була іконописна школа. Наші монахи теж збирали ікони. Наприклад, дві ікони — „Ісус Христос“ і „Богородиця“ є частинами довоєнної збірки. Я знайшов їх у селі Лагодові Перемишлянського р-ну, неподалік Унева. Коли у 1950 році в Уневі ліквідували монастир, то вогнища горіли цілий місяць — спалювали все, що там було. Але, видно, хтось щось порятував. Я спочатку збирав дрібніші речі, бо великі ікони в радянський час боявся збирати, бо міг би потрапити за ґрати. Переховував усе в знайомих. Вдома не хотів тримати, бо вже був священиком і боявся, щоб КДБ при обшуку не конфіскував цих речей. Таким чином колекція поповнювалася до 1990 року. Згодом німці подарували мені буса, і я ним об’їздив усю Галичину в пошуках нових реліквій. Один священик з села Жуличі (біля Золочева) каже мені: „Як хочеш, приїдь. З церкви нанесли цілу стодолу ікон“. Я їздив і все це забирав. Потім натрапив на село Дорошів Дрогобицького району. За один раз привіз звідти близько 50 експонатів. Хоч у той час був ігуменом у монастирі студитів, кожну вільну хвилину їздив селами й поповнював колекцію».
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/plashaniza.jpg)
Отець пам’ятає історію кожної ікони, скульптури (пам'ятки він діставав також і з Канади, Франції, Росії), авторів, роки. Колекціонує він і речі особистого вжитку Митрополита Андрея Шептицького. Запитував про них у старших монахів і монахинь, неодноразово йому передавали речі студити. У колекції — близько 500 речей Митрополита. Навіть є столик, на якому Андрей Шептицький служив літургію, коли захворів і не міг ходити. Отець Севастіян пригадує: «Монах Єфрем Михайлюк, що прислуговував біля Митрополита, дав мені цілу в’язку речей: постіль з ініціалами, навіть волосся Андрея Шептицького! Кажу: „Звідки ти то взяв?“. А він: „Як Митрополит помер, я йому відтяв трошки бороди, бо він був святий“. Збереглися і лляні ноші (смужки тканини), на яких піднімали вже лежачого Андрея Шептицького, коли була потреба перестелити ліжко».
Сумарну вартість усіх цих творів важко уявити! Але колекція через брак місця зберігається в неналежних умовах, ікони поскладані одна на одну. Це їх знищує. Однак зі створенням музею є проблема, бо приміщення на балансі Міністерства внутрішніх справ. МВС не проти вступитися звідти, але хоче альтернативного приміщення. Цей музей став би ще одним осередком української сакральної культури, освітнім і виховним центром, об’єднавчим пазлом для всієї України. Сподіваємось, влада відгукнеться й доведе справу до завершення.
Ольга Мацьків
Фото авторки