Передплата 2024 «Добра кухня»

Цього року червона малина може стати золотою...

Витрати на догляд за нею шалено зросли. Чи буде такий ж виторг? - питання

Через війну українським аграріям вкрай сутужно. Дехто не зумів вчасно посіяти - бо бракувало пального. Де в кого не знайшлося коштів на мінеральні добрива, насіння. Важко не тільки тим, хто спеціалізується на вирощуванні зернових, а й тим, хто зосередився на
технічних, плодово-ягідних культурах.

Свої чималі клопоти мають малинники. Соковита, солодка ягода, якою вони опікуються, вимагає, образно кажучи, солоного поту. Щоб закласти добру основу під майбутній урожай, у квітні треба було виконати ціну низку обов'язкових агрооперацій: фрезерувати міжряддя,
покропити плантації від хвороб (на багатьох рослинах через перепади температур і вологість кинулася "іржа"), підживити виснажені через зиму кущі. Вручну великі площі не обробиш - а механічний обробіток гальмували порожні паливні баки…

Та підприємливі селяни давали і дають собі раду навіть за таких обставин. Хто встиг заздалегідь запастися соляркою-бензином, підживою, а хто скооперував грошенят і всі заощадження використовує на те, щоб допомогти малині піти в ріст. Дехто позичив пальне для своєї мінітехніки у щирих добродіїв…

Механізми механізмами, але чимало доводиться використовувати і ручної праці. Знайомий фермер винаймає щодня десяток жінок, які обсапують рядки ремонтантної малини - бо якщо вона заросте, на віддачу сподіватися годі. За годину "сапальної" роботи платить 100 грн - але, як кажуть, нема на те ради…

"Малиновим" фермерам несподівано допомогла нинішня складна ситуація у країні. Люди, які раніше їздили на закордонні заробітки, через війну такої можливості зараз позбавлені.

Шукають, де можна було б заробити копійку вдома. Багато хто береться вирощувати малини. На частині своїх паїв, городів, де дотепер вирощували картоплю, посадили кущики цієї ягоди. Хто приживив 500 штук розсади, а хто - удвічі-тричі більше. За кожну рослину платили фермерам по 5 грн. Неабияк потратилися, але мають надію, що вже у серпні зберуть перший малиновий урожай, а відтак зміцнять своє фінансове становище.

Щоб малина дала добрі заробітки, до неї доведеться докласти багато праці. Час від часу міжряддя треба рихлити - щоб коріння дихало, а бур'яни не забирали у малини сил. Ледь не щотижня доведеться обробляти плантації від хвороб і шкідників - бо молоді пагони
норовлять знищити всякі там кліщі, клопи, тля. Якщо літо видасться надто спекотним, доведеться регулярно підливати малину. А це вимагатиме прокладення системи крапельного поливу (штука явно не дешева!), до того ж треба мати стабільне джерело води…

Інша турбота - вчасно зібрати малину з її делікатними властивостями. Для кожного господаря знадобиться десятки додаткових робочих рук. Ще один клопіт - як швидко доставити зібрану в ящичках на півтора кілограма малину до приймальних пунктів: подекуди вони розташовані за десятки кілометрів від селянських угідь. Для транспортування знову ж таки потрібне пальне!

Отож, червона малина може справді виявитися золотою. Тож не треба дивуватися, коли на прилавках з нею побачите цінники з цифрою 150 грн, а то й більше. Багатьом господиням, які захочуть приготувати домашнє варення, такі витрати будуть не кишені. Є інший вихід - у середині червня вирушати до лісу: там буде повно "дармових" ягід, зрештою, вони - смачніші, мають більше вітамінів. Але для промислових заготівель без ремонтантної малини не обійтися ніяк, а відтак - без значних витрат на неї. Нові часи - нові реалії…

Читайте також: …А новонароджену теличку назвали Джавелінкою

Схожі новини