Слива — піґулка для настрою
Підтримує здоров’я печінки та допомагає контролювати рівень цукру у крові
Слива родом із Китаю: там вона росте вже понад 1000 років. До Європи та Америки дерево прийшло через Японію, і сьогодні сливу вирощують у всьому світі, налічують понад 2000 сортів. У сливи широкі кулінарні можливості, у сезон з неї печуть пироги, додають у салати і смузі, варять компоти і варення.
Сливи багаті на антоціани — антиоксиданти, які перешкоджають старінню клітин і навіть оберігають організм від раку. Що темніша шкірка у фрукта, то їх більше. Сливи — чемпіон за антиоксидантами, порівняно з персиками і нектаринами.
Сливи мають жовчогінні властивості. А це означає, що ваша печінка почуватиметься краще, якщо в ній не буде застійних явищ.
На першому місці у складі слив — вітаміни групи В, вітаміни А, С, В і РР. Вітамін К зміцнює кістки, а калій, магній, марганець і мідь — найкращі для здоров’я серця. Сливи можуть поліпшити когнітивні функції і корисні літнім людям. Високий вміст поліфенолів допоможе пом’якшити вікове зниження пам’яті та розумової працездатності.
Завдяки сорбіту і високому вмісту клітковини, сливи сприяють хорошій роботі кишківника і його регулярному звільненню. По суті, це м’яке проносне, що не має протипоказань і не спричиняє звикання.
Сливи допомагають збалансувати рівень цукру у крові та регулювати апетит. А достатня кількість клітковини сповільнює вивільнення натурального цукру, що є в плодах. Але все добре в міру, тому рекомендована добова доза для тих, хто контролює вміст цукру у крові, — не більш ніж 200 г свіжих слив на день. І краще їсти їх перед обідом.
Сливи корисні не лише фізичному стану, а й душевному. У них багато вітаміну B6. Він бере участь у нормальному функціонуванні нервової системи. Завдяки антиоксидантам сливи також допомагають знизити занепокоєння, яке може бути спричинене низьким рівнем аскорбінової кислоти і вітаміну Е.
Сливи чудові запечені, тушковані і мариновані, їх навіть на грилі можна приготувати. Але для отримання максимальної користі у сезон їх краще їсти сирими. Додавати сливи в овочеві та фруктові салати, у питну воду або чай, використовувати як натуральну добавку до йогуртів, сиру, мюслі, смузі або каш на сніданок.
Шарлотка зі сливами
400 г слив, 200 г борошна + 1 ст. ложка — для форми, 140 г цукру + 2 ст. ложки — для посипання, 4 яйця, 130 мл вершків, 70 г вершкового масла + 1 ст. ложка — для форми, 2 ст. ложки крохмалю, 1 ч. ложка розпушувача, 1 ч. ложка ванільного цукру, цукрова пудра, морозиво — для подачі.
Для штрейзеля: 70 г борошна, 30 г цукру, 35 г вершкового масла.
Розігріти духовку до 180°С. Роз'ємну форму діам. 20- 22 см змастити маслом, присипати борошном і струсити надлишки. Розтопити та остудити вершкове масло. Розрізати сливи навпіл і вийняти кісточки. Відкласти половину та нарізати невеликими кубиками. Посипати крохмалем і перемішати.
У великій мисці з'єднати яйця зі звичайним і ванільним цукром, збити міксером на пухку піну. Влити вершки та розтоплене масло, додати борошно і розпушувач, перемішати міксером.
Підготувати штрейзель: перетерти пальцями або виделкою масло, борошно і цукор, доки не вийдуть дрібні крихти.
Вилити у форму половину тіста та викласти кубики слив. Розподілити тісто, що залишилося. Розкласти на тісті половинки слив зрізом донизу і посипати пиріг штрейзелем та цукром.
Випікати у центрі духовки упродовж 45 хв. Остудити шарлотку у формі, перекласти на блюдо і посипати цукровою пудрою.
Подавати із морозивом.
Сливи у сиропі
2 кг слив, 1,5 л води, 800 г цукру, 5 г лимонної кислоти, 5 г кориці, 5 г ванільного цукру.
Сливи ретельно промити проточною водою, уважно перевірити, чи є пом’яті боки. Плоди мають бути твердими та цілими.
У кожній сливі зробити невеликий прокол зубочисткою, щоб шкірка у плодів не луснула, коли заливатимете їх окропом.
Простерилізувати банки будь-яким зручним способом, кришки прокип’ятити.
У підготовлені банки покласти доверху сливи. Воду закип’ятити, залити нею банки з плодами доверху, накрити кришками, але не закручувати.
Злити воду із банок у каструлю і довести до кипіння. Додати цукор, корицю та ванільний цукор. Перемішати. Варити, доки цукор не розчиниться, близько 2 хв. Додати лимонну кислоту, перемішати і зняти з вогню.
Банки зі сливами залити киплячим сиропом і відразу ж закрити кришками. Перевернути. Залишити до охолодження, а потім зберігати у темному прохолодному місці.
Сливи у сиропі можна приготувати й без кісточок. Тоді слід вибрати стигліші плоди (з них легше вийняти кісточки). Нарізати їх часточками і заповнити банку доверху.
Сливи у власному соку
Сливи без кісточок, цукор — за бажання.
У простерилізовані банки максимально щільно вкласти шарами сливи зрізом донизу. Прикривши кожну банку кришкою, поставити їх у велику каструлю з теплою водою на ¼ нижче від горлечка банок. Довести до кипіння і стерилізувати: літрові - 25 хв, півлітрові - 15 хв. Закрити кришками, вкрити до охолодження. Можна консервувати і з цукром, пересипавши ним шари слив. На 1 літрову банку — 250−350 г цукру, залежно від того, чи дуже кислі фрукти.