Спаржа — сезонний делікатес
Допоможе зміцнити нервову систему, знизити тиск та налагодити травлення
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512649/sparzha.jpg)
Спаржа багатьом здається продуктом екзотичним та недоступним. Проте це справжній суперпродукт, який зарядить користю. Сезон спаржі короткий — саме у травні-червні слід встигнути насолодитись її смаком. Одні називають рослину спаржею, інші аспараґусом. Обидві назви коректні.
На високу вартість спаржі впливає її короткий сезон. В‘язка на ринку коштує 100−120 грн. Спаржу в Україні у промислових масштабах почали вирощувати не так давно, тож, можливо, через кілька років її вартість стане нижчою.
Спаржа багата на вітамін К, фолієву кислоту, амінокислоту, клітковину і вітамін С. Усе разом це має потужний антиоксидантний ефект. Наукові дослідження виявили позитивний ефект від вживання спаржі у боротьбі з різними видами раку. Спаржа допоможе зміцнити нервову систему та імунітет, знизити тиск і рівень цукру у крові та налагодити травлення.
Колір спаржі може бути різним, це залежить від умов вирощування. Зелена спаржа — найпоширеніша. Вона соковита, хрумка, з типовим смаком та запахом (який ні з чим не переплутаєш, але є щось спільне із зеленим горошком чи спаржевою квасолею).
Білу спаржу люблять у Європі та Азії. Вона ніжніша, з делікатним смаком, зовсім без гіркоти і легкими горіховими нотками. Часто продають консервованою.
Фіолетова спаржа поширена в Італії. Вона значно солодша, ніж інші різновиди, і присмак горіхів у ній виражений сильніше.
Спаржу варять, готують на парі або пасерують, щоб приготувати крем-суп, гарнір чи салат. Ще можна обсмажити і додати як начинку у пиріг або кіш. Також спаржа чудово смакує із різними соусами, особливо — бешамелем і голландезом.
Свіжі пагони можна їсти як сирими, так і термічно обробленими. Їх готують і на плиті, і в духовці, і на відкритому вогні чи мангалі. Головне, не піддавати спаржу надто довгій термічній обробці. Вона смачна, поки залишається пружною.
Запечена спаржа
400 г спаржі, 250 г вершків 20%, 50−100 г твердого сиру, сіль — до смаку, оливкова олія — для змащування форми.
Помити спаржу. Очистити кінці, знімаючи ножем шкірку.
Змастити форму для запікання олією. Скласти спаржу. Злегка посолити та влити вершки кімнатної температури. Посипати сиром, натертим на дрібній тертці. Сир краще вибирати із солодкуватим смаком. Запікати у розігрітій до 180°С духовці близько 20 хв. Наприкінці збільшити температуру до 200°С (краще з функцією гриль), можна трохи додати сиру і запікати ще 5 хв. Час залежить від розміру спаржі.
Подавати як гарнір, ідеально до риби та м’яса, або як самостійну страву.
Кіш зі спаржею, салямі і беконом
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/%D0%BA%D1%96%D1%88.jpg)
Для тіста: 240 г борошна, 180 г вершкового масла, 2 великі жовтки, 1 білок, 40 мл вершків 33−35%, 1 ч. ложка солі.
Для начинки: 150 г спаржі, 1 цибулина, 150 г салямі, 100 г бекону, 100−120 г моцарели, 330 мл вершків 33- 35%, 3 великі яйця, 1 жовток, 1 ч. ложка кукурудзяного крохмалю, дрібка меленого мускатного горіха, сіль.
Тісто. Крижане масло нарізати кубиками, змішати з борошном та сіллю, посікти ножем на крихту. Змішати жовтки із вершками, влити в борошняну суміш, швидко замісити тісто, щоб воно не встигло нагрітися. Загорнути у плівку, покласти у холодильник на 30 хв.
Розкачати тісто завтовшки 3 мм, викласти у неглибоку форму діам. 24 см, залишити краї, що звисають. Наколоти дно виделкою і поставити в холодильник на 30 хв.
Накрити тісто пергаментом, засипати сухою квасолею, випікати за температури 180°С 15−20 хв. Краї мають стати золотистими. Зменшити температуру до 160°С. Зняти вантаж та пергамент, змастити дно білком і повернути у духовку на 5−7 хв.
Начинка. Змішати вершки, яйця, жовток, крохмаль, мускатний горіх і ¼ ч. ложки солі. Додати шматочки моцарели. Цибулю нарізати тонкими півкільцями. У спаржі очистити низ стебел від шкірки, відламавши найжорсткішу частину. Салямі та бекон нарізати невеликими кубиками та обсмажити у пательні на середньому вогні, 5 хв. Додати цибулю, смажити 3 хв.
Викласти цибулю, салямі та бекон на дно основи кіша. Залити яєчно-вершковою сумішшю, трохи втопити у ній спаржу. Випікати за температури 160°С без конвекції 35−40 хв. Остудити у формі, акуратно обрізати краї тіста і подавати.