Їжте повільно, прислухайтеся до організму
І не відмовляйтеся від вуглеводів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508652/kharchuvannia.jpg)
Питаннями харчування займаються представники різних наукових напрямів — від дієтологів до молекулярних генетиків.
Теза про те, що треба їсти повільніше, щоб не переїдати, вперше отримала наукове підтвердження. Недавнє дослідження показало, що насолода смаком їжі «включає» в мозку особливі клітини, які відповідають за відчуття насичення. «Нейрони ситості» виявили у ділянці нервової системи, що регулює дихання та серцебиття. Якщо ковтати їжу швидко, смакові рецептори не матимуть достатньої стимуляції. Тому вмикається другий механізм контролю ситості з кишківника. Імпульси із травного тракту «доходять» до центру насичення значно повільніше, це підвищує ризик переїдання.
Їжа впливає на настрій, на стан психічного здоров’я. Найкраще на психіку впливають продукти, багаті на вітамін С. Вчені встановили, що ківі робить життя веселішим вже через 4 дні після початку споживання, а максимальний позитивний ефект настає через 14−16 днів. Серед інших продуктів, багатих на вітамін С, — квашена капуста, лимони, апельсини, ягоди, солодкий перець, яблука.
Один із найбільш затребуваних напрямів у дієтології - вживання продуктів, що пригнічують запалення. Результати багатьох досліджень показують, що хронічне запалення — причина або важливий фактор розвитку багатьох захворювань, включаючи серцево-судинні, цукровий діабет, остеопороз, прискорене старіння тіла та мозку. Протизапальну дієту використовують у комплексних програмах лікування багатьох недуг, наприклад, для зняття хронічного болю, а також як профілактику. Протизапальні властивості мають жирна риба (оселедець, лосось, сьомга), овочі (морква, всі види капусти, листова зелень) та фрукти (банани, цитрусові), спеції (куркума, кориця, імбир, часник).
Є нові дані про здатність корисних мікробів у травному тракті знижувати важкість перебігу простудних хвороб, допомагати у випадку алергічних захворювань, позитивно впливати на психічне здоров’я, зміцнювати кістки. Тому важливо їсти достатню кількість клітковини — вона є живильним субстратом для корисних бактерій, сприяє їх росту та розмноженню. 400−500 г овочів, фруктів, ягід на день забезпечать кишковий мікробіом достатньою кількістю харчових волокон. Також корисні продукти, що містять живі бактерії, — кисломолочні напої та квашені овочі.
Їжа може впливати на різні функції організму, допомогти у профілактиці або комплексному лікуванні конкретних захворювань. Вживання продуктів, багатих на вітамін В12 (куряче філе, печінка, форель, лосось, тунець, молоко, йогурт, сир), прискорює загоєння пошкоджених тканин, а додавання до раціону більшої кількості овочів і фруктів (болгарський перець, броколі, рукола, яблука, груші…) може майже на чверть знизити ризик розвитку цукрового діабету.
Сучасна людина їсть надто мало білкових продуктів, щоб залишатися здоровою. Усе більше експертів заявляють, що «класична» норма білка, встановлена ВООЗ (0,8 г на кг ваги), є недостатньою і має бути збільшена до 1,2−2 г. Як додаткові джерела білка рекомендують рибу, морепродукти, гриби… Дослідження показують, що переважання в дієті білків рослинного походження (з фруктів, овочів, хліба, квасолі, бобових) пов’язане з найкращим здоров’ям у середньому та літньому віці.
Прагнення знижувати вагу за будь-яку ціну призвело до поширення хибного переконання про несумісність здорового способу життя та споживання високовуглеводних продуктів. Насправді дефіцит вуглеводів погано позначається на м’язовому тонусі є можливою причиною постійної втоми. Оптимальними джерелами вуглеводів є свіжі та заморожені овочі, фрукти, ягоди та злаки. Також не варто відмовлятися від «шкідливих» вуглеводів: солодощів, здоби. Важливо не вживати їх натщесерце, щоб не спричинити різкий стрибок інсуліну в крові, і поєднувати з кориснішими продуктами.
Трендом сучасної дієтології є усвідомлене харчування — вміння прислухатися до свого організму, відстежувати його реакцію на різну їжу, фіксувати, які продукти спричиняють важкість, які приносять легкість і підвищення енергії. Відчувати, чи потрібен сніданок і який час ідеально підходить для вечірньої трапези.
Форшмак із оселедця
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/03/%D1%84%D0%BE%D1%80%D1%88%D0%BC%D0%B0%D0%BA.jpg)
400 г філе оселедця, 2 скибочки батона, 2 варені яйця, 1 невелика цибулина, 1 зелене яблуко, 50 г вершкового масла, 1 ч. ложка хрону, 1 дрібка цукру, 1 дрібка чорного перцю, 100 мл молока.
Хліб замочити у молоці, залишити на кілька хвилин. Потім відтиснути.
Цибулю нарізати кубиками, облити окропом, щоб вийшла зайва гіркота. Яблуко очистити від шкірки та насіння.
Усі інґредієнти, крім 1 яйця, подрібнити у блендері. Перекласти готовий форшмак у контейнер та поставити у холодильник на 1 год.
Перед подачею на стіл перекласти в оселедочницю і посипати дрібно натертим яйцем і зеленою цибулею.
Дуже смачно із підсушеним житнім хлібом.
Ліниві вареники з квашеною капустою
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/03/%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8.jpg)
Для тіста: 380 мл води, 650 г борошна, ¼ ч. ложки солі, 2 ст. ложки олії.
500 г квашеної капусти, 1 середня цибулина, 2 ст. ложки олії, 1 ч. ложка цукру, чорний мелений перець — до смаку, 1 лавровий листок, сметана — для подачі.
Для засмажки: 1 велика цибулина, 1 велика морквина, 1 ст. ложка олії.
Для тіста сіль розчинити у воді, додати олію і перемішати. Всипати борошно і замісити тісто, загорнути у плівку і залишити на 20 хв. Опісля трохи обім'яти його і залишити ще на 20 хв. Повторити обминання і залишити ще на кілька хвилин.
Для начинки цибулю нарізати кубиками і пасерувати на олії до золотистого кольору.
Капусту трохи відтиснути і додати в пательню до цибулі. Посипати цукром, перцем, перемішати, накрити кришкою і тушкувати 20−25 хв на середньому вогні, періодично помішуючи. У начинку можна додати гриби, м’ясний фарш. Готову начинку охолодити.
Для засмажки пасерувати цибулю та моркву до золотистого кольору. За бажання можна додати трохи томатної пасти.
Тісто розкачати і викласти начинку із квашеної капусти. Розрівняти, згорнути у рулет і нарізати упоперек на шматочки завтовшки 3−4 см.
На дно пательні покласти трохи засмажки і викласти нарізані рулетики. Зверху — засмажку, що залишилася. Налити 200 мл гарячої підсоленої води. Покласти лавровий листок. Накрити кришкою, довести до закипання, зменшити вогонь і готувати 20 хв до готовності тіста.
Готові ліниві вареники з квашеною капустою подавати гарячими зі сметаною.