Як уникнути остеопорозу — їсти продукти, багаті на кальцій, вітамін D, білок, магній і калій
За остеопорозу кісткова тканина втрачає свою щільність і міцність, а ризик переломів зростає навіть за мінімальних травм. Згідно з епідеміологічними даними, в Україні остеопороз мають 30% жінок і 25% чоловіків, старших за 50 років. Чимало людей мають остеопенію — зниження щільності кістки, це ще не хвороба, але вже й не норма. Якщо вчасно не втрутитися, остеопенія може перейти в остеопороз
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/505997/produkty.jpg)
Людина може тривалий час не підозрювати про хворобу. Щільність кістки зменшується, але жодних неприємних відчуттів і скарг немає. Нерідко люди дізнаються про свій діагноз уже після перелому. Максимальна небезпека перелому шийки стегна і тіл хребців. Через крихкість кістки такі ушкодження можуть статися за мінімальних травм, наприклад, випадкового падіння у квартирі або під час прогулянки. Компресійні переломи хребців можуть трапитися під час піднімання важкого предмета, різкого руху, раптового поштовху у транспорті, а іноді навіть під час чхання чи кашлю.
У зоні ризику жінки після настання менопаузи, чоловіки, старші за 70 років, люди, в яких уже були переломи, особи з низькою масою тіла (менш ніж 57 кг або ІМТ, менше ніж 20), ті, хто отримує лікування глюкокортикостероїдами, мають захворювання щитовидної, паращитовидної залоз, якщо є випадки остеопорозу у близьких родичів.
Нестача кальцію в дієті, низький рівень вітаміну D у крові, куріння, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя — фактори ризику остеопорозу. На них реально вплинути зміною способу життя. А для профілактики остеопорозу потрібно їсти продукти, багаті на кальцій, вітамін D, білок, магній і калій.
Кальцій — основний елемент, що надає міцності кістці. Кісткова тканина постійно оновлюється. Щоб будівництво йшло добре і правильно, щодня людина має отримувати близько 1000 мг кальцію. Продукти, багаті на кальцій: молоко, йогурт, сир, сардини, лосось, кунжут, сухофрукти, насіння, соя.
Дуже важливо отримувати багато кальцію дітям і підліткам, коли кістка формується. У кожної людини є пік кісткової маси. Якого максимуму вона досягне, на 80% залежить від генетики, але на 20% - від харчування. Якщо кістка в молодому віці сформувалася міцною і щільною, ризик переломів у літньому віці знижується.
Важливо отримувати багато кальцію і в старшому віці, коли процес руйнування кістки починає переважати над будівництвом. Жінка після настання менопаузи втрачає з кісткової тканини близько 15 г кальцію на рік. Ці втрати потрібно заповнювати.
Вітамін D потрібен для засвоєння кальцію. Він утворюється в шкірі під дією сонячного світла, а також надходить з їжею. У збільшенні міцності кістки можуть допомогти лосось, сардини, тунець, яєчні жовтки, гриби.
Не варто забувати про корисні для кісток калій і магній. Калій можна отримати з авокадо, шпинату, бананів, кураги, вівсяних пластівців. Магній — із цілозернових продуктів, гречаної крупи, горіхів, квасолі та какао.
Приблизно третина кісткової маси складається з білків. Тому важливо їсти достатню кількість м’яса, риби, птиці, яєць і молочних продуктів. Норма білка — близько 1,0 г/кг маси тіла на день.
Регулярні фізичні навантаження, відмова від шкідливих звичок також значно підвищують шанси уникнути остеопорозу.
Соус із йогурту
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D1%81%D0%BE%D1%83%D1%81.jpg)
2 зубчики часнику, 2 ч. ложки лимонного соку, 3 гілочки м’яти, базиліку або кінзи, 240 мл натурального йогурту, 2 ст. ложки оливкової олії, 1 ч. ложка лимонної цедри, сіль, чорний мелений перець.
Часник вичавити або натерти на дрібній тертці. Змішати з 2 ч. ложками лимонного соку і залишити на 7−10 хв.
У гілочок м’яти, базиліку або кінзи (м'ята зробить соус свіжим, кінза — пряним, базилік — дуже яскравим) відокремити листочки і дрібно нарізати, перекласти у миску з часником. Додати йогурт, олію і натерту лимонну цедру. Перемішати і приправити сіллю й перцем.
Такий соус — гідна легка альтернатива сметанному і майонезному соусам.
Курка, запечена з овочами і травами
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%BA%D0%B0.jpg)
1 ціла курка (1,1−1,2 кг), 800 г картоплі, 500 г помідорів чері, 3 середні морквини, 1 велика цибулина, 1 червоний солодкий перець, 2−3 гілочки петрушки, 2−3 гілочки чебрецю, 1 гілочка розмарину, ½ ч. ложки сушеного часнику, ½ ч. ложки сушеної цибулі, 4 ст. ложки олії, сіль, чорний мелений перець.
Велику жаростійку форму об'ємом 4 л змастити олією.
Розділити курку на 8 порційних шматків. Очищену картоплю нарізати на часточки. Солодкий перець розрізати уздовж навпіл, очистити від насіння і перегородки, половинки нарізати великими квадратами. Помідори чері розрізати навпіл. Моркву нарізати брусками, цибулю — товстими півкільцями. Відокремити від стебел листя петрушки, чебрецю і розмарину й дрібно посікти.
На дно форми викласти цибулю і моркву, посипати половиною зелені та скропити олією. Зверху викласти курку, картоплю, солодкий перець і помідори чері. Посолити, приправити перцем, сушеною цибулею і часником, додати зелень, що залишилася. Накрити форму фольгою і помістити у духовку, розігріту до 200°C, на 30 хв.
Зняти фольгу і запікати курку ще 30 хв. Якщо картоплю та курку можна легко проколоти кінчиком ножа, страва готова. Запікати до утворення золотистої скоринки ще 5−7 хв.