Пісні голубці - у нематеріальній спадщині України
На Донеччину рецепт привезли переселенці з Лемківщини
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504240/holubtsi.jpg)
Міністерство культури та інформаційної політики внесло до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України традицію приготування й споживання пісних голубців з картоплею (село Сонячне Волноваського району Донецької області).
Страва з’явилася на Донеччині у 1951 році після четвертого широкомасштабного переселення українців з Лемківщини, що в Карпатах. Традиційну страву готують за двома рецептами: пісні (скоромні) голубці та звичайні (святкові).
Для рецепта, який визнали елементом нематеріальної спадщини, потрібно листя білокачанної капусти, варене у підсоленій воді. Для начинки — натерта на дрібній тертці та товчена картопля у рівних пропорціях, сіль, перець, часник. У начинку також додають смажені на олії цибулю та гриби. Тушкують голубці у томатній підливі. Страву подають на Святий і Щедрий вечори.
Пісні голубці можна робити з різними начинками, експериментувати зі спеціями, готувати на вогні або запікати в духовці.
Зазвичай пісні голубці готують з крупою. На Галичині до Святвечора — із запареною гречкою і натертою сирою картоплею, присмачують засмажкою з цибулі й моркви.
Найчастіше для приготування голубців використовують білокачанну капусту. Та можна робити із савойської, яку не потрібно бланшувати, бо в неї листя м’яке. Ще можна використовувати пекінську та червонокачанну капусту. Від вибраного овоча залежить і смак страви.
Для пісних голубців з картопляною начинкою найкраще використовувати вчорашню варену картоплю, вона добре триматиме форму. Або зварити картоплю з високим вмістом крохмалю. Овоч можна варити в насиченому овочевому чи грибному бульйоні. У картопляну начинку додають цибулеву засмажку. За бажання можна посилити смак підсмаженими грибами, засмажкою з моркви та запеченого в духовці часнику. Для гостроти й пікантності начинки використовують прянощі - суміш перців, сушений кріп та петрушку, кмин та куркуму.
Із соусом для заливання голубців теж можна експериментувати. Замість води можна використати грибний бульйон, щоб зробити смак страви виразнішим. Для соусу томати натирають на дрібній тертці або подрібнюють у блендері.
Голубці з картопляним пюре
Для голубців: 1 білокачанна капуста, 1 кг картоплі, 3 лаврові листки, 5 горошин духмяного перцю, 3−4 зубчики часнику, 3 ст. ложки олії, 2 цибулини, сіль та перець.
Для заправки: 3 ст. ложки томатної пасти, 1 ч. ложка цукру, 500 мл води.
Очистити 1 кг картоплі й нарізати на однакові невеликі дольки, щоб картопля рівномірно приготувалася. Перекласти картоплю в каструлю, додати лаврове листя, горошини духмяного перцю, зубчики часнику, сіль і перець до смаку. Зубчики часнику можна не очищати.
Цибулю очистити і нарізати середніми кубиками. Розігріти пательню з олією й обсмажити цибулю до м’якості та прозорості, періодично помішуючи.
Перевірити готовність картоплі, проколовши її тонким ножем. Вийняти із каструлі часник та спеції, злити воду. Можна відкинути її на сито. Що менше рідини в картоплі, то щільнішою буде начинка. До вареної картоплі додати обсмажену цибулю, розім'яти на пюре та дати їй охолонути, щоб голубці не розмокли під час запікання.
Із середньої білокачанної капусти вирізати качан. У великій каструлі закип’ятити воду, посолити її й помістити капустину. Верхнє капустяне листя змінюватиме свій колір на прозоріший, тоді його можна виймати. Якщо добре вирізали качан, то листя саме відпадатиме. Орієнтовний інтервал між готовністю верхніх листків — 2−3 хв.
Зрізати прожилки в капустяному листі, щоб красиво загорнути голубці. Сформувати голубці. У капустяний листок викласти невелику кількість начинки та закрутити у рулет, загортаючи краї. Голубці щільно викласти у форму для запікання.
Томатна заправка. У глибокій мисці змішати томатну пасту і цукор, залити водою. Щоб надати насиченішого смаку, можна використати грибний або насичений овочевий бульйон. Кількість цукру можна збільшити до 2 ч. ложок. Заправку добре перемішати вінчиком або виделкою до розчинення інґредієнтів і залити голубці. Важливо, щоб рідина повністю покривала голубці. Форму накрити фольгою та поставити в розігріту до 180°С духовку на 1−1,5 год, залежно від твердості капусти. Наприкінці зняти фольгу, щоб голубці зверху підрум'янилися, і готувати ще 20 хв.