А той третій празник — Святе Водохреще
У надвечір'я Богоявлення готують Другий Святвечір
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504239/sviatvechir.jpg)
Водохреще, Хрещення чи Йордан православні та греко-католики святкують 6 січня за Григоріанським календарем. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. У день Водохреща чимало людей ідуть до водойм, щоб пірнати в ополонку. Однак у ПЦУ нагадали, що ця традиція не пов’язана з церквою, таке купання «не змиває гріхів» і може бути небезпечним для здоров’я та життя.
Вода, освячена на свято Йордана, не псується. Віряни переконані, що річ у святості, а скептики кажуть, що це завдяки сріблу з хрестів, котрі занурюють у воду.
Віруючі зберігають вдома саме йорданську воду, бо вірять, що вона є цілющою. Набрати свяченої води можна у церкві. Також освячують водойми — річки та озера.
Напередодні Водохреща, 5 січня, у храмах йдуть святкові богослужіння й освячення води, яку потрібно принести додому до вечері. Господар кропить усіх членів сім'ї та житло. Саме з цієї свяченої води й починають святкову вечерю. За своїми цілющими властивостями вона не поступається Йорданській.
5 січня — Щедрий вечір, Другий Святий вечір, або Голодна кутя. Її називають «голодною», бо цілий день напередодні Водохреща сім'я мала дотримуватися суворого посту, зі сходженням вечірньої зорі сідала за стіл. На столі - лише пісні страви — окрім куті, обов’язково узвар, пісні вареники, гречані млинці, рибні та різні страви з капусти. Однак, на відміну від Різдвяного Святвечора, їх не обов’язково має бути дванадцять. Колись готували й пісні страви, які сьогодні на стіл не подають, оскільки не пам’ятають, — з борошна, різні затірки… У кого які були продукти в господарстві, з того й готували.
Ще одна важлива традиція вечора — щедрівки. Головна відмінність щедрівок від колядок у тому, що у колядках прославляють народження Христа, а щедрівками бажають добробуту родині, господарю, багатого врожаю.
Раніше, у Другий Святвечір, коли на вулиці вже панувала темрява, із дому виносили Дідуха та спалювали його. Таким чином прощалися із зимою та закликали весну. За давніми традиціями, опівночі усі члени сім'ї виходили з хати надвір та били макогонами, ложками, вигукуючи: «Тікай, кутя, з покутя, а узвар — іди на базар, а ви, кури, — на яйця, паляниці лишайтесь на полиці, а Дідух — на теплий дух, щоб покинути кожух!». Є свідчення, що таке робили навіть запорізькі козаки — тричі стріляли в небо з рушниць.
Вареники з капустою та грибами
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8.jpg)
Для тіста: 4 склянки борошна, 1,5 склянки гарячої води, 2 ст. ложки олії, 1 ч. ложка солі.
Для начинки: 800 г квашеної капусти, 60 г сушених грибів, 2 цибулини, 7 ст. ложок олії, 1 ч. ложка цукру, 3 невеликі лаврові листки, 4 горошини духмяного перцю, 1 ч. ложка чорного меленого перцю.
Начинка. Сушені гриби залити 2 склянками холодної води на 12 год, а краще на ніч. Гриби вберуть частину води і розм’якнуть. Воду від замочування грибів злити, але не виливати. Відціджені гриби нарізати тонкою соломкою, а потім ще дрібніше. На гарячу пательню налити олію, додати посічену цибулю і смажити на середньому вогні близько 10 хв. В кінці додати нарізані гриби і обсмажити ще 2 хв.
Капусту промити в холодній воді і дуже добре відтиснути. Дрібно нарізати і покласти у велику каструлю. Додати спеції і зелень: лаврове листя, духмяний перець, перець і цукор. Залити ½ склянки холодної води і водою з-під замочування грибів. Додати цибулю з грибами, перемішати і варити під кришкою близько 1 год, іноді перемішуючи. Зцідити і обсмажити капусту з грибами у пательні. Остудити.
Замісити тісто на окропі, накрити серветкою, залишити на пів години.
Виробляти вареники, варити у киплячій підсоленій воді і виймати шумівкою у миску.
Їх можна відразу скропити олією, щоб не злиплися. Подавати із підсмаженою на олії цибулею.
Капуста з пшоном
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0.jpg)
500 г квашеної капусти, 200 мл води, ½ цибулини, 3 картоплини, 100 г білої квасолі, 100 г пшона, 50 мл олії, сіль та перець — до смаку.
Звечора замочити у холодній воді квасолю. Перед початком приготування страви злити воду та добре промити її. Залити новою водою та варити до м’якості, це може зайняти від 20 до 40 хв. Обережно перевіряти квасолинки ножем чи виделкою.
Пшоно обов’язково промити, інакше може гірчити. Промити крупу під проточною водою кілька разів, поки вона не стане прозорою. Щоб остаточно позбутися гіркоти, можна замочити крупу в окропі на 5−10 хв.
Очистити картоплини й нарізати невеликими шматочками. Залити водою, додати дрібку солі та варити до готовності, 20−25 хв після закипання.
Поки варяться квасоля і картопля, очистити і дуже дрібно посікти пів цибулини. Висипати у макітру пшоно, додати цибулю та розтирати товкачем, близько 15 хв. Можна скористатися блендером.
У велику пательню викласти квашену капусту і влити склянку води. Додати розтовчене з цибулею пшоно і тушкувати на невеликому вогні, доки не буде готове пшоно, 15−20 хв.
З готової картоплі злити воду і розім'яти. Додати на пательню до капусти. Також додати відціджену квасолю. Посолити за потреби і поперчити, перемішати. Якщо страва надто густа, влити ще трохи води. Тушкувати все разом ще кілька хвилин.
Готову страву заправити обсмаженою на олії цибулею.
Гречані млинці
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/%D0%BC%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%86%D1%96.jpg)
75 г гречаного борошна, 75 г пшеничного борошна, 400 мл води, 1 ст. ложка цукру, 1 ст. ложка сухих дріжджів, дрібка солі.
Гречане борошно можна приготувати власноруч, подрібнивши гречку у блендері або кавомолці. У 200 мл теплої води розчинити дріжджі. Додати цукор і сіль, перемішати до розчинення цукру. Відразу додати просіяне пшеничне борошно і перемішати, щоб не було грудочок. Накрити тісто рушником і поставити в тепле місце на 40 хв. Тісто має збільшитися в об'ємі вдвічі. Коли тісто підійде, додати до нього гречане борошно і перемішати. Влити 100 мл води кімнатної температури, знову перемішати і залишити на 30 хв. Опісля влити в тісто ще 100 мл води, розмішати, щоб вийшло однорідне тісто.
Смажити млинці на розігрітій пательні з обох боків.
Можна подавати млинці як доповнення до борщу або приготувати грибну начинку і подавати як самостійну страву.