Помідори до м’яса і картоплі
Оригінальні, смачні заготовки з помідорів подають до святкового столу чи просто на вечерю як доповнення до картоплі і м’ясних страв
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/472938/pomidory-z-bazylikom.jpg)
Мариновані, малосольні чи квашені - пікантна, вишукана закуска, яку легко приготувати. До речі, квашені помідори значно корисніші за мариновані, бо в складі заготовки немає оцту.
З базиліком і часником
1 кг помідорів, 8 зубчиків часнику, базилік — до смаку, 20 горошин чорного перцю, 1 л води, 1,5 ст. ложки солі, 2 ст. ложки цукру, 0,75 ч. ложки лимонної кислоти.
Помідори зі щільною шкіркою вимити, розрізати навпіл і нарізати часточками.
На дно 4 півлітрових простерилізованих банок покласти по кілька горошин чорного або духмяного перцю, по 2 зубчики часнику. Вкласти нарізані помідори, по гілочці базиліку (якщо любите інтенсивний смак цієї трави, додайте по 3−4 гілочки на банку).
Наповнити банки помідорами, що залишилися, і струсити, щоб все компактно вляглося. Зверху покласти ще по одній гілочці ароматної трави.
Залити окропом по шийку банки, прикрити кришками і залишити на 10 хв. Воду з банок злити в каструлю і довести до кипіння. Ще раз залити банки окропом.
Знову через 10 хв злити воду в каструлю. Додати цукор, сіль і лимонну кислоту. Після закипання проварити близько 1 хв. Скуштувати маринад і додати до смаку солі, цукру чи кислоти. Розлити киплячий маринад у банки. Закрити їх простерилізованими кришками і перевірити на герметичність. Перевернути догори дном і накрити теплою ковдрою до вистигання.
Малосольні
1 кг помідорів, 4 зубчики часнику, 2 ст. ложки солі, 1 ст. ложка цукру, 1 ч. ложка оцту 6%, 10 горошин чорного перцю, парасольки кропу, зелень петрушки, 2 лаврові листки, 1 л води.
З ароматних трав чудово підійдуть петрушка, парасольки кропу, базилік, орегано, кінза, листочки смородини…
На дно каструлі викласти парасольку кропу та кілька гілочок петрушки. Розім'яти зелень руками.
Кожен помідор розрізати навпіл і вирізати місця кріплення плодоніжок. Половинки нарізати невеликими часточками. Викласти частину у каструлю.
Далі зробити шар із кропом і петрушкою. Зубчики часнику розчавити ножем або нарізати кожен на 2−4 частини і додати у каструлю.
Наступний шар — решта помідорів. Завершальним шаром викласти парасольки кропу, петрушку та лаврове листя. Додати дрібку меленого чорного перцю або кілька горошин чорного чи духмяного перцю.
У літрі води розчинити сіль і цукор. Влити оцет. Скуштувати розсіл на смак. Залити помідори в каструлі. Накрити помідори маленькою пласкою тарілкою, щоб вийшов своєрідний гніт. Накрити кришкою каструлю і залишити помідори на 3−5 год за кімнатної температури.
Перед подачею поставити каструлю в холодильник на 30−60 хв, щоб охолонули.
Квашені із зеленню
1,5 кг стиглих помідорів, 60 г кропу, 60 г петрушки, 15 г часнику, 100 г солі, 100 г цукру, 2,5 л води, 20 г селери.
Помідори мають бути стиглими, але не м’якими. На тому місці, де кріпилася плодоніжка, вирізати невелике заглиблення.
Часник нарізати тонкою соломкою. Селеру, петрушку і кріп грубо посікти.
Воду довести до кипіння, всипати сіль і цукор, перемішати.
У чисту підготовлену 3-літрову банку вкласти трохи часнику і зелені, потім — помідори надрізами догори, прошарувати зеленню і викласти знову шар помідорів. Так заповнити банки до верху і залити киплячим розсолом.
Поставити банку в миску і накрити блюдцем, залишити на 3 дні, після чого накрити банку капроновою кришкою і перенести в холодильник. Витримати ще добу.
Квашені зелені
1 кг зелених помідорів, 80 г моркви, 200 г болгарського перцю, 20 г гострого стручкового перцю, по 20 г часнику, кропу і петрушки, 3 лаврові листки.
Для розсолу: 1 л води, 40 г солі, 10 г цукру.
Моркву очистити і подрібнити блендером.
Болгарський і гострий перець очистити від насіння. Подрібнити так само, як і моркву.
Часник вичавити через прес. Кріп і петрушку дрібно посікти.
Помідори вимити, на кожному зробити глибокі надрізи навхрест.
Подрібнений перець, часник та моркву змішати і начинити сумішшю помідори (акуратно, щоб не пошкодити задуману «конструкцію»).
У простору каструлю викласти помідори, додати лаврове листя.
У гарячій воді розчинити сіль і цукор. Отриманим розсолом залити помідори.
Накрити каструлю кришкою меншого діаметра і встановити гніт. Залишити на 3 дні, після чого акуратно перекласти помідори в банки та залити розсолом із каструлі. Закрити банки щільними капроновими кришками та перенести у льох для зберігання.
Соус сацебелі
1 кг стиглих солодких помідорів, 300 г болгарського перцю, 1 гострий стручковий перець, 50 г зелені (кінзи, петрушки і кропу), 1 ч. ложка меленого коріандру, 5 зубчиків часнику, 1 ч. ложка солі, 2 ч. ложки цукру.
Помідори вимити, вирізати плодоніжку, нарізати великими шматочками. Чим солодші томати, тим смачнішим вийде соус.
Кількість часнику можна регулювати до смаку. Болгарський перець, найкраще червоного або жовтого кольору, промити, обсушити. Очистити від насіння та зрізати перегородки. Розрізати перці на 3−4 частини.
Промиті стручки гострого червоного перцю розрізати навпіл і очистити від насіння. Якщо якась зелень не до смаку, не використовуйте її.
Підготовлені інґредієнти, крім часнику, подрібнити у кухонному комбайні або змолоти на м’ясорубці до консистенції дрібних та середніх шматочків, але не на пюре.
Перелити у казан або посуд з товстим дном, щоб маса не підгоріла. На помірному вогні, помішуючи, довести до кипіння, варити 20 хв. Всипати коріандр, варити ще 30−40 хв на середньому вогні. Час залежить від соковитості помідорів. Коли соус достатньо увариться і загусне, додати сіль і цукор. Підсипати спеції, починаючи з чайної ложки, і довести до бажаного смаку.
Додати в соус вичавлений часник. Перемішати. Прогріти близько 5 хв, щоб часник не втратив свій аромат.
У простерилізовану суху тару розфасувати гарячу заготовку і щільно закрити кришками. Перевернути, щоб перевірити герметичність закривання.