Щоб зменшувати вплив держави, треба цю державу мати. Українці її тільки будують
У вас на кордоні Росія зосередила танкові бригади. Яке, до біса, лібертаріанство?
Не встиг написати про те, чому парламентська республіка в нинішній ситуації в Україні — це погана ідея, як грякнула парламентська криза.
Тепер нова партія заявляє, що її ідеологія — лібертаріанство.
Друзі мої. Ігри в електронний уряд по фейсбуку — гарні в Естонії. Ігри в зменшення впливу держави — гарні, скажімо, в США. Ігри в референдуми з будь-якого пчиху — гарні в Швейцарії.
А в Україні цієї миті гарні тільки одні гри — в побудову сильної мілітаризованої держави. З сильною, здатною до прийняття рішення, владою. З армією, здатною протистояти агресії найсильнішої нині диктатури світу з імперськими амбіціями. З внутрішніми службами, здатними протистояти її ж гібридній війні. З економікою, здатною забезпечувати і те, і друге, і третє в умовах блокади і тиску.
Щоб зменшувати вплив держави — необхідний один, але критично важливий фактор, без якого нікуди не дітися. Треба цю державу мати. Треба її побудувати.
І ті країни, які будували державність по триста років — можуть міркувати про лібертаріанство і загальне самоврядування, як в щасливих книжках про утопії в Місті Сонця.
Але коли я чую це від уряду в країні з перехідним ладом, а тепер вже навіть і не зрозуміло — з перехідним в який бік — де державність тільки-тільки почала з'являтися, і яка тільки останні пару років вийшла з умов економічної ями і активної фази війни — і то тимчасово — я розумію тільки одне: ці хлопці не здатні ні брати на себе відповідальність, ні приймати рішення.
У вас з півночі одна там імперія вже зосередила на кордоні надлишкові танкові бригади. Яке, до біса, лібертаріанство?
Причому я сам — ліберал до такої міри, що майже лібертаріанець. Я вважаю анархію кращим гіпотетичним варіантом суспільного договору. Але все добре тоді, коли воно добре. Чому всі, навіть ліберальні країни, вважають, що в армії має бути тільки єдиноначальність? Подумайте про це.
І, будь ласка, не пишіть маячню про Росію. У Росії немає держави. У Росії — кланова автократія. Це повна протилежність розвиненим працюючим державним інститутам.
Навіть Ізраїль ще не вирішив, що він готовий до лібертаріанства.
Ура, ура, давайте поекспериментуємо з цим в країні, що воює, частково окупована і наближається до дефолту, яку роздирають внутрішні протиріччя!
Переклад з російської