Про «ментальність люмпена»
Допоки у нас не сформується критична маса саме громадян, а не обивателів, доти й усе суспільство хворітиме на недугу насильства з усіма її небезпечними симптомами
Можна скільки завгодно говорити про «посттравматичний синдром» як наслідок воєнного конфлікту чи вдаватися до конспірологічних версій і пояснювати хвилю ненависті та агресії розмаїтими «шатунами» та іншими підступами ворога… Однак факт залишається фактом — повідомлення про напади, розбої, рейдерські захоплення, не кажучи вже про побутові конфлікти часто зі смертельними наслідками стали звичними для України.
Багато хто покладає надію на запровадження воєнного стану, мовляв, тільки тоді держава поверне собі законну монополію на застосування сили. Як на мене, все не так однозначно.
Прагнення розв’язати проблему за допомогою кулака або ж вивезеної зі зони бойових дій гранати, руками підконтрольних «активістів» чи найманих бойовиків зі «спортивно-патріотичних клубів», тобто діяти на межі або й за межами правового поля, дивним чином поєднується з гучною риторикою про боротьбу з корупцією, про «закон для всіх», про шкоду від «провокаторів», які розхитують країну.
Більшість знову все списує на війну і на «злочинну владу», — це найпростіше пояснення задавненої недуги. Може, нарешті зрозуміємо, що витоки насильства і суспільної агресії починаються значно глибше. Вони, як писав колись дивовижний Володимир Сорокін, «мов колосальний льодовик, повзуть за пострадянською людиною», бо тоді, у часи автократії, «досвід насильства влади активно використовувався нею у вигляді печерного страху, аби залякувати маси». А відомий дослідник Голодомору Джеймс Мейс назвав цей процес «тактикою соціологічно випаленої землі».
А що змінилося? Бачимо, як нагнітають «печерний страх» новоспечені і давно знайомі «месії», прагнучи здобути собі амплуа рятівників і «батьків-матусь» нації. Хіба винятковими є прецеденти, коли злодії, грабіжники, не кажучи вже про топ-корупціонерів, виходять сухими з води навіть після того, як їх схопили на гарячому? Хіба ті, кому постмайданна влада наступила на улюблений мозоль, не формують приватних армій для вирішення геть нешляхетних справ і захисту своїх статків? А хіба вуличне насильство не толерується обивателем, озлобленим на всіх і вся?
Ментальність люмпена превалює над традиційними для українця цінностями. І, здається, саме вона становить зараз чи не найбільшу загрозу. Якоїсь миті, майже невловимої, зате фатальної, спільнота почала віддавати перевагу інтересам, залишивши чесноти і базові речі на узбіччі. Для люмпена пріоритет інтересів — над усе, бажання отримати все й одразу — абсолют: «жити по-європейськи, працювати, як завжди». «В українців є жахлива риса — нетерплячість та бажання добитись всього і одразу», — писав гетьман Павло Скоропадський. До того ж дається взнаки втома від непевності, від постійної воєнної загрози, від шквалу фейків і негативу, який сіють агресори, намагаючись розшарпати, дезорієнтувати, знекровити нас морально.
Не забуваймо, що опорою постжовтневого режиму у радянській імперії був саме люмпен. «Кто бил нікєм, тот станєт всєм…». І нині кремлівська пропаганда робить ставку саме на нього, вишукуючи будь-яку нагоду, аби роздмухати пристрасті. Чи це рух «євробляхерів» (любителів «халяви», які прагнуть легітимізувати свій статус), чи свідків секти «тарифного геноциду» (реально — тих, хто забув, де тримають дармовий сир), чи «праворадикалів», що готові рвати вишиванки за будь-що, на що вкаже грошовитий господар…
Універсальним ліком для суспільної агресії та ненависті всіх до всіх мала б стати довіра. Однак її годі шукати там, де знову на кону «продавці ілюзій і неврозів», там, де чекають милості від держави, забувши про власні руки і розум. Там, де громадянин є не тільки носієм виборчого права, а й усвідомлює свої обов’язки перед власною долею і власною країною.
Допоки у нас не сформується критична маса саме громадян, а не обивателів, доти й усе суспільство хворітиме на недугу насильства з усіма її небезпечними симптомами.