Якщо втратимо державу, вибирати доведеться хіба генерал-губернатора Малоросійського краю
Цікаво, про які вибори йшлося усім цим «стратегам», коли на іншій шальці терезів історії — існування України як незалежної держави?
Покоління моїх однолітків колись зачитувалося фантастикою братів Стругацьких. Мабуть, не тільки тому, що вона була доступною серед цензури часів «розвинутого соціалізму», а й через те, що між рядків можна було знайти відверто контрсистемні думки. До прикладу, таку: «Якщо в ім’я ідеалу людині доводиться робити підлоту, то ціна цього ідеалу — лайно». Годі казати, що міркував собі обиватель у «країні комуністичних ідеалів»…
На жаль, про «лайно» і нині вельми актуально. Точніше, про популізм і «торгівлю ілюзіями», хвиля яких накрила українське суспільство. Про те, що наші політики укотре намагаються нав’язати виборцям саме такі «ідеали».
Не тільки Петро Порошенко, а й чимало незаангажованих експертів передбачили «хвилю оскаженілого популізму» на старті президентської виборчої кампанії. Як з’ясувалося, вони були ще дуже коректні у своїх передбаченнях. Хвиля перетворилася у цунамі, коли у парламенті винесли на розгляд законопроект про запровадження в країні воєнного стану.
Думаю, що кожен небайдужий українець мусить зберегти на своєму персональному комп’ютері відеозапис цього історичного (й істеричного) пленарного засідання Верховної Ради. Людська пам’ять, на жаль, коротка, але ми мали б добре пам’ятати поведінку, риторику і жести своїх «проводирів», аби у вирішальні моменти зробити вибір адекватно і зважено.
Коли драматичної минулої неділі російські десантники під прикриттям бойових гелікоптерів та штурмовиків Су-25 брали на абордаж українські катери та вели по наших суднах вогонь на ураження, полум’яні патріоти-опозиціонери мовчали. Лише у понеділок, під софітами і телекамерами, до них повернувся дар мови. І знову ми почули стару «коломийку» — ворог сидить у Києві, на Банковій, а не у Кремлі, на Донбасі чи на Азові, з ним, а не з агресором, слід боротися не на життя, а на смерть…
Як зауважували пізніше оглядачі, ми не почули з уст депутатів від «патріотичної» опозиції слів «країна у небезпеці», «Путін — агресор», мов мантру вони повторювали «вибори, вибори, вибори». Майже синхронно з ними представник Москви у Радбезі ООН, на засіданні, присвяченому розгляду «керченської кризи», також говорив про… українські вибори і про «диктатора» Порошенка. Боляче, що схожою лексикою послуговується і дехто з «нових проєвропейських облич» нашого парламенту. Про «волання о демократії» трьох екс-президентів — Кравчука, Кучми та Ющенка — взагалі мовчу. Це позорище поза межами здорового глузду…
Цікаво, про які вибори йшлося усім цим «стратегам», коли на іншій шальці терезів історії — існування України як незалежної держави? Можливо, про вибори генерал-губернатора Малоросійського краю?
Звісно, кремлівського самітника, його камарилью та його ж агентів в Україні (а на показовому засіданні ВР ми побачили справжній парад російських «консерв») муляє і український Томос, і фіксація курсу до ЄС та НАТО в Конституції. Путінський ідеал «Росія не має кордонів» — маразм, якщо взяти до уваги контекст і час. Цей «ідеал» підштовхує диктатора на провокації та агресію, але рано чи пізно у гонитві за імперською мрією він зламає собі карк.
Коли Юлія Тимошенко ревно розпинається за наші з вами права і свободи, за можливість демократичного вибору і таке інше, мені на гадку приходить текст угоди, укладеної між нею та Віктором Федоровичем 14 квітня 2009 року, у якому було чітко прописане почергове президентство-прем'єрство Тимошенко і Януковича на найближчі 20 років! Оце б ми з вами натішилися просто-таки рафінованою «демократією», оце б навибиралися. На щастя, тоді «всьо пропало!».
Схоже, «всьо пропало!» і цього разу. Не тільки для Юлії Володимирівни, а й для її несподіваного партнера Олега Ляшка. Я розумію, що спонсор головного радикала олігарх Ринат Ахметов балансує між власними бізнес-інтересами і ефесбешними гачками. Але невпинний популізм Ляшка теж має мати свої межі. Колишній політв’язень Росії Ігор Козловський влучно, мов для випадку нашого «вилоносця», зауважив, що «банальність є ковдрою для повсякденної брехні». Акурат приклад того, коли «ідеали — лайно».
Після корекції терміну воєнного стану і майже синхронною з голосуванням за його запровадження фіксацією дати президентських виборів стало більш ніж зрозумілим, якими кардинально протилежними ідеалами керувалися президент і його опоненти. Порошенко не залишив своїм критикам іншого варіанта — не проголосувавши «за», вони могли б укотре поховати власні політичні кар’єри. А популістичний цирк, влаштований ними, теж дав зрозуміти багатьом українцям, «хто є ху»…