Порівняння смертей Каті Гандзюк та Георгія Гонгадзе вкрай некоректне…
Дуже рідкісні випадки, коли активісти самі закочують рукави і починають робити те, що вони вимагають
Ті, хто вийшов на пікет у день смерті херсонської громадської активістки, яку улітку облили сірчаною кислотою (жінка майже три місяці боролася за життя), є викінченими циніками. Передбачаю хвилю обурення після такого безапеляційного твердження, однак варто ретельніше проаналізувати факти.
Волання про напади і розправи над громадськими активістами мають резон у персоніфікованому вимірі. Так, є факт нападу на Катю Гандзюк, і є затримані виконавці та організатор цього жахливого злочину. Генеральний прокурор сподівається, що виконавці виведуть слідство на замовників. Але є десятки і десятки звісток кримінальної хроніки, які не стають предметом пильної уваги громадськості, хоча на те вона й громадськість, щоб фіксувати цю хвилю насильства, спонукати належні органи розслідувати кожен інцидент, вимагати безпеки для кожного жителя країни. І, звісно, не використовувати трагедії для власного зиску, здобуття політичних дивідендів, просування персонального іміджу, нищення «злочинної» влади.
Нелюбий багатьом активістам генеральний прокурор мав рацію, стверджуючи, що переважна більшість з них люто ненавидить владу. Владу, яка не висадилася в Україні з космічного корабля прибульців, а була обрана народом, читай — людьми, інтереси яких взялися представляти і захищати ті ж активісти. Уточню вислів Юрія Луценка: переважна більшість активістів люто ненавидить саме цю владу, бо на її місці бачить себе. Тому смерть у лікарні Каті Гандзюк не стане поштовхом до нового Майдану, бо самі організатори пікетів, протестів того не бажають. Вони перетворили реквіємні вуличні заходи на своєрідний праймеріз, на оглядини тих, хто потрапить у майбутні партійні списки, і кого маємо шанс побачити у новому складі українського парламенту.
Саме тому на креативно і дуже оперативно виготовлених плакатах з написами «Хто замовив Катю Гандзюк?» ми не побачили персоналізації винних у зволіканні з розслідуванням справи (хоча, повторюся, виконавці та організатор перебувають у СІЗО). Саме тому звучать звинувачення на адресу абстрактної влади, а не, скажімо, правоохоронних органів, оскільки система (серед іншого, й виборче законодавство) цілком влаштовує наших опозиціонерів.
Вкрай некоректним є порівняння смертей Каті та Георгія Гонгадзе, до якого вдаються «р-революціонери». У тій далекій історії винуватці були очевидними — режим Кучми, і він сам з камарильєю силовиків і канцеляристів… У країні, де насильство стало буденним явищем, де його толерує не тільки влада, а й громадяни, така чітка персоналізація неможлива.
Є й інша проблема — чистота лав самих громадських активістів. Звісно, серед мільйона організацій знайдуться щирі помислами і прагненнями. Таких, мабуть, більшість. Однак чимало новоутворів з’явилося на суспільному видноколі України з подачі та за активного фінансування зацікавлених осіб. Маємо чимало «приватних армій», якими послуговуються не тільки для демонстрації сили на вуличних дефілядах, а й рейдерських справ, тиску на опонентів. У Львові є прецеденти використання «активістів» для захоплення землі (до прикладу, у Винниках). А про всеядність і виконання конкретних політичних замовлень найяскравіше свідчить позиція «Національного корпусу», який однією рукою дає відмашку для маршу «Місто Львів не для польських панів!», а іншою — підписує відозву на захист незаконно встановлених «польських» левів на Личакові. Між двома «актами громадянської позиції» не минуло й півроку…
І що примітно — не чути жодної заяви знакових діячів громадського руху з осудом чи застереженнями на адресу «псевдоактивістів». Це показник справжнього бажання величезного сегменту суспільства діяти конструктивно, зважено, відкинувши особисті уподобання чи фобії.
Норберт Нойхауз — один з ідеологів християнсько-демократичного руху Німеччини та Європи загалом, екс-віце-мер німецького міста Трір казав: «…Активісти є маленькою часткою суспільства. Вони самі себе проголошують активістами, а потім проголошують, що вони і є народ. І величезна мовчазна більшість дозволяє це, бо не вміє цьому опиратися. Суть більшовизму така сама… Від них чуємо чітку позицію того, що називається advocacy. Тобто „вимогу вимагати змін“. Ці вимоги завжди скеровані проти держави і громадськості. Дуже рідкісні випадки, коли активісти самі закочують рукави і починають робити те, що вони вимагають (курсив наш. — Авт.)».
Та, на жаль, найважливіша проблема полягає у тому, що суспільство, втративши довіру до тих, кого ще вчора вважало своїми захисниками і безсрібренниками, взагалі залишиться без орієнтирів.