Не вірмо нитикам. Вони — вчорашні
Усіх «доброзичливців» зможемо побачити після відкриття осінньої сесії парламенту, коли доведеться обговорювати обіцяні президентом зміни до Основного Закону
З початком нового політичного сезону, який стане передвиборним, з різних середовищ українського політикуму зазвучали знайомі до болю голоси. Можливо, їхній унісон спричинений низкою заяв очільників чинної влади, а може, спровокований несподіваними висловлюваннями закордонних партнерів України. Але те, що вони звучать, і те, що нагадують сказане колись, раніше, в іншому контексті, за іншого правління, але, здається, таки з чужого голосу, — ознака того, що комусь непереливки…
Отже, нас взялися укотре переконувати, що, мовляв, навіщо українцям Європа, ліпше і доцільніше «будувати Європу тут, в Україні». В ЄС, мовляв, нас не дуже то й чекають, бо там буде зле «національному виробникові», бо станемо «сировинним придатком» для розвинутих країн, бо… Таких «бо» в арсеналі нашої, я б сказав, депресивної опозиції аж забагато. Там вічно ниють про нашу, точніше, — власну меншовартість. Цей комплекс українці подолали під час Революції гідності. А частина «еліти», схоже, залишилася на позиції «до» Майдану.
Або ж іще — навіщо нам НАТО, тим паче, що навряд чи Росія проковтне таку гірку пілюлю, і її відповідь, мабуть, буде по-путінськи неадекватною. Ніби те, що вже зараз коїть Москва в окупованих Криму та на Донбасі, якось вписується у рамки пристойного? Ніби не українці запекло захищають не тільки себе, а й Європу, фактично ставши східним форпостом Альянсу?
Погодьтеся, ми вже чули такі речі? І не раз… Чули за Леоніда Кучми, який хоч і заявив, що «Україна — не Росія», але прислухався до голосів народженого його системою молодого українського олігархату, якому, звісно, незручно було б грабувати країну, якби вона якимось дивом опинилася в євроспільноті. Зять Кучми, а нині «інкубатор» «нових облич» Віктор Пінчук щороку на своїх Ялтинських форумах «YES» розповідав і нам, і світові про те, що Україна не готова до Європи, що навіть коли була б така нагода, то навряд чи ми змогли б вписатися у європейське коло.
Віктор Ющенко хоч і був проєвропейським, але через постійні чвари у його команді «помаранчева влада» скотилася до банального — «Будуймо Європу в Україні».
Про Януковича і говорити годі. Він будував паханат азійського штибу, гадаючи, що обдурить усіх — і Європу, і власний народ…
Якщо мова про НАТО, то пам’ятаємо, що дехто з нинішніх опонентів влади, які рвучко стартонули на довгу дистанцію президентських перегонів, свого часу «тихою сапою» працювали не те що проти вступу України у Північноатлантичний альянс, а навіть проти надання нам «Програми дій для членства» (ПДЧ), на яку Захід (за винятком кількох країн) був готовий 2008 року у Бухаресті. Робили це, між іншим, на прем’єрській посаді… Сьогодні їм не з руки публічно заперечувати той давній «промах», як і відкрито виступати проти того, що НАТО для України — не лише партнер, а й орієнтир. Тому воліють або оминати цю тему, або ж усіляко девальвувати можливості і переваги від ймовірного приєднання до західного оборонного союзу.
Втім, усіх «доброзичливців» зможемо побачити після відкриття осінньої сесії парламенту, коли доведеться обговорювати обіцяні президентом зміни до Основного Закону, які мають на меті зафіксувати українські європейські та євроатлантичні прагнення на конституційному рівні.
А от закордонні партнери почали висловлюватися майже однозначно. Зокрема радник Дональда Трампа з національної безпеки Джон Болтон заявив, що адміністрація президента США серйозно розглядає питання вступу України до НАТО, «виходячи з українських інтересів».
Про європейське майбутнє Києва раптом заговорила і німецька канцлер Ангела Меркель. Обіцяючи членство в ЄС найперше Україні та Грузії (з решти країн пострадянського простору), фрау Меркель, вочевидь, тримала у пам’яті недавню зустріч з Володимиром Путіним.
Звісно, обіцянки і перспективи жодним чином не мали б заколисувати українське суспільство. Звісно, на шляху до втілення цих речей нам доведеться чимало змінити, насамперед своє ставлення до країни, зрештою, до самих себе.
Часто згадую слова отця Юзефа Тішнера: «Я не знаю нікого, хто відійшов від віри через те, що прочитав „Капітал“ Маркса, але знаю таких, що відійшли від віри через недолугі проповіді свого пароха». Не даймо цього разу шансу доморощеним «парохам"-скептикам і професійним нитикам. Тим паче, що, ні сіло ні впало, схожими голосами заговорили і пропагандистські канали агресора.