Передплата 2024 ВЗ

Мир у світі виявився крихким...

Виявилося, можна робити все, що заманеться, – якщо маєш для цього силу

На початку 2014 року було відчуття тривоги, але ще не уявляв, що в новому році буде Небесна сотня, анексія Криму, сотні загиблих на Донбасі і ще багато жахіть... Потім був січень. Перші вбивства на Майдані і початок блокування військових частин у Львові. Світові новини блякли на тлі драми, що розгорталася в нашій країні. ВВС і CNN передавали топ-репортажі з Києва. І нарешті, трагічний апогей лютневої революції — загибель Небесної сотні, втеча Януковича...

Одразу після березневої анексії Росією Криму в західних медіа заговорили про зміну світового порядку. Мовляв, якщо Україна, віддавши за гарантії США та Росії свій ядерний арсенал, зазнала нападу останньої, то що завтра захистить, скажімо, сусідів Китаю від зазіхань «гегемона»? Виявилося, можна робити все, що заманеться, — якщо маєш для цього силу. Світ видався навдивовижу крихким. Запахло порохом війн ХІХ століття, коли кордони у світі пересувалися залежно від настроїв монархів і канцлерів. Замайоріла перспектива гонки ядерних озброєнь і нових витків хаосу… У Берліні та Вашингтоні забили на сполох. На Росію почали накладати щоразу нові санкції.

Москва блефувала, що санкції її не «колишуть», — аж поки господарка РФ на тлі падіння цін на нафту не почала тріщати по швах. Російський рубль впав з 32 до 70 за долар, а за євро просили вже не 45, а 100 рублів... На порятунок рубля Кремль викинув майже 80 млрд. дол. (лише понад 16 млрд. дол. за останній тиждень), і запаси у російській казні почали танути, мов сніг на сонці. Під кінець року вони опустилися нижче 400 млрд. дол. Британське видання Economist порахувало: якщо відкинути гроші на пенсії та соцвиплати, то резерви РФ — близько 225 млрд. дол.

У грудні російським банкам слід віддати 31 млрд. дол. боргів, і ще 98 млрд. — 2015-го. Через девальвацію рубля і відсутність західних позик банкам, які заробляють у рублях, віддати ці борги буде дуже складно. А корпоративний борг Росії — це ще 500 млрд. доларів. Тож 2015-го, мабуть, будемо читати новини про «дефолти» за російськими боргами. За скромними підрахунками, російську економіку у 2015-му чекає падіння ВВП на 5%. Зате «Кримїх». Експерти радять росіянам підключати телевізор до холодильника, — хай нагодує їх кисельовська пропаганда...

Протягом десятиліть після розвалу СРСР Росія ставила на дружбу з Німеччиною. Ця дружба базувалася на взаємовигідній економічній базі. Москва продавала газ та інші ресурси для німецьких заводів, а Берлін мав надійний ринок збуту в Росії. І ось канцлер Ангела Меркель 2014-го схаменулася: у Європі війна, порядок у світі розтоптано, бо Путін, котрий «живе в іншій реальності» (слова Меркель), захотів нової імперії. Попри шкоду для німецького бізнесу, ЄС (першу скрипку там грають німці) і США вирішили задушити РФ в обіймах санкцій. Мовляв, слабка Росія не матиме сил нападати на сусідів. Не минуло й півроку від початку санкцій, як Росія почала задихатися…

Тим часом економіка ЄС (найбільша в світі), попри слабкість країн європейського Півдня, 2014 року показала приріст у майже 1,5%, а США й поготів — майже 5%. Наступного року, за прогнозами економістів, справи у США і ЄС підуть ще краще. Тож 2014-го криза на Заході, схоже, завершилася.

Кривава громадянська війна в Сирії, яка триває майже чотири роки (забрала життя понад 200 тисяч осіб), та слабкість іракської влади підштовхнули до утворення в Сирії та Іраку середньовічного ісламістського утворення — Ісламської держави Іраку і Леванату (ІДІЛ). У цій квазідержаві, яка хоче повернути час на тисячу років назад, практикують масові зґвалтування, страти і рабство. Захід втрутився у цей кривавий конфлікт — бомбить позиції ІДІЛ з повітря. Як відголос ІДІЛ, у країнах Заходу протягом року ставалися одиничні теракти фанатиків, натхненних ісламським фундаменталізмом. Такі теракти будуть і в 2015-му. Адже, як би ретельно не працювали спецслужби, вони не можуть виловити усіх божевільних…

На щастя, 2014 року обійшлося без катастрофічних стихійних лих. Були повені в Індії та бідних країнах Південно-Східної Азії, але без десятків тисяч жертв.

Цього року світ також боровся із лихоманкою Ебола. Як доводить ця хвороба, яка походить із Африки, відсутність елементарної гігієни може мати погані наслідки. У цивілізованих країнах від хвороби померли одиниці... А ще за рік нас стало на 80 млн. більше (населення Землі сягнуло 7,3 млрд. осіб). І ріст відбувся переважно за рахунок убогого населення Африки...

А ще 2014-го марсохід Curiosіty досліджував Марс, а на принтерах друкували будинки і складні деталі. І ми вже мало дивувалися сучасним гаджетам і звикали до новин про японських і корейських роботів. Схоже, 2015-го таких новин буде ще більше.

Схожі новини