Сієм, сієм, посіваєм, з Новим роком вас вітаєм!
1 січня першим у хату має зайти парубок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/503836/2024.jpg)
Зимові свята у розпалі. Різдво вже відсвяткували разом з більшістю країн світу, тож тепер черга накривати новорічний стіл. Попри повномасштабну війну в країні, свята мають ще більше згуртовувати українців, і це можна зробити саме через їжу — особливу часточку нашої культури. Та неодмінно подякувати воїнам, котрі дають змогу зустріти Новий рік з друзями чи у родинному колі.
Новий рік людство святкує з давніх-давен. Вперше — у ІІ тис. р. до н.е. у давньому Вавилоні. А ось 1 січня Новий рік почали відзначати у стародавньому Римі за календарем Юлія Цезаря з 46 року н. е. Наші прадіди у різний час святкували Новий рік — і в березні, і у вересні, і у січні.
У давнину не виокремлювали святкування Нового року від різдвяних свят. Зустріч року припадала на середину святкового періоду, між Різдвом та Водохрещем.
Обов’язково в домі встановлювали дідух. Ці традиції Нового року зародилися в Україні в ті часи, коли свято відзначали 1 вересня. Тоді, після збирання врожаю, на знак плодючості та достатку ставили сніп пшениці, прикрашений плодами, ягодами та кольоровими стрічками — дідуха.
Перші новорічні ялинки у Польщі, відтак і в Галичині, почали встановлювати в ХІХ ст, перейнявши цей звичай у німецьких переселенців-євангелістів. Проте й до цього часу на Різдво будинки прикрашали ялинковими гілочками. У цьому сенсі більш правильно називати святкову ялинку різдвяною, а не новорічною, адже встановлювали її саме напередодні Різдва, до чого ми повернулися цього року. Ялинки прикрашали зазвичай яблуками, горішками у фользі, саморобними прикрасами із соломи, яєчної шкаралупи, кольорового паперу. Кульки робили навіть із газет, обгортаючи їх фольгою. А вже цукерки чи медівнички — то були найбільш бажаними ялинковими прикрасами для малечі.
Наші предки також мали традицію проводів старого року та зустрічі нового.
Певною мірою це нагадувало Діда Мороза, оскільки двоє осіб переодягалися — один в старого діда, а інший — в молодого рум’янощокого парубка. Спершу запрошували в хату, танцювали і гралися зі старим, а потім його виганяли і заводили новий рік. Такий метод унаочнювати, що один період закінчився, а інший почався — був дуже поширений в українській культурі.
Одними з головних звичаїв на Новий рік були, звісно, щедрування та посівання. Ці обряди відомі досі. Вони призначаються для того, щоб віщувати господареві щедрий і багатий урожай. Щедрувати могли всі, але сіяти дозволялося лише хлопцям. Такий обряд припадає на ранок Нового року. Хлопчики приходять і сіють зерновими — житом та пшеницею, можна ячменем та вівсом, окрім гречки та гороху.
Хто перший увійде в хату, теж несе ідею щасливого чи нещасливого нового року. Погано, коли першою заходила жінка, добре — коли чоловік, і чим молодший, красивіший та багатший, тим краще
Традиції перед Новим роком завжди включали святкову вечерю зі стравами, аналогічними до тих, які подавали на Святвечір. Потім починалися різноманітні обряди з метою привернення удачі у свій дім. Тепер зазвичай накривають щедрий стіл з м’ясними наїдками і здобною випічкою.
Крученики зі свинини
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/%D0%BA%D1%80%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8.jpg)
600 г свинини, 1 зубчик часнику, 2 великі морквини, 1 цибулина, 2−3 ст. ложки смальцю або олії, сіль і чорний мелений перець — до смаку.
Для грибного соусу: 200 г печериць, 1 ст. ложка олії, 1 цибулина, 1 ст. ложка борошна, 1 склянка м’ясного бульйону або води, 1 лавровий листок, сіль і перець — до смаку.
Щільний шматок свинини, можна з тонким шаром жиру, нарізати впоперек волокон тонкими скибочками — завтовшки 0,5 см. Відбити кожен шматочок (можна прикрити харчовою плівкою). М’ясо має бути дуже тонким, майже прозорим, але цілим. Присипати з усіх боків сіллю, меленим чорним перцем і вичавленим часником.
Начинка. На невеликій кількості смальцю (або олії) обсмажити до м’якості спершу посічену цибулю, потім додати натерту моркву і тушкувати до готовності. Посолити. Начинка має бути соковитою.
На кожен шматочок м’яса викласти по 1 ложці начинки. Скрутити рулетики від начинки до вільного краю м’яса. Зафіксувати білою ниткою. Зав’язувати не потрібно, просто обмотати.
Розігріти в пательні 1−2 ст. ложки смальцю (або олії) і обсмажити рулетики — по 2 хв з кожного боку, на максимальному вогні, без кришки. Вони мають стати рум’яними зовні, але залишитися сируватими всередині. Не пересушити!
Грибний соус. Обсмажити на жирі, який залишився після м’яса, посічену цибулю. Додати печериці, нарізані пластинками. Обсмажувати гриби до рум’яності, в самому кінці посолити і поперчити. Всипати борошно й інтенсивно перемішати, щоб не було грудочок. Потім влити бульйон (або підсолену воду), додати лаврове листя і тушкувати ще 1−2 хв.
З кручеників зняти нитки і викласти їх у форму, придатну для запікання. Залити соусом. Запікати крученики в грибному соусі в духовці, розігрітій до 1800, 20- 25 хв.
Завиванець з маком
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA.jpg)
Для тіста: 100 г сметани, 60 г свіжих дріжджів, 80 г цукру, 200 г масла, 3 яйця, сіль, 500 г борошна, 15 г ванільного цукру, цедра лимона.
Для начинки: 400 г маку, 0,5 л молока, 200 г масла, 50 г меду, 200 г цукрової пудри, 70 г родзинок, 70 г горіхів, 70 г апельсинових цукатів, 40 г цедри лимона, 2 яйця, 15 г ванільного цукру.
Тісто. Масло посікти з борошном на крихту. Додати розтерті з цукром дріжджі, яйця, сметану, цедру, сіль. Замісити тісто. Поставити в тепле місце на 45 хв.
Начинка. Масло розтопити з медом. Додати родзинки, горіхи, запарений на молоці й тричі змелений на м’ясорубці мак, цедру. Варити 10 хв. Додати розтерті з цукровою пудрою жовтки, а потім — збиті на піну білки. Тісто розділити на 2 частини.
Розкачати кожну завтовшки 1 см і змастити начинкою, відступаючи від країв по 2 см.
Згорнути рулетом, защипнути краї, змастити зверху яйцем, змішаним із водою. Дати підійти 30 хв. Випікати у духовці за температури 1800 45 хв.