Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Неаполітанці підуть на роботу?

Уряд Мелоні «обрізає» італійцям «гарантований громадянський дохід»

Піцерія у центрі Неаполя на брак місцевих клієнтів не скаржиться. "Гарантованого доходу" на піцу вистачає... Фото lonelyplanet.com
Піцерія у центрі Неаполя на брак місцевих клієнтів не скаржиться. "Гарантованого доходу" на піцу вистачає... Фото lonelyplanet.com

Як інформують італійські ЗМІ, від 1 серпня консервативний уряд прем'єр-міністерки Джорджі Мелоні розпочне позбавляти італійців «гарантованого громадянського доходу». Тільки у Неаполі, де отримувачів цієї соціальної допомоги найбільше, повідомлення про кінець «халяви» одержали близько 170 тисяч сімей.

А «халява» була нівроку: «гарантований громадянський дохід», запроваджений у січні 2019-го попереднім лівим урядом прем'єр-міністра Джузеппе Конте, передбачає щомісячні виплати у сумі 780 євро на особу.

Цей «гарантований дохід» багато критикували, і недарма. Чимало італійців, які почали одержувати таку допомогу, перестали шукати роботу. А навіщо гарувати за якусь тисячу євро, коли держава платить майже 800? Як наслідок, роботодавці, особливо на півдні країни, не можуть знайти охочих працювати…

За планом уряду Мелоні, «гарантований громадянський дохід» має бути остаточно скасовано до 1 січня 2024 року. (Пізніше право на цю виплату матимуть лише родини, до складу яких входять, зокрема, інваліди, неповнолітні або люди віком понад 65 років). А перші «обрізання» розпочнуться вже зі серпня 2023-го. Італійцям, яких повідомили про те, що «гарантованого доходу» в них більше не буде, доведеться звернутися до служби зайнятості - аби підписати угоди щодо професійного навчання, яке поверне їх на ринок праці.

Лише у Неаполі, де отримувачів «гарантованого доходу» найбільше, повідомлення про кінець «халяви» вже від 1 серпня одержали близько 170 тисяч сімей. Обурені такою «несправедливістю», сотні жителів південного міста вдалися до вуличних протестів. Навіть намагалися атакувати офіс місцевого відділення INPS (закладу соціальної безпеки). Довелося втрутитися правоохоронцям…

Загалом, про майбутнє скасування «гарантованого доходу» Джорджа Мелоні італійців попереджала (зокрема, вже після тріумфальних для її партії «Брати Італії» парламентських виборів). На думку прем'єрки, справедлива держава не повинна однаково підтримувати тих громадян, які можуть працювати, і тих, що не можуть (неповносправних, осіб похилого віку, багатодітних одиноких матерів тощо). Як казала Мелоні, підтримка «справедливою державою» осіб, які можуть працювати, мусить полягати насамперед у «створенні умов для того, аби громадяни мали роботу», наприклад, у наданні відповідних пільг працедавцям. Важко з цим не погодитися.

«Коли у жовтні 2022 року Джорджа Мелоні стала прем'єр-міністеркою, її найзапекліші опоненти зображали це як загрозу для Італії і Європи», — писала на початку 2023-го британська The Sunday Times. Але, констатувало тоді видання, саме прем'єрка Італії стала одним із найпопулярніших лідерів Європи. У рейтингу американської компанії Morning Consult, яка відстежує рівень схвалення глав урядів 22 держав, Джорджа Мелоні через 100 днів діяльності її кабінету посідала у ЄС перше місце: її роботу підтримували аж 52% італійців.

Чи вдасться Мелоні зберегти свою популярність в Італії після скасування «гарантованого доходу»? Час покаже. Принаймні, на півдні країни зробити це буде непросто…

Схожі новини