«Зараз дихаю на повні груди. І потрохи забуваю про сирени й вибухи»
Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з киянкою Лідією Тропман, яка разом із подругою та двома котами виїхала до Чехії
«Моя психіка не витримала бомбардувань рідного Києва. Постійні сирени повітряної тривоги, обстріли, зруйновані будинки й тисячі життів... Я тижнями жила у метро, плакала і не бачила світла в кінці тунелю. Тоді вирішила втікати у безпечну Європу, щоб потім повернутися до рідного дому. Бо куди я без Києва», – розповіла «ВЗ» киянка Лідія Тропман.
Жінка чимало років працює фешн-фотографом, вона блогерка. Ми познайомилися з Лідією 2017 року на одному із заходів у Яремчі Івано-Франківської області. Коли почалася війна, спілкувалися у соцмережах. Лідія повідомила, що поїхала до Чехії, аби більше не ранити свою душу і бути в безпеці... У Києві залишилися чоловік, син і батьки. Взяла зі собою подругу, двох котів породи “сфінкс” і подалася до Чехії.
Зупинилася у курортному місті Карлові Вари, де мешкає у номері тризіркового готелю (без харчування). Помешкання знайшов її друг з України, який давно живе у Карлових Варах. Це готель його мами. Підприємець уже подав заявку на компенсацію за проживання біженців у готельному номері.
Найдешевший готельний номер у Карлових Варах обійдеться у 25 євро на добу. В середньому ціни у готелях тут такі, як на помешкання у Болгарії в морський сезон – від 40-50 євро за добу.
“У перші дні війни у Чехії біженцям з України давали квартири, готельні номери, місця у санаторіях, – каже фотографиня. – Але місць там уже немає, усе тріщить по швах. Чехія переповнена. Зараз розселяють по школах, спортзалах, культурних центрах... Там мешкають по кількасот осіб”.
У Чехії Лідія обрала варіант тимчасового захисту українців у країнах ЄС. Що це означає і які бонуси передбачає?
“Я вивчала, що краще – статус біженця чи статус тимчасового захисту, – розповіла Лідія. – І у першому, і у другому випадку потрібно зареєструватися. Якщо бути біженцем, то ти три роки прив’язана до країни, яка тебе прихистила, при цьому дають символічні гроші. Статус тимчасового захисту має гнучкіші умови – одноразова допомога у 200 євро (дають готівкою під час реєстрації у спеціальному центрі, що працює з українцями, які опинилися без житла через війну), безкоштовний проїзд у громадському транспорті (при вході потрібно показати український паспорт), безкоштовні курси вивчення чеської мови, медичне страхування (невідкладна допомога безкоштовна). Та найголовніше – річна віза з правом працювати у Чехії”.
Ліда каже, чехи потребують робочих рук із України. Аби знайти роботу, треба зареєструватися у відділі центру зайнятості, який працює у гуманітарному центрі кожного міста, що приймає біженців. “Я зареєструвалася у гуманітарному центрі Карлових Вар. Сказала, що можу працювати фотографом і не тільки, – наголошує жінка. – Можу виконувати будь-яку роботу: мити посуд, прибирати... Уже отримали дві пропозиції від місцевих підприємців – фотографувати їхні товари для сайтів та соцмереж. Зокрема, одна з пропозицій – фотосесія зі столовими ножами. Скільки платитимуть за таку роботу, ще не знаю, йду на співбесіду. В Україні фотосесія коштує від ста доларів”.
“Цього року бізнесмени Карлових Вар роблять ставку на відновлення місцевого туризму, бо за два роки коронавірусу все простоювало, – продовжує розмову Лідія Тропман. – У гуманітарному центрі нас запевнили, що можуть знадобитися працівники у цю сферу. Але прогнози деяких представників туристичного бізнесу Карлових Вар не надто втішні. Раніше на цей бальнеологічний курорт приїжджало чимало росіян, тепер їм дорога сюди закрита. Розраховують на німецьких туристів”.
Жінка понад тиждень живе у Карлових Варах і починає потрохи оговтуватись від жахіття війни
Дорога до Чехії була важкою, в автобусі їхала 50 годин. На кордоні українців зустрічали гостинно. Всюди на пунктах пропуску є гуманітарні штаби, де можна перекусити, випити гарячого чаю, взяти засоби гігієни, одяг і навіть харчі для тварин. “Атмосфера хороша, – каже Лідія Тропман. – Нас зустрічали з обіймами, усі з розумінням ставляться до нашого горя. Підійшла, аби взяти трохи корму для своїх котів, мені дали майже місячний запас. Бери – скільки хочеш!”.
У Чехії українці стикаються з проблемою обміну валюти: гривні не приймають, лише долари та євро. Курс: сто доларів – 2300 чеських крон, сто євро – 2 500 крон.
“Зараз дихаю на повні груди і потрохи забуваю про сирени та удари ракет, – каже Лідія Тропман. – Ходжу тут живописними вуличками, кавую у кафе. На “наші гроші” кава коштує 100 гривень, салат у скромному кафе – 190. Ціни на продукти у супермаркетах майже такі, як в Україні. Нам показали маркети, де часто бувають акційні знижки. Мийні засоби я придбала за 22 гривні, ковбаса по акції – 8 грн за сто грамів”.
У багатьох містах Чехії розвішані синьо-жовті стяги – на знак солідарності з українцями. У Карлових Варах можна побачити лампадки, якими чехи та українська діаспора вшановують пам’ять загиблих українців. Біля лампадок – плакати з написами “Путін – убивця”, “Україна понад усе”.
Читайте також: Як припинити істерику, «загасити» агресію та вивести людину зі ступору