Передплата 2024 ВЗ

Як припинити істерику, «загасити» агресію та вивести людину зі ступору

Корисні поради щодо підтримки психічного здоров’я на час війни

Коли над головою свистять кулі, а на сусідній вулиці розриваються снаряди, коли посеред ночі звучить протиповітряна сирена і необхідно швиденько бігти в укриття, людина може переживати цілий спектр негативних емоцій:

  • страх;
  • плач;
  • панічну атаку;
  • істерику;
  • агресію;
  • ступор;
  • нервове тремтіння.

Всі вони є нормальними і можуть проявитися навіть у людини зі «ста­левими нервами». Ми живемо у но­вих страшних реаліях. Як допомогти ближньому опанувати себе у критич­них, екстремальних ситуаціях? Як заспокоїти? Міністерство охорони здоров’я України ділиться рекомен­даціями.

Страх

Потримайте людину за зап’ястя, аби ваш спокій передався їй. Це – сигнал, що вона не одна і що хтось її підтримує.

Дихайте глибоко й рівно. Просіть, щоб людина дихала з вами у тому ж ритмі.

Якщо бачите, що вона хоче вигово­ритись, не переривайте. Уважно ви­слухайте, виявляючи зацікавленість, співчуття та розуміння.

Зауважили, що якісь м’язи тіла на­пружені? Легко їх помасажуйте.

Ступор

Ступор проявляється різким за­гальмуванням або відсутністю довіль­них рухів та мови, відсутністю реакції на зовнішні подразники, таких, як шум чи світло, застиганням у певній позі чи повним знерухомленням.

Як діяти, якщо бачите, що лю­дина впала у ступор?

Підійдіть до неї та візьміть за руку. Попросіть йти слідом за вами. Вико­ристовуйте фрази на кшталт «Тобі не можна тут залишатися» або «Тобі по­трібна допомога».

Зігніть людині пальці на обох руках і притисніть їх до основи долоні.

Людина, яка перебуває у ступорі, може чути й бачити. Тому те, що може викликати у неї сильні емоції, озву­чуйте тихо, повільно, чітко і бажано на вухо.

Плач

Перше: не залишайте людину наодинці. Друге: встановіть із нею фі­зичний контакт (погладьте по голові або візьміть за руку). Так ви дасте їй зрозуміти, що вона не одна, що ви – поряд.

Покажіть, що ви активно її слухає­те: періодично кажіть «так», кивайте головою, висловлюйте свої почуття та озвучуйте ті почуття, які переживає зараз ця людина.

Не намагайтеся її заспокоїти – хай виплачеться й виговориться.

Істерика

Людина – в істериці, якщо вона є надмірно збудженою, виконує бага­то рухів, її мова – емоційно насичена, швидка, якщо вона кричить та/або ри­дає.

Як допомогти?

Попросіть «глядачів» вийти або від­вернутися. Створіть спокійну, довірливу атмосферу. Далі (якщо бачите, що для вас це безпечно) зробіть щось таке, що може сильно здивувати лю­дину. Наприклад, гучно поплескайте у долоні.

Говоріть впевненим тоном, але ко­роткими фразами.

Коли істерика закінчиться, людина відчує втому, втрату сил. Покладіть її спати.

Нервове тремтіння

Якщо людина потрапила в екстре­мальну ситуацію, у неї може з’явитися неконтрольоване тремтіння. Припи­нити цю реакцію за власним бажан­ням людина не може.

Що робити?

Візьміть людину за плечі і сильно, різко потрясіть протягом 10-15 се­кунд. Продовжуйте розмовляти з нею, бо вона може подумати, що ви на неї напали і хочете якось зашкодити.

Не обіймайте людину і не притис­кайте до себе, не вкривайте, не за­спокоюйте і не говоріть, щоб вона взяла себе у руки.

Агресія

Зведіть до мінімуму кількість лю­дей довкола, після цього дозвольте їй дати волю своїм емоціям.

Доручіть якусь роботу. Бажано – важку фізичну.

Будьте доброзичливими. Можете виконати якусь смішну дію або про­сто пожартувати, щоб розрядити об­становку.

Читайте також: «Танцюйте, мийте підлогу, рубайте дрова! Тілу потрібний рух»

Схожі новини