«Пенелопаґейт»: експрем’єр Франції сяде за ґрати?
Дружину Франсуа Фійона Пенелопу фіктивно працевлаштували парламентським радником
У Парижі, повідомляє france24.com, у суді триває розгляд апеляції у справі колишнього французького прем’єр-міністра Франсуа Фійона. Суд попередньої інстанції засудив цього виразно проросійського політика до п’яти років ув’язнення (у тому числі трьох років умовно) — за фіктивне працевлаштування його дружини Пенелопи Фійон і двох їхніх дітей, а також за розкрадання коштів із державного бюджету.
На президентських виборах 2017 року Франсуа Фійон, що за президента Ніколя Саркозі (2007−2012) очолював французький уряд, не вийшов у другий тур. (Господарем Єлисейського палацу став тоді Емануель Макрон, який у другому турі впевнено переміг Марін Ле Пен). А у червні 2020 року Фійона засудили до п’яти років позбавлення волі й штрафу в розмірі 375 тисяч євро. Також колишньому прем’єр-міністру на десять років заборонили обіймати державні посади. Дружину Франсуа Фійона Пенелопу (британку за походженням) було засуджено тоді до трьох років умовно, а заступника експрем’єра Марка Жуло — до трьох років тюрми умовно й 20 тисяч євро штрафу.
Коли Франсуа Фійон очолював французький уряд, то займав виразно прокремлівську позицію, активно виступав за зміцнення зв’язків Франції з путінською Росією. Лобістські зусилля Фійона були щедро оплачені: у червні 2021 року (тобто через рік після вироку суду у справі експрем’єра) одіозний Фійон став… членом правління російської компанії «Зарубєжнєфть».
Про фіктивне працевлаштування дружини Франсуа Фійона розповів свого часу сатиричний тижневик Le Canard enchaine. Справу, яку відразу охрестили «Пенелопаґейтом» (за аналогією з американським скандалом «Вотерґейт»), розслідувала французька прокуратура.
Під час розгляду своєї апеляції, який зараз триває у Парижі, Франсуа Фійону знову доведеться пояснити суду, чому у 1998−2013 роках його дружину Пенелопу «працевлаштували» парламентською асистенткою. За даними прокуратури, три контракти, які підписав Марк Жуло з Пенелопою Фійон, коштували французькому бюджетові 613 тисяч євро «чистими». Працевлаштування дружини Фійона, стверджує прокуратура, було абсолютно фіктивним.
Парламентськими асистентами у 2005−2007 роках також «працювали», за даними звинувачення, двоє дітей подружжя Фійонів. А у 2012 і 2013 роках Пенелопа трудилася в парламенті «літературним радником»… Франсуа Фійона також звинувачують у тому, що той не задекларував позику в розмірі 50 тисяч євро, яку експрем’єрові надав бізнесмен Ладре де Лашар’єр. І, нарешті, у вересні 2021 року французькі ЗМІ розповіли про ще одну справу, в якій фігурує Фійон. Ідеться про умови працевлаштування у 2013−2015 роках іще одного парламентського асистента — письменника Маеля Ренуара. Слідство у цій справі ще триває.
Читайте також: Вибори у Вірджинії — тривожний «дзвіночок» для Байдена