Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Суд у Гаазі почав розслідувати злочини режиму Януковича

  • 25.04.2014, 18:32
  • 1 010

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда відкрила попереднє розслідування за заявою України про злочини, скоєні за режиму Віктора Януковича

"Прокурор МКС Фату Бенсуда вирішила відкрити попереднє розслідування ситуації в Україні для з'ясування, чи існують підстави для початку повного розслідування", — йдеться в прес-релізі МКС, поширеному в п'ятницю, 25 квітня.

Раніше до МКС надійшло подання уряду України про взяття під його юрисдикцію розслідування подій на Майдані Незалежності в Києві в зазначений період.

"Секретар МКС Герман фон Хебель отримав від уряду України декларацію про визнання юрисдикції суду щодо злочинів, які, як стверджується, було здійснено на її території в період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року", — йдеться в повідомленні суду.

Заяву було подано згідно зі статтею 12(3) Римського статуту. Стаття дозволяє державі, яка не є учасником статуту, визнати юрисдикцію МКС.

У той же час, визнання юрисдикції МКС не означає автоматичний початок розслідування. У разі, якщо прокурор вважає, що доступна інформація є достатньою підставою для відкриття розслідування, він буде вирішувати, подавати чи не подавати клопотання до суддів для відкриття розслідування. Якщо розслідування буде відкрито, прокурор МКС прийме рішення на підставі зібраних доказів, слід подавати клопотання до суддів МКС про видачу повістки до суду чи ордера на арешт осіб, обвинувачених у скоєнні злочинів, які підпадають під юрисдикцію МКС.

Міжнародний кримінальний суд — перший правовий інститут, що діє постійно, до компетенції якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, військові злочини і злочини проти людяності. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого в 1998 році. Існує з липня 2002 року.

МКС знаходиться у Гаазі, проте його засідання, за бажанням суду, можуть проходити в будь-якому місці.

Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, однак досі його не ратифікувала.

Раніше прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що, підписавши політичну частину Угоди про асоціацію з Європейський Союзом, Україна зобов'язується ратифікувати Римський статут.

У зв'язку з цим уряд вже звернувся до Конституційного суду з проханням визначити конституційність можливої ратифікації Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду в Гаазі. У разі позитивного рішення КС Кабмін має намір просити парламент невідкладно ратифікувати цей статут.

Джерело: Інтерфакс, Дзеркало Тижня

Схожі новини