«Металева конструкція при вході на Марсове поле нагадує… вибух»
Довкола проєкту військового меморіалу у Львові, який переміг на конкурсі, точаться гострі дискусії
Львівська художниця й іконописиця Іванка Димид, у якої на війні загинув 27-річний син Артемій, закликала у соцмережах припинити будівельні роботи на Марсовому полі. «Вимагаю відставки мера Садового, який 20 років руйнує мій Львів, — написала, зокрема, пані Димид. — Оголосити триетапний новий конкурс і спокійно чекати стільки, скільки треба, на достойний проєкт». Детальніше про проєкт Марсового поля журналістці «ВЗ» розповів товариш Іванки Димид архітектор Іван Щурко.
— Я понад десять років досліджую українські військові цвинтарі, — каже Іван Щурко. — Не був учасником конкурсу, проєкт презентували на кількох різних майданчиках. Перемогла група молодих архітекторів з Хмельницького. Вони не мали досвіду роботи з такими об'єктами, і це відчувається.
Одна з найбільших проблем — відсутність комунікації з боку міста. Головний архітектор міста Антон Коломєйцев кілька разів в інтерв'ю зауважив, що це був конкурс ідей, а не проєктів. Тільки зараз архітектори роблять проєкт (детальні креслення). Продумують кожен елемент, який має бути на Меморіалі.
Коли говоримо про проєкт Марсового поля та військово-меморіального кладовища, то це не тільки авторська справа, а й справа громади міста, експертних середовищ, батьків і військових. Важливо, щоби до цього процесу проєктування максимально залучалися родини військових, експертні середовища. Щоб це питання публічно обговорювалося. А з цим у міста серйозні проблеми. Якісної комунікації на етапі реального проєктування немає. І це провокує ситуації до тієї, яка зараз є з похованням Артемія Димида (Іванка Димид сказала, що перепоховає сина, якщо цей проєкт на Марсовому полі реалізують. — Авт.). Я цілком з нею погоджуюся. Бо у цьому проєкті-переможці є кілька неприйнятних речей.
Проєктом передбачено будівництво (при вході) абстрактної металевої конструкції з іржавих металевих листів. Ця конструкція чимось подібна до Меморіалу Небесної сотні, але значно більша й агресивніша за формами. Здалеку нагадує… вибух. Для багатьох батьків загиблих воїнів, військових, такий візуальний елемент є неприйнятним, бо працює як подразник. Не спричиняє жодних світлих емоцій! Ця конструкція — чужа й агресивна. Також там мають бути вказані напрями (у вигляді променів), де відбувалися найбільші бої, — Донецьк, Харків, Маріуполь… Але, як на мене, все це виглядає штучно. Притягнуте за вуха… У процесі проєктування цю залізну конструкцію треба змінити, можливо, навіть відмовитися від неї.
Ще один важливий момент. Проєктом передбачено облаштування колумбарію — для захоронення праху після кремації. За задумом авторів, цей колумбарій має бути під землею (майже у людський зріст). Тобто на території Марсового поля мають з’явитися досить дивні й також невластиві, якщо говоримо про історію військових цвинтарів, елементи. Такі своєрідні траншеї, окопи. Автори обґрунтовували це тим, що церква вимагає, аби прах обов’язково був захоронений під землею. На мою думку, це маніпуляція.
Якщо подивитись на колумбарії у Європі (загалом, це досить поширена практика у світі), то усюди колумбарії над землею. Це звичайна стіна з нішами-капсулами, 4−5 метрів заввишки. Але ніде я не зустрічав, щоб колумбарій був заглиблений під землю.
По-перше, поховання праху під землею створює багато інженерних проблем. Що робити з дощовою водою, наприклад? Для цього потрібно провести багато дороговартісних земляних робіт. Чи виправдано це у нинішній ситуації? Окрім цього, ці хаотичні траншеї візуально розрізатимуть територію Марсового поля. Натомість традиційно військові кладовища мають сприйматися монолітно. Загалом усі військові меморіали — досить стримані та аскетичні. Адже військовий цвинтар — це наче продовження військової служби, продовження війська. Тому тут має бути чітка логічна структура, притаманна армії. Військовий меморіал не повинен бути подібним на парк чи громадський простір (проєкт-переможець саме так сприймається). На цвинтарі мають бути тиша і спокій, це має бути місце для молитви. Де тебе нічого не подразнює, а навпаки, відчувається сила цього місця.
У половині представлених проєктів були цікаві ідеї, непогані рішення. Але якогось одного проєкту, на мою думку, який був би продовженням традиції української військової некрополістики, не було.
Багато моїх колег-архітекторів казали, перш за все треба було визначити правильні ідеї (тобто пройти теоретичні етапи), і лише після цього проводити конкурс і визначати переможців проєкту. Як на мене, це той випадок, коли поспішати не варто. На сьогодні ще не все втрачено. Ситуація не є критичною. Багато чого можна скорегувати й врахувати, деякі помилки виправити.
А тим часом…
Я також зателефонувала до прес-служби Львівської міської ради, але там повідомили, що наразі не готові коментувати це питання. Не брав слухавки і перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.