Передплата 2024 «Добре здоров’я»

«Абсолютне скотство – використовувати питання заручників, полонених в політичній боротьбі»: Порошенко про «плівки Бігуса»

Використовувати тему заручників і полонених для політичних атак проти опонентів – це перетин «червоних ліній»

Про це в інтерв’ю журналісту Валерію Калнишу заявив п’ятий президент, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко.

Він детально розповів про те, як відбувався процес звільнення заручників, починаючи з 2014 року, і, зокрема, історію кіборга, майора Гречанова (позивний «Рахман»).

«Абсолютне скотство — використовувати питання заручників, полонених в політичній боротьбі. Але я готовий і до цього. Мене вже нічим не здивуєш», — емоційно говорить Порошенко.

«Коли вони кажуть, що до Медведчука півтори тисячі заручників були звільнені без нього, — я це підтверджую. Питання заручників було з першого дня для мене абсолютно принциповим. На першому етапі, зараз я вже можу це розкрити, для звільнення заручників і обміну полонених використовувалися сили СБУ. Робилося це на базі батальйонного або бригадного рівня. Зізвонювалися, обмінювалися — і це робилося за лічені дні після потрапляння в полон. Ще більш болючим питанням була евакуація 200-х», — розповідає Петро Порошенко.

«Потім російська армія видала наказ — обміни заборонити і сформувати «обмінний фонд», — нагадав п’ятий Президент.

Він перелічив тих, до кого звертався на всіх можливих переговорних майданчиках. «Жодна моя міжнародна зустріч не проходила без конкретних переговорів, що ми маємо зробити», — говорить Порошенко.

Лідер «Євросолідарності», зокрема, розповів про переговори з Папою Франциском, з керівництвом США і тоді віце-президентом Джозефом Байденом, колишнім президентом Ізраїлю, нині покійним Шимоном Пересом.

«Я звертався до Єврокомісії, до Європарламенту. За нашою ініціативою було прийнято чотири резолюції. Я звертався до президента Туреччини Ердогана. І я хочу подякувати Ердогану за те, що починаючи від Ахтема Чийгоза і закінчуючи іншими українськими політв’язнями, які були в окупованому Криму, нам вдалося їх витягати», — нагадав Порошенко.

«І я би звертався до будь-кого — включно з Медведчуком для того, щоб додому повернути наших воїнів. Питання, що цим має займатися Медведчук, — це ж стенограма Нормандського формату. Це було запропоновано учасниками Нормандського формату. Ці пропозиції прозвучали в тому числі і від Путіна. І я на це погодився. Тому що я готовий, я хочу повторити, хоч з „чортом лисим“ говорити, для того щоб повернути людей додому. І ми повернули за перші півтора роки моєї каденції за даними СБУ 2947 людей, за даними гуманітарних представників за перші два роки — 3278», — наголошує Порошенко.

Він обурився маніпуляціями у програмі Бігуса щодо звільнення кіборга «Рахмана».

«Я дуже активно боровся конкретно за „Рахмана“. Це можуть підтвердити і члени моєї команди, і волонтери, і добровольці, які дуже опікувалися визволенням наших заручників. Я дякую кожному. Я дякую Мочанову, який докладав до цього максимум зусиль, намагаючись витягнути свого друга. Я дякую Тані Ричковій, бо я двічі відправляв її на „передок“, тому що у нас двічі зривалося це звільнення. Вона пробула півтори доби на „передку“, чекаючи, коли його привезуть», — згадує Порошенко.

«Я точно не дякую Рубану як агенту російських спецслужб, який намагався заробляти на цьому, виконуючи інші доручення російської влади. Він пропонував — нехай Порошенко відпустить майора російської армії, який був ключовим свідком-доказом російської агресії проти України, безпосередньої участі Російської Федерації. І єдиним доказом для цього має бути рішення суду», — переконаний Порошенко.

За його словами, відпустити російського майора Старкова без рішення суду — означало позбавити Україну надзвичайно важливих аргументів у суді проти Російської Федерації, доказів злочинів Кремля, які здійснювалися за наказом Путіна і начальника Генерального штабу збройних сил Р Ф Герасимова.

«25 вересня суд виніс таке рішення щодо вироку — до 14 років цього майора засудити. Після цього в нього залишається час на апеляцію, який мав займати три-чотири місяці. Члени нашої команди, я так м’яко сформулюю, переконали його апеляцію не подавати. Він зробив відеозвернення до Путіна і сказав, що «я — майор збройних сил РФ, номер такий-то, частина така-то, 19 років я служу у збройних силах РФ, приїхав сюди за наказом свого командування на Україну, вбивати українців, і я прошу — витягніть мене звідси», — нагадав Порошенко.

«Це була дилема. Ти маєш з одного боку долю конкретного українця, який знаходиться в полоні, а з іншого боку — доля 42 мільйонів українців, і ти маєш захистити українську землю і українську державу», — відверто говорить п’ятий президент.

Він також спростував фейк про те, нібито «Рахман» був змушений чекати Президента в аеропорту: «Повертаючись з паризького саміту по клімату, я твердо можу сказати, що ніхто мене не чекав, „Рахмана“ привезли з Харкова».

«Я хочу скористатися цією можливістю і подякувати цьому справжньому воїну, захиснику України за відмову брати участь у спектаклі, який розгортається з однією метою — політичної атаки на опозицію і розповсюдження теорії «зради», під якою я прожив п’ять років. І яка чітко координувалася з Кремля, а зараз — я вже не знаю, як там Єрмак переговорюється з Козаком чи з Сурковим і звідки він бере ці інструкції. Але я думаю, що Єрмаку краще подумати про свої розмови з Джуліані і про свою участь у справі «Вагнера», — застерігає Порошенко.

«Я пишаюся тим, що ми витягли майже 3300 українців. І мені дуже сумно, що з квітня 2020 року — вже більше року в Україну не повернувся жоден заручник. Більше того, ви на сьогоднішній день не почуєте, що про політв’язнів, заручників влада турбується, опікується їхніми долями, бо вони залишили все, що мали, в Донецьку, Луганську. Вони мають хворих дітей-інвалідів. Вони не мають ніякого доступу хоча б через іпотеку, через кредити, їм нема де жити. Ми на сьогоднішній день опікуємося частиною з них — ми сплачуємо їх житло. Але це — скотство так ставитися до людей, нічого не робити і намагатися висмикнути. Щоб у такий спосіб намагатися дискредитувати і розсіяти „зраду“. Я думаю, що ви перейшли „червону лінію“. Так не можна робити», — резюмує Петро Порошенко.

Схожі новини