8 травня у світі відзначають День пам'яті та примирення: історія та символізм дати

У п'ятницю, 8 травня, в Україні, як і в багатьох інших країнах Європи, відзначають День пам'яті та примирення.

Цей день символізує перемогу над нацизмом і присвячений пам'яті жертв Другої світової війни

Так, саме 8 травня є річницею капітуляції нацистської Німеччини. 2015 року День пам'яті був встановлений як державне свято в Україні, повідомляє OBOZREVATEL.

День пам'яті та примирення присвячений пам'яті жертв Другої світової війни

8 травня 1945 року в Берліні Антигітлерівська коаліція офіційно ухвалила «Акт про беззастережну капітуляцію» нацистської Німеччини. Напередодні, 7 травня, акт підписав начальник оперативного управління Верховного головнокомандування армійських сил Німеччини (ОКВ) генерал-полковник Альфред Йодль.

З цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США відбулися урочисті заходи, присвячені перемозі над нацизмом.

22 листопада 2004 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН до 60-річчя закінчення Другої світової війни 8 й 9 травня були проголошені Днями пам'яті та примирення, присвяченими пам'яті жертв цієї війни.

Більшість країн світу святкують День перемоги над нацизмом 8 травня (офіційна назва свята — «День перемоги в Європі»), а країни колишнього СРСР — у більшості випадків днем пізніше, 9 травня.

В Україні 9 травня також відзначається, але вже не з таким розмахом, як раніше. Повна назва — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Від формулювання День перемоги у Великій вітчизняній війні в країні запропоновано відмовитися.

День пам'яті та примирення в Україні: у чому суть свята

Жертвою Другої світової війни став кожен п'ятий українець. Військові втрати України становили 2,5 мільйона осіб, ще 5,5 мільйона осіб загиблих — військовополонені і мирне населення. Від кількості загальних втрат СРСР це становить 40−44%.

9 квітня 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років», у результаті чого День пам'яті було встановлено як державне свято.

Так Україна почала нову традицію святкування 8 й 9 травня в європейському дусі пам'яті та примирення. Цей день встановлений для «поваги подвигу українського народу, його видатного внеску в перемогу антигітлерівської коаліції в Другій світовій війні, висловлювання поваги всім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих».

Символом Дня пам'яті та примирення є червоний мак. Його графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку, зображено квітку, з іншого, — кривавий слід від кулі.

Від георгіївської стрічки та іншої радянської символіки під час вшанування пам'яті загиблих рекомендується відмовитися.

Схожі новини