Передплата 2024 «Добре здоров’я»

І на повторних виборах на боці влади гратимуть технічні кандидати

Чи зробить опозиція на перевиборах «дубль-2»?

Від минулої середи Україна знову занурилася у вир виборчої боротьби. Розпочалася кампанія з повторного обрання народних депутатів у п’яти «проблемних» округах, де у жовтні 2012 року внаслідок маніпуляцій переможця так і не визначили (хоча, за попередніми даними, всюди перемагали опозиціонери). Висунення кандидатів триватиме до 4 листопада. Голосування за них відбудеться

15 грудня. Вибори призначили після настирливих вимог Євросоюзу, вони є однією з умов підписання Угоди про асоціацію України з ЄС.

У прем’єрний день документи на реєстрацію подали 18 кандидатів. З’їзди партії «Батьківщина» і «Свобода» підтвердили, що єдиними кандидатами від опозиції є: у в/о № 94 — Віктор Романюк, у в/о № 132 — Аркадій Корнацький, у в/о № 194 — Микола Булатецький, у в/о № 198 — Леонід Даценко, у в/о № 223 — Юрій Левченко. Одна з особливостей нової політичної боротьби у тому, що свою кампанію Віктор Романюк вестиме… заочно, з Італії, де переховується від переслідування української влади. До делегатів партійного з’їзду він звернувся через скайп, дав слово боротися неординарно — і перемогти. Зважаючи на екстремальні умови, голова політ­ради «Батьківщини» Арсеній Яценюк пообіцяв приділяти особливу увагу цьому округу.

Якщо восени минулого року об’єднана опозиція майже не мала проблем із взаємопоборюванням, то цього разу воно таки буде. У київському окрузі № 223, де на мандат претендує «свободівець» Левченко, збирається висуватися уже колишній член ВО «Батьківщина», а ще раніше — член «Народної Самооборони» Юрій Гримчак. На попередніх виборах він зай­мав 91-шу, позицію у виборчому списку, тож до парламенту не потрапив. Сам Гримчак і його соратники були ображені тим, що опинилися «за бортом», — у той час, як на прохідні місця в опозиційні списки потрапили «тушки». На знак протесту проти такої кадрової політики Гримчак написав заяву про вихід з «Батьківщини» і попросив ЦВК виключити його з партійних списків. Це звільнило його від будь-яких політичних зобов’язань. Тепер балотуватиметься як самовисуванець. Підштовхує Гримчака до такого рішення ще й та обставина, що проти нього порушено кримінальну справу (за кидання димових шашок у парламенті під час ратифікації харківських угод). Перемога на виборах давала б Гримчаку депутатський імунітет. Цікаво, що колишні соратники Гримчака, зокрема письменник Володимир Яворівський, просили його «погамувати образу», не кидати цим висуванням «тінь на своє ім’я» — бо це, мовляв, грає на руку владі. А Олександр Турчинов обіцяв переговорити з Юрієм Луценком, щоб той відрадив Гримчака від висування. Однак, схоже, Гримчак на вмовляння не погодиться. Пообіцяв зняти свою кандидатуру лише у випадку, коли напередодні голосування соціологія покаже вищий рейтинг іншого опозиціонера. І якщо лідери опозиції до Дня Свободи домовляться про єдиного кандидата у президенти…

Крім «важковаговиків» в особі висуванців від «Батьківщини», «Свободи», про свою участь у перегонах заявили лідер «Братства» Дмитро Корчинський зі своїми «братчиками», «найбалакучіший» нардеп попередніх скликань Юрій Кармазін, екс-голова Шевченківської РДА Києва Віктор Пилипишин, адвокат-правозахисник Тетяна Монтян. Висунули своїх людей Соцпартія, «Союз», «Российское единство», партія малого і середнього бізнесу, Народна екологічна партія, «Ліберальна Україна», ВО «Центр». Не виключена поява у кандидатських списках відомих бізнесменів. Майже гарантовано, що у бій за мандат вступить одіозна Тетяна Засуха та інші невдахи попереднього «забігу»…

Партія регіонів імена своїх кандидатів ще не оприлюднювала. Каже, назве в останній момент — аби убезпечити їх від навали компромату, щоб не було провокацій. Це попахує лукавством — «регіонали» сушать голови над тим, де знайти гідних конкурентів проти опозиції. Бо поразка з рахунком 0:5 була би поганим знаком перед виборами президентськими.

Олександр ПАЛІЙ,

політолог

В опозиції є високі шанси перемогти у всіх п’яти округах. Але їй треба бути готовою до того, що влада і цього разу застосовуватиме шахрайські технології. Зок­рема, висуватиме технічних, більш-менш яскравих кандидатів, які прикриватимуться опозиційними гаслами. Головне для влади зараз — якнайкраще замаскувати свого кандидата, показати його як доброго господарника, а на опозиційне поле викинути «світлячків», які забиратимуть голоси у головного претендента.

Схожі новини