«Поховати свого бійця — як поховати власну дитину. І немає значення, старший він за мене чи молодший…»
Володимир Регеша з позивним SANTA майже 10 років боронить Україну. І при цьому пише книжки
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/512666/santa.jpg)
На VI Всеукраїнському Форумі військових письменників, що відбувся у Львові, його засновниця Тетяна Пилипець особисто представляла усіх учасників. За її словами, найбільший сюрприз їй зробив письменник з позивним SANTA. Його називають легендарним, але він цього страшенно не любить. За освітою — історик, командир підрозділу, людина, в якої нема жодної вільної хвилини, народний герой України Володимир Регеша. Як з’ясувалося, йому вдалося потрапити на Форум, бо сталася жахлива подія — був поблизу на похороні побратима… SANTA не любить, коли його називають письменником, каже, що до письменників не належить, бо написав «нещасні дві книжки, а третю ніяк не може дописати».
— Пане Володимире, на Форумі військових письменників ви розповіли, що видали дві книжки, «І в штиль, і в шторм» та «05.06 за київським часом», а третю не дописали. Чому?
— Ця третя книжка практично готова була ще два роки тому — до повномасштабного вторгнення. Часу катастрофічно не вистачає. А коли і з’являється та вільна хвилина, не пишеться. Голова не тим забита.
— Чи допишете у цю книжку про повномасштабну війну?
— Можливо, це виглядатиме дивно, але у цій книжці нема жодного слова про війну. Хоча історія відбувається у наш час, але без війни.
— Знаю, що ви починали війну з Майдану, а далі пішли добровольцем захищати Україну від самого початку. Не маєте військового досвіду, а пішли зупиняти ворога…
— Мені знадобилося майже пів року, щоб усвідомити, що відбувається. Я розумів, що ця війна торкнеться кожного, розумів, чим раніше я туди потраплю, тим буде краще. Це було моє усвідомлене і виважене рішення. Я не з Майдану побіг відразу в окопи.
— Але ж ви могли підписати контракт на військову службу?
— Пішов добровольцем, бо це був найкоротший шлях потрапити на фронт. Від моменту, коли я сказав, що йду воювати, і до мого потрапляння у зону бойових дій і безпосередньої участі у боях, минув лише тиждень.
— Це зараз ви — командир розвідки підрозділу, а тоді, 2014-го, були простим захисником. Яким був ваш перший бій?
— Це було у січні 2015-го. Я був звичайним бійцем у лавах Правого сектору. Не можу сказати, що це був повноцінний бій, бо тоді таких масштабних штурмів, як зараз, не було. Але це були постійні обстріли, локальні сутички у Пісках. Могли вийти зо два танчики на рубежі і прострілювати наші позиції. Добре пам’ятаю свої перші дні — це був шалений страх, оскільки я не військова людина і ніколи не брав участі у чомусь подібному. Але мав перед собою приклади, коли молоді хлопці давали відсіч ворогу. З часом я переборов той неконтрольований страх. Чи не страшно мені тепер? Страшно, але мій страх тепер уже контрольований. Бо з’явилися досвід, знання. Розумієте, коли ти не знаєш, чим по тобі стріляють, які можуть бути наслідки, тоді дуже страшно. А коли ти це все знаєш, можна себе опанувати.
— За ці роки, поки ви на фронті, були і радощі перемог, і, звісно, розчарування. Не було бажання в один момент усе кинути і повернутися додому?
— Мене це бажання не покидає ніколи. Хочеться все кинути і повернутися додому. І не лише через розчарування, а й через емоційну втому, а не лише через фізичну. Як би це не звучало пафосно, дуже незавидна доля командира добровольчого підрозділу. Ми, як велика родина, живемо однією сім’єю. Разом переживаємо біль втрати і радіємо навіть з найменших перемог також разом. Тому я не можу покинути цих людей, бо мене тримає відповідальність перед ними. Я дуже переживаю за своїх хлопців. Однією зі складових емоційного вигорання є і розмова з рідними моїх бійців. Бо не завжди я можу їм повідомити добрі новини. Дружини і батьки воїнів мого підрозділу знають мене особисто. Знаєте, поховати свого бійця — це як поховати власну дитину. І немає значення, старший він за мене чи молодший…
— А де вас застало повномасштабне вторгнення?
— Ми виконували певну роботу у Пісках, потім — у Мар’їнці. У перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну комбат ЗСУ запросив наш підрозділ зайти у Піски. Ми виконали завдання. На жаль, ми уже не у Пісках, але на цьому напрямку воюємо досі.
— Що для вас найстрашніше у цій війні?
— Якось я сказав про те, що 24 лютого 2022 року війна для мене особисто перестала бути пригодою. Тобто до цього дня були і втрати, і здобутки, але, порівняно з повномасштабною війною, колись це були лише пригоди. Найстрашніше зараз те, що потерпає мирне населення у містах і селах. Ворог воює не тільки з військовими, а обстрілює будинки, де живуть мирні люди, лупить по лікарнях і школах. Якщо раніше ми говорили «мирна територія», то тепер кажемо «умовно мирна територія». Бо на цю територію у будь-який момент може прилетіти. Одного разу мене запитували, як я ставлюся до того, що ті міста і села, які ми відвойовували, ризикуючи життям, знову захопили росіяни? Територію, яку вони забрали, завтра ми зможемо собі повернути. Відвоювати. Але ми ніколи не зможемо повернути людей. І від цього стає дуже страшно.
— Ви — командир, у підпорядкуванні якого певна кількість людей. Чи «затесувалися» до вас зрадники, можливо, перебіжчики?
— У моєму підрозділі зрадників не було ніколи. Але були люди, яких я виганяв. Виганяв наркоманів, коли дізнався, що людина колеться. В умовах бойових дій ти маєш бути впевнений у людині, що в певний момент вона має бути адекватна. Були такі, що займалися мародерством. Коли дізнався, також вигнав.
— Після Перемоги напишете правду про війну? Чи тоді, навпаки, захочеться писати про кохання, романтичні стосунки?
— Переконаний на тисячу відсотків у тому, що людині, яка повернулася з війни, через два тижні вірити вже можна. Бо тоді в інших фарбах, в іншій обстановці з’являються подробиці, якісь події, яких у принципі, може, і не було, але ти сам собі проєктуєш, що воно могло бути. Розумієте, у кожного правда своя — на одні й ті ж самі події різні люди дивляться по-різному і під різним кутом. До прикладу, один і той самий бій опишуть по-різному: боєць бачить його по-своєму, командир — по-своєму, медик — по-своєму, а той, хто прикриває тебе збоку чи ззаду, — зовсім по-іншому.
— Ваш позивний SANTA. Чому саме такий? Бо ви схожі на Санта Клауса чи святого Миколая, бо маєте бороду, чи через те, що опікуєтеся дітьми з вадами у Вінницькому інтернаті?
— Це було 2015 року, коли я примкнув добровольцем до 74-го окремого розвідувального батальйону. Коли вперше приїхав до них на Карлівку, там був такий хлопець з Полтави — Саша Безручко з позивним «Парус». Подивився на мене і каже: «О, Санта приїхав». Цей позивний через 74-ку приліпився до мене.
— А інтернатом опікуєтеся й далі?
— Опікувався двома інтернатами — у Хмельницькій області і у Вінницькій. У час повномасштабки не вистачає часу, на жаль, для дітей. Бо вони не лише фінансової допомогти потребують, їм потрібні дружба, особисте спілкування. Але я знаю, що волонтери там активно допомагають.
— Вас давно називають легендарним командиром. Хоча ви і далі залишаєтеся командиром добровольчого батальйону. Вам не пропонували підписати контракт із ЗСУ і очолити якийсь військовий підрозділ?
— Коли на мене кажуть «легендарний», мене це трохи вкурвлює. Є на фронті багато воїнів, проти яких я — кошеня. А зараз тим більше. Це раніше фронт був одним великим селом, де кожен знав один одного. Зараз фронт насичений реальними подвигами людей, тому говорити про мою легендарність зайве. Чи пропонували перейти у ЗСУ? Раніше пропонували неодноразово. Тепер, думаю, вистачає командирів. Та й очолити якийсь підрозділ у ЗСУ не зможу, бо я — рядовий запасу. Я не служив у армії. Не маю військової освіти. Мені 50 років, і зараз вчитися, щоб стати молодшим лейтенантом, думаю, не варто. Бо я більш ефективний зараз на лінії фронту.
— Ви — батько п’ятьох дітей. Але ви воїн на захисті Батьківщини…
— Діти мені телефонують постійно. Вони зараз за кордоном. Тільки випадає можливість, ми багато спілкуємося. Діти пишаються мною — я це бачу і відчуваю навіть у дрібницях. А коли мій маленький син побачив книжку, де написано трохи про мене, то він спав з цією книжкою. Вони сумують за мною, як і я за ними. Діти часто організовують якісь збори, де співають, танцюють і збирають допомогу. Усе це передають в Україну. І дуже чекають, коли зможуть сюди повернутися…