Передплата 2024 «Добрий господар»

Після молитви Путін з Януковичем поговорять про євразійський простір...

Перебіг святкування 1025-річчя хрещення Київської Русі покаже, куди рухається Україна – «в європейське майбутнє чи у кремлівське минуле»

У п’ятницю, 26 липня, в Україні розпочинають, а у неділю, у день Святого Володимира, завершать відзначати 1025-річчя хрещення Київської Русі. Віруючі сприймають цю дату як велике державне і особисте свято. Однак не тільки повага до минувшини і думка про високодуховне керувала організаторами і гостями цих урочистостей. Багато хто з них розглядає цю подію як спосіб вирішення меркантильних політичних задумів. «Ідея цього святкування не вийшла з народу. Це політична ініціатива Кремля, — заявив колишній дисидент, головний редактор газети «Наша віра» Євген Сверстюк. — Там хочуть певною мірою проакцентувати свої позиції на канонічних територіях. Кожним таким кроком закріплюють це фіктивне поняття, за яким абсолютно нічого не стоїть».

Вочевидь, політичними міркуваннями керувався президент Білорусі Олександр Лукашенко, коли відмовлявся їхати на святкування до Києва. Кажуть, хоче уникнути неприємної для нього розмови з російським лідером Володимиром Путіним. А ще, подейкують, затаїв образу на першу особу України Віктора Януковича, який два роки тому не запросив його на конференцію з питань аварії на Чорнобильській АЕС. У нервах «бацькє» тоді зірвалося з язика: «На жаль, вошивості вистачає у нинішнього керівництва України. Напрошуватися я ні до кого не збираюся. І якимсь підспівувачем теж не збираюся бути ні у того президента, ні в іншого». Лукашенко розпорядився провести у Мінську окреме святкування річниці хрещення Київської Русі…

Атмосфера великої політики (чи то пак — геополітики) буде відчуватися і під час візиту до святкового Києва президента Росії Володимира Путіна. Після молебню на Володимирській гірці він відвідає Києво-Печерську Лавру, де вручить російські ордени ієрархам Української православної церкви Московського патріархату. Нагороди ці — «за великий внесок у розвиток дружніх відносин між народами і зміцнення духовних традицій».

Покинувши українські святині, Путін усамітниться з Януковичем, щоб поговорити про мирське. Російська сторона заявила, що йтиметься про «теми двосторонньої співпраці, насамперед — у торгово-економічній і культурно-гуманітарній сферах». А також — «обмін думками з актуальних питань інтеграційної взаємодії на євразійському просторі». З президентських штабів повідомляють, що після святкової гостини обидва лідери відбудуть до Криму, де приймуть спільний парад військових моряків. І знову говоритимуть про «євразійський простір»…

Коментарі для «ВЗ»

Владика ЄВСТРАТІЙ, керівник Інформаційного управління УПЦ КП

Треба розуміти різницю між урочистими подіями двох порядків, які відбуватимуться з нагоди 1025-річчя хрещення Київської Русі. З одного боку, це державне святкування. Оскільки держава проголошує рівне ставлення до всіх церков, події і урочистості, які організовує вона, відбуватимуться із залученням представників усіх християнських конфесій, як керівників, так і пересічних віруючих.

Всі основні державні заходи відбудуться у п’ятницю, 26 липня. А саме — відкриття у «Мистецькому арсеналі» виставки творів сакрального мистецтва «Велике і Величне». В рамках відзначення події передбачено також спілкування Віктора Януковича з Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій. Під час цієї розмови будуть глави всіх українських церков, у тому числі Патріарх Філарет, владика УГКЦ Святослав Шевчук. Цього ж дня, о 14-й годині, у палаці «Україна» за участю ієрархів всіх українських церков пройде урочиста Академія. Передбачається виступ президента і святковий концерт духовної та української музики…

Інші заходи матимуть більш вузькоконфесійний характер, вони відбуватимуться 27-28 липня. У суботу свої молитовні акції проводитиме Українська православна церква Московського патріархату. Оскільки наш президент (і він цього не приховує) є віруючим УПЦ МП, то, відповідно, він буде присутній на цих заходах. Так само російський президент Володимир Путін молитиметься з московським патріархом Кирилом…

Святкові заходи Української православної церкви Київського патріархату відбуватимуться у неділю, 28 липня, безпосередньо у день Святого Володимира. Принципова відмінність між заходами УПЦ МП і УПЦ КП у тому, що наш захід є відкритим для всіх. Не потрібно жодних спеціальних запрошень, не буде екстраординарних заходів охорони, крім мінімальних, які вживає держава для підтримання порядку. Для наших заходів потрібно лише одне — бажання долучитися до молитви…

Перебіг святкування покаже багато що. Зокрема, куди рухатиметься Україна — у європейське майбутнє чи у кремлівське минуле.

Олександр ПАЛІЙ, історик, політолог

Масштаб свята можна лише вітати. Також важлива відмінність нинішнього свята — подання його саме як українського. Однак надмірною є увага ЗМІ до міжнародних гостей...

Якщо говорити відверто, то у 988 році ніякого хрещення Залісся (так тоді називалася Росія) не було. Через кілька років хрестили Новгород — і все. Наш київський літописець у «Повісті временних літ» через 180 років після хрещення Русі називав суздальців, муромців тощо поганами, тобто язичниками. А через 140 років після хрещення Русі на території Московії язичниками був убитий святий Кукша Печерський — священномученик Києво-Печерської лаври. У кінці XV століття московський князь з усім московським військом молилися язичницькому каменю. Нам ще тільки належить осмислити свято хрещення Русі (так само, як і гімн України — багато хто його текст до кінця так і не зрозумів). Язичники, по суті, обож-нювали свої пристрасті, а християнство дало розуміння єдності світу. І це послужило величезним проривом для людства. На жаль, тиші і авторитетних думок у цьому осмисленні справді доленосної події колосального значення бракує. Натомість є забагато політичної суєти і тріскотні...

Схожі новини