Війна за село: громада розкололася, а діти не ходять у школу
Через конфлікт між директором школи у селі Верхня Яблунька Іваном Січаком і підприємцем Василем Семківим громада розкололася, а діти не ходять у школу
Епічне відео зі школи у гірському селі Верхня Яблунька, що на Львівщині, де директор школи через парти втікає від розлючених батьків, облетіло Інтернет. На ньому декілька жінок намагаються побити директора цієї школи Івана Січака. Батьки вимагають звільнення директора. Раніше Івана Січака звільнили за булінг, але він через суд поновився на посаді.
Директор департаменту освіти ЛОВА Олег Паска пояснює ситуацію так:
— Ми були у цій школі торік. Те, що побачили, було підставою для звільнення директора. Громада села була обурена, що він ходить у церкву московського патріархату. Потім за дивним збігом обставин ця каплиця згоріла у селі…
— У школі був булінг?
— Коли ми були у школі на зборах, то прийшли люди і розповідали, що директор тисне на дітей. Порадили їм, якщо є свідчення дітей, ці факти зафіксувати та звернутися до суду. Громада відсторонила директора від роботи та звернулась до суду. Директор виграв суд і поновився на посаді. Громада повернула йому кошти за відсторонення.
Школа — у незадовільному стані. Кімната-музей українського поета Олега Ольжича занедбана (поет брав шлюб у цьому селі у часи Другої світової війни). З його прізвища повилітали букви… В їдальні порвані тюлі склеєні скотчем. Про умивальники, столи навіть не кажу.
— Чи були фінансові перевірки у школі?
— Коштами розпоряджається відділ освіти Територіальної громади. Школи не мають фінансової автономії. Державна служба якості освіти мала би перевірити роботу навчального закладу. Чому цього не зробили, не знаю. Завдання директора школи — забезпечити якісне освітнє і виховне середовище. Він мав би співпрацювати з батьками, вчителями, учнями. Бо створює атмосферу як керівник. Якщо батьки протестують, це перша ознака, що у школі проблеми з управлінням. Боринська громада мала б зібрати сесію, заслухати керівника, оцінити його роботу і розірвати з ним контракт. Вони є роботодавцями. Усі ці повноваження передано громаді.
Я зателефонувала до начальниці відділу освіти Боринської селищної ради Оксани Манюх. Давати коментарі телефоном вона відмовилась. «Приїдьте у навчальний заклад Верхньої Яблуньки — і все дізнаєтеся», — сказала і кинула слухавку.
А ось директор школи Іван Січак погодився на розмову:
— Усе почалося ще 2022 року, і причетний до цього Василь Семків, підприємець. До війни він мешкав у Львові. У селі мав бізнес, тут мешкала його мама (часто їздила до інших дітей, тому у селі постійно не жила). Семків хоче керувати селом. Почав з лісу, пошти… І дійшов до мене. 10 квітня 2022 року був вихідний, до мене додому прийшли три поліцейські з автоматами та працівники СБУ. Без жодного пояснення забрали мене у львівське СБУ, натягнули на голову мішок, забрали телефон. Протримали там до восьмої години вечора 11 квітня. Мене мали звільнити зі школи через те, що я не був на роботі…
У цей час Василь Семенович зібрав близько ста осіб, прийшов до школи. Вистроїли під сценою вчителів. Змушували писати заяви на звільнення всіх вчителів без винятку. Змушували голосувати (підняттям рук) — за звільнення (або недовіру) до кожного вчителя. Навчальний процес так і не почався. Застрашена на той момент в. о. директора школи до поліції не зверталася. Застрашили усе село!
— Хто застрашив?
— Назвали себе активістами, потім — ініціативною групою. 14 квітня 2022 року знову прийшли до школи і зірвали навчальний процес, не допустили у школу вчителів. 15 квітня поїхали з пікетом до Боринської селищної ради. У відділі освіти сказали, що вони злякалися цих людей, а за моєю інформацією, з тими людьми співпрацювали з самого початку. Ці люди навіть не мають дітей у школі. Батьків, діти яких вчаться у школі, вони застрашили… 20 квітня з’явився наказ про моє відсторонення. Підстава — лист районної прокуратури про те, що було виставлено в мережі Інтернет відео неповнолітніх (саме відео відділу освіти представлено не було), щоби розслідувати у школі можливий булінг. Я звертався з заявами до поліції, зверталися вчителі, батьки… До сьогодні відписки з поліції, що це — сусідські війни. Через Апеляційний суд я домігся відкриття кримінальної справи. Ці особи мають зв’язки з прокуратурою, поліцією. Людям сказали робити що хочуть, їм за це нічого не буде. Вже минуло 1,5 року, так воно і є.
— Ви особисто зустрічалися з паном Семківим, якого ви згадували?
— 18 травня 2022 р. я проводив урок алгебри у 9 класі. Він прийшов на урок, привів зі собою 15 осіб. Увірвалися в клас, почали зривати урок. Я вже був відсторонений від посади директора і працював як вчитель. Він мені cказав: «Ми спалимо твою хату, вб'ємо твою сім'ю, пиши заяву і втікай з села». Маю відео, де записано, що він там витворяв.
— Який у нього інтерес до школи? Це ж не підприємство, на якому можна заробляти…
— Він вже заробляв на школі цілий рік, коли мене звільнили. В. о. директора школи поставили 66-річного вчителя історії Івана Михайловича Вовка, хоча, згідно із законом, обов’язки має виконувати заступник, а у нас є аж три заступники. На роботу прийняли двох вчителів, двох прибиральниць. Вони мали звільнити масу вчителів, а інших прийняти… Через те, що я подав до суду, цей потік спинив. Тобто вони обіцяли людям роботу, вже навіть дали її п’ятьом особам. Семків розповідав, що він буде керувати селом.
— Хто вас звинуватив у булінгу?
— Це надумані факти. Нібито у 2019 році я викликав ученицю до дошки і вдарив її по голові… Якби таке було, я б ще тоді «сів у кримінал». Була написана заява, що у 2021 році я підійшов до учня, що не міг розв’язати задачу, і я його теж вдарив по голові. Такого не було. А третій учень, у якого я взагалі не викладав математики, написав заяву про те, що я матюкався. Коли суд розслідував це, викликав батьків, вони не мали жодних доказів. Поліцейська, до речі, була оштрафована за ці протоколи… Проти мене відкрили три незаконні адміністративні справи щодо булінгу, які тягнулися у судах, але у Турці справу закрили (п.1. ч.1. ст. 247 КупАП). Суд визнав мене невинним.
— Розкажіть про конфлікт, коли на вас накинулися розлючені батьки. Чому це сталося?
— Це був уже сьомий напад! На відео, яке ви бачили, найлегший напад. Вони мене витягували з кабінету, штовхали, порвали на мені одяг. Я зняв побої. Активісти чекали надворі і послали у школу цих людей. Серед них — частина батьків, частина — сторонні особи. Діти цих батьків у той день не були у школі. Вони робили зі мною що хотіли, не в кабінет до мене прийшли, а на урок (директор викладає у 8 класі алгебру та геометрію, у 5 класі - математику. — Авт.).
— Батьки кажуть, що ви — у церкві московського патріархату, тому вони проти вас…
— У мене є документи, завірені печатками від 13 березня 1990 року, коли ми проводили опитування про вихід з російської православної церкви. У мене є документи від 10 червня 1990 року з гербовою печаткою сільської ради, де я є секретарем зборів, де є мій підпис, що ми вийшли з російської православної церкви (РПЦ) та утворили Українську автокефальну православну церкву (УАПЦ). У мене є від 17 вересня 1991 року свідоцтво-оригінал, підписаний В’ячеславом Чорноволом, що ми зареєстровані як громада УАПЦ у селі Верхня Яблунька. У нашому селі церкви московського патріархату не було. Зверніться у відділ у справах релігії у Львові - і там є усі реєстрації. Ми зараз входимо до Православної церкви України, своїм ієрархом вважаємо Митрополита Епіфанія.
— Скільки дітей бойкотують школу?
— Активісти виставили у соцмережах перший пост, потім другий, третій, четвертий, де залякували батьків (Я процитую цей пост від анонімного учасника: «Шановні односельчани! Село Верхня Яблунька! Просимо усіх свідомих громадян не підтримувати агресорів в нашому селі, які закликають та підтримують дії московського режиму.
Дітей до школи не пускати до вирішення питання, яке є в нашому селі. Як можна боротись, якщо батьки не пускають дітей, а священник закликає, щоб діти йшли на навчання. Хто ще в нашому селі підтримує «рускій мір»?". — Авт.). На 1 вересня у школі було понад 50% дітей. Зараз складаємо списки дітей, які не ходять до школи, і передамо їх у поліцію та у Службу у справах дітей. Якщо дитина не була у школі протягом десяти днів, згідно із законом, зобов’язані подати цю інформацію у відповідні служби. Cьогодні щодня до школи приходить близько 96 дітей, а загалом у школі 290 дітей.
— Скільки у вас років педагогічного стажу?
— Працюю безперервно з 1987 року. Мені 60 років, у мене дві вищі освіти. Я дякував у церкві з 1997-го по 2002 р. Семків розповідав на телебаченні, що я збудував у селі церкву московського патріархату, освятив її, а потім спалив… Каплиця у селі згоріла з 10 на 11 квітня 2022 р. Цю домову каплицю побудував на своєму обійсті у 2021 році Іван Іванюк, він колись жив у селі, зараз там живе його мама (каплиця не була зареєстрована за жодною громадою, священника не було). Мама за каплицею доглядала.
— Знайшли тих, хто це зробив?
— Про що ви говорите! Якщо не карають тих, хто мене б'є на робочому місці… Я відповідаю за життя і здоров’я 290 учнів, 79 працівників. Ті, що на мене напали, забрали у мене ключі від кабінету, від вхідних дверей школи.
— У якому стані навчальний заклад, чи потребує ремонту?
— Школа у зразковому стані! У нас є бомбосховище. Школа активно допомагає армії. Мене підтримує колектив. Усі вчителі ходять на роботу щодня. Конфлікту у школі немає, є конфлікт зовні.
Підприємець Василь Семків, який володіє пилорамою, столярним цехом, продуктовим магазином у селі, у коментарі для «ВЗ» розповів:
— Ми — ініціативна група села. І ми проти директора школи, який під час війни пропагує «русскій мір». Все почалося з того, що вони у 2014 році почали будувати у селі церкву московського патріархату, там вже Богослужіння проводили. Але вони ту церкву спалили… Це була невелика дерев’яна церква. Зрозуміло, під час війни він не буде казати, що має відношення до церкви московського патріархату. Виходить, всі люди брехливі, а він один говорить правду. У нас половина села православних, половина — католиків. Він почав проштовхувати московський патріархат, і село розділилося. Коли почалася повномасштабна війна, одна і друга парафії зібралися, опечатали церкву. Потім у Будинку культури було зібрання. Мене обрали секретарем з цього питання, ми створили ініціативну групу.
— Ви хочете керувати селом? Плануєте балотуватися на виборах?
— Моя сім'я у Львові, я, напевно, взагалі з села виїду. Тут важко розвивати бізнес. Гілка влади тут проросійська… Коли ще існувала «партія регіонів», наше село дало 470 голосів за цю партію. І потім він (Іван Січак. — Авт.) був першим «замом» у районі. Я — будівельник. Мені не до кабінетів… Двадцять років працював у різних церквах та монастирях. Такого безладу, як тут, ніде не бачив. Ви знаєте, який вигляд має школа? Побілка така, як за часів срср. Підлога не відповідає жодним вимогам.
— Відео, де батьки б’ють директора, наробило галасу…
— Вони його не б’ють. Чому директор не вийде до батьків, коли приходять у школу? Один «царьок» керує усією громадою. У цій школі двадцять працівників — родина Січака. Тому його і підтримують.
— Батьки також звинувачують директора у булінгу, а він виграв суд…
— Один суд визнав булінг, другий. Він апелював і виграв суд. То що він «чистенький»? Ця справа пішла до суду з запізненням, бо все невчасно робилося. Чому, коли стався новий конфлікт, комісія з відділу освіти Боринської селищної ради не приїхала у село? А батькам сказали, що приїдуть.