Українське небо закриють американські «патріоти» й італійські «мамби»
У питанні захисту від російських ракет маємо великі надії на зустріч у «Рамштайні»
Україна і світ шоковані ракетним ударом росії по багатоповерховому житловому будинку в Дніпрі, внаслідок якого загинуло сорок мирних жителів (з них четверо — діти), понад 80 отримали важкі травми, ще 25 розшукують як зниклих. Цивільний об'єкт було атаковано у небі над Курською областю рф з бомбардувальника Ту-22м3 — надзвуковою протикорабельною ракетою Х-22 (несе тонну вибухівки), якою ще у колишньому срср задумували знищувати НАТОвські авіаносці. Цього разу об'єктом удару стали помешкання, де жили мирні українці. Як було і раніше, коли ударами Х-22 монстри від путіна знищили торговельний центр, багатоповерхівку на Одещині, торговельний центр у Кременчуці.
Керівництво вітчизняної ППО визнало, що знешкоджувати цей клас ракет ми наразі не в змозі… Тож Україна стоїть перед додатковими важкими викликами. Чи готові ми з ними впоратися? Хто може нам допомогти захиститися від цієї напасті? Коли чекати цієї підтримки? Про це — розмова кореспондента «Високого Замку» із військово-політичним експертом Петром Черником.
— Допоки Україна не отримає найсучасніші американські протиракетні комплекси, першою чергою MIM-104 «Patriot», а також (дуже сподіваюся) італійсько-французькі зенітні установки Mamba (SAMP-T), захисту від російських Х-22 у нас не буде, — каже пан Петро. — Іншим способом відбитися від них неможливо. Адже йдеться про дуже високошвидкісні ракети.
— Наскільки вони небезпечні порівняно з іншими ворожими ракетами, які українські зенітники досі, значною мірою, збивали?
— Якщо, скажімо, російська ракета класу Х-101 має максимальну швидкість 720 км/год, а «Калібр» — 970 км/год, то Х-22 долає визначений маршрут зі швидкістю 4 тисячі кілометрів на годину! З огляду на те, що ця крилата ракета летить на відстань 200−300 км, у повітряному просторі України з моменту завдання удару вона перебуває у межах однієї-двох хвилин. Вирахувати її за цей час ще можливо — коли вона виходить із ракетоносія. Але через колосальну швидкість збити її ми поки що не можемо.
На превеликий жаль, російська федерація має ще щонайменше 150 ракет такого класу. І буде їх проти нас застосовувати. Така сувора дійсність.
— Ми чули слова гнівного осуду цієї російської атаки від наших західних партнерів. Чи прискорить трагедія у Дніпрі ухвалення ними рішень про постачання Україні ефективних протиракетних систем?
— Сподіваюся, так і буде. Великі надії пов’язуємо із черговим «Рамштайном» (засіданням Контактної групи з питань оборони України на німецькій авіабазі «Рамштайн», яка пройде 20 січня за участі глав оборонних відомств близько 50 країн під головуванням США). Впевнений, там ці питання обов’язково буде обговорено. Є висока ймовірність того, що на цій зустрічі домовляться про надання Україні більшої кількості систем протиповітряної оборони.
А тим часом…
У Верховній Раді почали збір підписів під вимогою звільнити Олексія Арестовича з посади радника Офісу президента. Арестовичу закидають, що він увів в оману громадськість, заявивши, що трагедія сталася не внаслідок прямого влучення російської Х-22 у житловий будинок, а через те, що ця ракета впала на нього після того, як її збила українська ППО. У такий спосіб, вважають народні депутати, радник ОП поширив дезінформацію, дискредитував сили оборони України і підіграв ворогові. Цим твердженням Арестовича відразу скористалися у Кремлі, звинувативши у дніпровській трагедії українських військових.
17 січня, перед обідом, стало відомо, що Арестович подав заяву про відставку. «Хочу показати приклад цивілізованої поведінки: принципова помилка, значить, у відставку», — так радник ОП мотивував своє рішення.
Британці своє слово уже сказали…
Зустріч у німецькому «Рамштайні», де обговорюватимуть новий пакет військової допомоги Україні, відбудеться у п’ятницю, 20 січня. А за кілька днів до того, не чекаючи цього саміту, уряд Великої Британії публічно оголосив про свій черговий внесок у зміцнення ЗСУ.
Уже найближчими тижнями Україна отримає від Туманного Альбіону роту основних бойових танків збройних сил Об'єднаного Королівства Challenger 2 (14 одиниць). Загалом Велика Британія передасть Україні понад 100 броньованих транспортних засобів, включно з гусеничними БТР Bulldog.
Британці також передадуть нам 30 самохідних артилерійських установок AS90 стандартного для НАТО калібру 155 мм. Україну буде підсилено десятками британських безпілотників. Нам надішлють 100 тисяч артилерійських боєприпасів, сотні «розумних» ракет (GMLRS, Starstreak, AMRAAM), а також запчастини до українських танків і бронетранспортерів.
Ще раніше стало відомо, що Велика Британія надасть Збройним силам України три вертольоти Sea King, перший з них уже на місці. Для управління цими гелікоптерами британці підготували 10 українських екіпажів.
Британський прем'єр Ріші Сунак доручив міністру оборони Бену Воллесу скоординувати підтримку України з боку інших її європейських союзників. Водночас глава зовнішньополітичного відомства Великої Британії Джеймс Клеверлі має полетіти у Вашингтон, аби обговорити з американською владою, що ще можуть вони разом зробити для військової підтримки України.