«Там поховано не визволителів, а радянських карателів…»
Жителі Болехова на Прикарпатті обурюються, що разом з учасниками Другої світової війни у місті вшановують «енкаведистів»
На центральній площі міста обласного значення Болехова (Івано-Франківська область) привертає увагу пофарбований під бронзу монумент напівлежачого воїна, який з останніх сил тримає в руках бойове знамено. Позаду — меморіальні таблиці із прізвищами двох з половиною сотень похованих у цій братській могилі солдатів, сержантів, офіцерів радянської армії. Окремо, по обидва боки пам’ятника, надгробки з прахом двох героїв радянського союзу. А на постаменті під цією скульптурною композицією зроблено напис: «Вічна слава героям, що полягли в боях за свободу і незалежність нашої Батьківщини!». 9 травня, у День перемоги, офіційні особи покладають тут вінки. Однак у болехівців є глибокі сумніви, що всі, хто покоїться тут, справді є героями. Що полягли вони за свободу і незалежність. Що заслуговують на вічну пам’ять і на високу честь покоїтися у центрі міста…
«Герої», які воювали з українськими повстанцями
Ми поспілкувалися з кількома жителями цього міста і зрозуміли, що підстави для громадського збурення є.
Ось що розповідає вчителька математики Марія Сандюк:
— Може, і справді у цій братській могилі поховано частину тих, хто визволяв наше місто від фашистів. Але там також хоронили загиблих бійців радянських спецорганів, які воювали з українськими повстанцями. У наших краях сотня Бея поклала дві сотні «енкаведистів». Їх звозили машинами-«полуторками», возами — де могли, там їх ховали. На скляних табличках було написано прізвища і дати загибелі - 1949, 1950, 1951 роки. То не були визволителі - то були карателі!
Мій вуйко Петро Парахоняк працював ветлікарем і заодно очолював Товариство охорони пам’ятників культури у Болехові. Добре знав історію цього пам’ятника. Десь з 10−15 років тому домагався, аби недоречні написи про «геройство» зняли. До нього не прислухалися — то він узяв і побив ті написи палицею. Не міг змиритися з неправдою. На вуйка подали в суд. Родина заплатила за побите скло, прізвища на таблицях відновили — щоправда, вже без вказування дат.
Я чула, що у нашому місті порушують питання про те, щоб забрати ту могилу звідти. І правильно роблять! Де таке бачено — у центрі міста зробили цвинтар?! Ті нелюди вбивали наших хлопців, а їм така честь!
Коли ставили пам’ятник, була ціла історія. Старші жителі Болехова розповідали, що того дня два радянські міліціонери вирішили позмагатися між собою, хто з них швидше доїде від міліції до лісокомбінату. Гнали на двох «полуторках». У цей момент зі школи № 2 виходила колона дітей, яку вели на відкриття того пам’ятника. Машина в'їхала у дітей, були жертви…
Люди правильно кажуть, що треба той пам’ятник із центру міста прибрати.
Замість зірок — хрести…
Багато цікавого про історію появи цієї могили і пам’ятника розповіла нам і Галина Якимів, наукова співробітниця Музею історії Болехова ім. Романа Скворія.
— Пам'ятник встановлено 1956 року. Це копія львівського монумента, що стоїть на Пагорбі слави, його автором є скульптор Яків Чайка.
Наші старожили і мій батько, краєзнавець Роман Скворій, який досліджував цю тему, розповідали, що сюди спочатку звозили тих, що загинули, визволяючи від гітлерівців Болехів. Частину тіл родичі позабирали. Тож ніхто достеменно не знає, скільки там поховано насправді, ніхто не вів обліку. Пізніше тут хоронили «енкаведистів», учасників облав.
На цьому місці є могила героя радянського союзу Георгія Андреєва. Сам він з Алтаю. Воював на фронті до січня 1945 року. А потім був переведений на військову службу до Болехова. Загинув у вересні 1945 року. Він ніякий не визволитель, бо Болехів звільнили 6 серпня 1944 року. Андреєв був убитий у бою з воїнами УПА.
Ми вважаємо, що треба останки цих загиблих перепоховати на цвинтарі, бо так робить весь цивілізований світ, і це було би по-християнськи. Ми так само перепоховали у братській могилі на цвинтарі останки воїнів УПА. Триває декомунізація, зносять всі символи того часу. А у нас перед пам’ятником стоїть той символ — п’ятикутна зірка для Вічного вогню. Щоправда, після реставрації надгробків на них замість зірок з’явилися хрести.
Десь понад рік тому на пам’ятнику солдатові відпала голова. Спочатку думали, це зробили зловмисники. Але це сталося само собою, бо споруда стара, час зробив своє: туди затікала вода, голова відламалася, впала на могилу Андреєва і потовкла плитку. Пам’ятник відновили, помалювали, щоб мав пристойний вигляд.
Очевидців поховань у братській могилі уже нема серед живих. Але сучасники кажуть, що цей пам’ятник давно треба було перенести на кладовище. Якось до нас приходив старший чоловік і прямо так запитав: «Доки та ганьба стоятиме у центрі міста, коли знову іде війна з тим же окупантом?»
Погоджується з цією думкою і землячка пані Галини — Ольга (свого прізвища і посади вказувати не захотіла):
— Від багатьох людей я чула, що у центрі міста, крім солдатів минулої війни, поховано чекістів, які воювали з УПА. Чи заслужили вони на такі почесті? Багато хто каже, що на цьому місці замість «визволителя» добре було би поставити поминальний хрест… А дехто вважає, що не треба порушувати це питання, мовляв, воно «не на часі». Але я думаю інакше. Потрібно зібрати всю інформацію про цей пам’ятник, встановити істину. Бо повної правди ми так і не знаємо. Зараз іде війна з росією, яка намагається «визволити» нас від самих себе. А ми і далі живемо за старими стереотипами, не змінюємося…
«Золотої зірки» майору нквс ніхто не вручав…
Дізнатися правду — справа не така вже й складна, як здавалося б. Досить нашим чиновникам докласти трішки зусиль, і все стане очевидним.
Завдяки архівним даним, почерпнутим з допомогою Інтернету, багато цікавого і несподіваного нам вдалося довідатися про одного з похованих у Болехові - «героя радянського союзу майора Павла Петровича Зубка». Як виявилося, ніхто ніколи цьому офіцерові такого звання… не присвоював. У цьому ми переконалися, «перелопативши «список носіїв цього звання, який розміщено у Вікіпедії. Героєм радянського союзу був інший Павло Зубко, по батькові - Наумович, льотчик, який загинув на Одещині у 1944 році.
Про те, що похований у Болехові Павло Зубко не був героєм радянського союзу, засвідчує і довідка Центрального прикордонного архіву фсб росії, видана на запит громадянина Кудрявцева. Там відповіли, що свідчень про присвоєння такого звання немає.
Про це з подивом каже координатор проєкту «Електронна книга Пам’яті України» Дмитро Заборін. У відповіді на запит громадянина, який назвав себе Іреком, пан Заборін зазначає, що єдине згадування про те, що П. П. Зубко — герой радянського союзу, міститься на мармуровій плиті у Болехові.
Отож, хтось намагався ввести жителів цього міста в оману.
Відкрилася ще одна неприваблива правда про майора Павла Петровича Зубка. На одному з російських «патріотичних» ресурсів ми прочитали, що він «погиб в неравной схватке с бандитами. Случилось это в районе села Остре Станиславской области (швидше за все, йдеться про село Острів Галицького району, яке розташоване порівняно недалеко від Болехова. — І. Ф.)… Здесь разведка отряда напала на след большой группы бандитов…».
У листопаді 1988 року працівники Центрального архіву прикордонних військ кдб срср повідомляли народний музей бойової слави Станіславської дивізії, що Павло Петрович Зубко народився у селі Слободі Троїцькій Ворошиловградської області. Був слухачем вищої школи нквс. З червня 1944 року у 14-му прикордонному загоні військ нквс виконував обов’язки начальника штабу. Загинув 29 травня 1945 року. Як сказано у документах, «погиб смертью храбрых в бою при столкновении с бандгруппой».
До слова, згадуваний вище координатор «Електронної книги Пам’яті України» Дмитро Заборін зазначає, що у братській могилі на центральній площі у м. Болехові похоронено 257 осіб. З них офіцерів — 7, сержантів і солдатів — 74, невідомих — 176. Хто ті «невідомі» — можна лишень здогадуватися.
Цей же дослідник зазначає, що на військовому кладовищі у Болехові ховали і «військовослужбовців, які загинули у сутичках з підпіллям ОУН і бойовими загонами УПА».
Про іншого, похованого у Болехові героя радянського союзу Георгія Андреєва, ми дізналися, що він загинув 2 вересня 1945 року. У персональній картці вказано, що помер від ран. Від яких саме? Отриманих у боях з воїнами УПА?
Коментар для «ВЗ»
Ілона Калитин, заступник міського голови Болехова
З приводу цього пам’ятника у нас було звернення від депутатів, від жителів Ужгорода. У червні його розглядали на містобудівній раді. Пам’ятник перебуває в аварійному стані, двічі у ньому відпадали деталі. Була думка встановити інший пам’ятник. Згідно з архівними даними, на цьому місці є 316 поховань. Ми не можемо сказати, хто з похованих у цій братській могилі воював в якій армії…
Будемо обговорювати це делікатне питання у нашій громаді - хочемо почути думки всіх. І діяти будемо зважено. Можливо, там лежать чиїсь родичі…