Відкриття, які змінюють світ
Чим славиться Львівська наукова кристалохімічна школа
Львів — місто, яке змінює світ. Щоправда, часто про масштаби цих змін не здогадуються і самі львів’яни. У древньому і, на перший погляд, досить консервативному місті, у новітніх лабораторіях, захованих у столітніх кам’яницях, постійно тривають дослідження, які періодично схвильовують міжнародну наукову спільноту і дозволяють світові розвиватися більш динамічно. Саме у Львові відкрили найпотужніший магніт у світі. Тут винайшли гасову лампу, матеріал для виготовлення рефрижераторів, ліки від тифу, започаткували функціональний аналіз, удосконалили політ повітряної кулі тощо. Деякі з відкриттів свого часу здійснили вчені Львівської наукової кристалохімічної школи, яка донині активно розвивається у Львівському національному університеті імені Івана Франка, розповідаючи про свої секрети далеко не кожному.
Іноді складається враження, що більшість сучасних наукових досліджень в галузі технологій стосуються інформаційної сфери, а поза цією галуззю дослідження проводять лише транснаціональні гіганти, які намагаються осягнути космос чи побороти глобальні проблеми. Але насправді сьогодні перед науковцями всього світу стоїть одне із найважливіших в історії завдань — створення новітніх матеріалів. Такі винаходи є основою для якісних технологічних розробок, які не лише покращують наше звичне життя, а й відкривають нові можливості для медицини, промисловості, розвитку інших технологій, забезпечують прогрес у дослідженнях нашої планети та простору далеко поза нею.
Над відкриттям таких необхідних хімічних речовин десятиліттями працюють вчені Львівської наукової кристалохімічної школи ЛНУ ім. Івана Франка, які успішно утримують лідерство у галузі кристалохімії сполук за участі металів. Доробок львівських хіміків у цій сфері зараз становить 20% світових досягнень. Кожні три роки саме Львів стає всесвітнім центром, який збирає наукову еліту в рамках роботи масштабного форуму — Міжнародної конференції з кристалохімії інтерметалічних сполук. З 1971 року відбулося 14 таких конференцій, які відвідали тисячі іменитих вчених і молодих дослідників.
Львівська наукова кристалохімічна школа заснована у 1959 році на кафедрі неорганічної хімії Львівського університету та офіційно визнана на державному рівні. Передумовою цього стали висока наукова кваліфікація та ентузіазм тогочасного завідувача кафедри Євгена Черкашина і молодих вчених Євгена Гладишевського та Петра-Богдана Крип’якевича, а також функціонування добре обладнаних лабораторій.
Пропонуємо вам ознайомитися із п’ятьма проривними відкриттями львівських хіміків-неорганіків, які у різний час сколихнули світ.
Отримання бажаних речовин — процес невипадковий, і завдяки постійному науковому пошуку львівські вчені вперше відкрили багатокомпонентні структурні прототипи (CeAl2Ga2, ZrNiAl та ін.), які дозволили синтезували тисячі інших сполук, що стали основою найрізноманітніших матеріалів. Серед них хімічні джерела струму для звичайних батарейок, каталізатори для знешкодження відходів горіння палива, акумулятори водню для екологічно безпечних двигунів, термоелектрики для перетворення теплової енергії в електричну, конструкційні і захисні елементи цивільного і подвійного призначення.
У 1979 році науковці Львівського університету вперше у світі синтезували основу найпотужніших на сьогодні постійних магнітів — сполуку системи неодим-залізо-бор (Nd2Fe14B). На жаль, у середині 1980-их ініціативу з патентування винаходу (NEOMAX®) перехопила японська компанія Hitachi Corporation. Попри це, саме Львів закарбувався в історії світової науки як місто, де вперше з’явився неодимовий магніт. Винахід вчених кристалохімічної школи тепер є найзатребуванішим магнітом для широкого використання у промисловості всього світу.
За кожними технологічним проривом зазвичай стоїть фундаментальне наукове відкриття. Так, революцію у сфері фізики твердого тіла викликала сполука системи церій-мідь-кремній (CeCu2Si2), відкрита львівськими науковцями. Вона вперше показала співіснування магнетизму і надпровідності, що відкриває перспективу суттєвого енергозбереження завдяки відсутності опору протіканню електричного струму, навіть у магнітному полі.
Без досліджень львівських науковців не було б і надсучасних рефрижераторів, необхідних для безпечного і якісного транспортування харчових продуктів, медикаментів та інших засобів, що потребують зберігання за низьких температур. Саме дослідники Львівської наукової кристалохімічної школи синтезували сполуку системи гадоліній-кремній-германій (Gd5Si2Ge2), після детального вивчення якої цей матеріал і почали використовувати у виробництві ефективних та екологічно безпечних рефрижераторів.
Відомими є також відкриті представниками Львівської школи фундаментальні кристалохімічні закономірності, що дозволяють прогнозувати і цілеспрямовано отримувати новітні матеріали з корисними властивостями. Розроблену систематику структурних типів за координаційним числом внесено в Міжнародний історичний атлас кристалографії.
Багаторічний керівник Львівської наукової кристалохімічної школи доктор хімічних наук, професор Євген Гладишевський своїми новаторськими підходами заклав авторитет школи, створив основи сучасної кристалохімії інтерметалічних сполук.
Загалом за понад пів століття своєї діяльності, школа об’єднала понад 200 талановитих науковців, які творили майбутнє у легендарному місті. Вмотивовані науковою пристрастю та бажанням сколихнути науку і сприяти розвитку суспільства, вчені дослідили взаємодію понад 70 різних хімічних елементів у 3000 багатокомпонентних системах і відкрили 6500 нових сполук, 500 нових структурних типів. Для порівняння — відкриття одного нового структурного типу у неорганічній хімії має таку ж цінність, як у біології — відкриття досі не відомого типу рослин чи тварин.
Львівська наукова кристалохімічна школа здобула світове визнання завдяки понад 5000 наукових публікацій у міжнародних виданнях та 150 авторських свідоцтв і патентів. Вихованці школи працюють і в інших провідних установах України і світу, підтверджуючи високий авторитет львівського феномену.
Свідченням неперервності наукового пошуку є те, що чотири роки тому у Львівському університету за підтримки держави, університету та партнерів відкрили Центр колективного користування науковим обладнанням — «Лабораторію матеріалознавства інтерметалічних сполук». Працюють на унікальному обладнанні не лише науковці, а й студенти хімічного факультету, адже саме вони невдовзі стануть тими, хто у модерних лабораторіях творитиме і розвиватиме українську науку і продовжуватиме славетну традицію Львівської наукової кристалохімічної школи.
Цілком імовірно, що Львів і його науковці незабаром знову сколихнуть інтелектуальну спільноту. Адже і зараз на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка тривають дослідження нових революційних матеріалів, які використовуватимуться на благо країни. Але розкривати ці секрети поки надто рано.
Ярина ПРИШЛЯК.