«У рашистів було 45 тисяч пакетів, які приготували для поховання цивільних»
Журналіст Євген Спірін, який раніше працював у Луганському моргу, долучився до ідентифікації тіл людей, закатованих у Бучі
«Допоміг з тілами у Бучі. Наразі родичі шукають своїх убитих батьків, матерів, племінників… Усього 416 убитих. Сьогодні переклали та описали понад 10 людей. І ще рештки з обгорілими. Я на мить став слабким. Але тільки на мить. Я впораюся», – написав Євген на своїй сторінці у Фейсбуці.
Євген Спірін – головний редактор видання «Бабель». Раніше працював у Луганському моргу, де його батько був заступником начальника. Журналістка «ВЗ» розпитала Євгена про його волонтерську роботу у Бучі.
– У Бучанському районі ми знайшли 1184 тіла, – каже Євген Спірін. – До війни у Бучанський морг привозили близько 20 померлих за місяць. Коли привезли 416 тіл тільки з Бучі, морг не зміг впоратися з таким обсягом роботи. У моргу працюють лише два судові експерти. Вони попросили допомоги у волонтерів. Оскільки я працював у Луганському морзі п’ять років, мені написав знайомий, військовий медик: «Ти маєш досвід, приїжджай!». Я приїхав.
– Чи на сьогодні ще тривають пошуки людей у Бучі?
– Цими питаннями займається Патрульна поліція Київщини. Навколо Бучі багато лісів та полів. Усі ці місця заміновані. Рятувальники разом з саперами і наш улюблений пес Патрон займаються розмінуванням цих територій. Думаю, нас чекає ще багато братських могил…У рашистів було 45 тисяч пакетів, які приготували для цивільних. За два тижні до війни у росії ухвалили «ГОСТ», могили та усі інші поховання були створені за цим «ГОСТом». Це не те, що солдати російської армії «набухалися» і почали вбивати. Вони їхали цілеспрямовано знищувати українців, які тут живуть. Їхали з цими пакетами, з лопатами, щоб ховати людей, яких вбивають. Вбивали на вулицях, у домівках…
– Була інформація, що у рашистів були списки, убивали конкретних людей.
– Можливо, списки були, але ми їх не знайшли. Очевидно, ті списки були умовними… У Бучі були місцеві, які ходили з російськими солдатами і вказували на будинки, де мешкають атовці. Можливо, ті місцеві хотіли якихось преференцій, хотіли води, їжі тощо. Люди нам розповідали, що робили млинці з соломи… Ті, хто здавав сусідів, навряд чи їли млинці з соломи. Припускаю, у них були продукти і вода. Але не можу стверджувати, бо не спілкувався з такими людьми.
– Дотепер багато людей розшукує своїх рідних. Дехто не може упізнати своїх близьких. З березня минуло трохи часу, і тіла у такому стані, що неможливо це зробити…
– Тіла схожі на «смузі» з фруктів. Так виглядають у пакетах. Це залишки чогось з чимось. Упізнати неможливо. В Ірпіні експерти зробили аналіз решток з мішків (тобто взяли аналізи з усіх пакетів), які були з невпізнаними тілами. І взяли аналізи у живих людей (у родичів взяли теж аналізи). Тепер ми порівняємо ці дві бази і будемо розуміти, кому, який пакет видати для поховання.
– Чи можуть люди звертатися з заявами про зникнення рідних у прокуратуру, а також подавати волосину з цибулиною для тесту-ДНК?
– Звісно, що можуть. Але в Україні немає пересувної лабораторії ДНК. Волонтери хотіли купити пересувну ДНК-лабораторію, та з’ясувалося, що вона не продається. Це дуже специфічне обладнання. Тому волонтери знайшли французьких фахівців, які погодилися зробити цю роботу. Вони приїхали на добу. Але ми зрозуміли, що не встигнемо все зробити. Тому французькі слідчі залишилися ще на добу. Наразі 64 людини здали свої проби. І близько 280 загиблих… Думаю, є багато людей, які ще не знайшли своїх родичів. І ще не здавали зразків ДНК. Французькі фахівці усі проби забрали, їх повезли у Париж.
У нас є машини-рефрижератори, де тіла зберігаються. Але убивства відбувалися з 3 по 30 березня. Зараз – травень. Як не намагаєшся зберігати тіла, вони розкладаються, навіть у холодильнику.
– Львівські правоохоронці заочно повідомили про підозру двом службовцям полку особливого призначення міста Ангарська рф – уродженцям Бурятії. Відомо, що вони вдерлися до приватного будинку у селі Бузовій Бучанського району. Катували чотирьох чоловіків на очах жінок та дітей. Викрали гроші та цінні речі. Вже відомо, хто стоїть за усіма злочинами у Бучі?
– У команді є три напрями. Перший – встановлення, опис і все, що стосується ДНК-експертизи. Другий – співпраця з Генеральною прокуратурою щодо полонених. Багатьох людей вивезли на територію російської федерації, щоб поповнювати обмінний фонд. І третя команда розслідує, хто саме брав участь у катуваннях, вбивствах. Ми не перетинаємося з двома іншими напрямами. Наша команда займається виключно ідентифікацією трупів.
– Чи відомо, скільки дітей закатовано на Київщині?
– Серед тіл, які ми переносили, немає дітей. Але є діти, які розшукують своїх батьків. У нас є два такі випадки. Це 5-річний хлопчик, у нього є мама, але немає тата. Тата розстріляли, бо він стояв на блокпосту. Та 6-річний хлопчик, у нього немає тата і мами. Його привела на ДНК-проби тітка. Щодо закатованих дітей, вони є. Ці випадки фіксує Генеральна прокуратура. Є окремий відділ, який займається тільки дітьми, зокрема розслідуванням злочинів щодо зґвалтування дітей.
– Скільки часу ще працюватимете у Бучі?
– Ми повинні внести у базу усіх, кого знайшли. Маємо перенести записи в електронний варіант. Коли завершиться ДНК-експертиза, перенесемо цей досвід на ті місця, які зараз тимчасово окуповані. Я сподіваюся, що їх незабаром звільнить українська армія. Якщо там є братські могили, знаємо, як з ними працювати. Чесно скажу, страшно навіть уявити, що діється у Маріуполі та інших містах, де побували окупанти…
Читайте також: «Після завершення активної фази бойових дій протистояння з росією триватиме...»