«Після завершення активної фази бойових дій протистояння з росією триватиме...»
Погляд політичного аналітика Євгена Магди на війну, її перші уроки, підводні камені і складники перемоги над ворогом
На Великдень минуло два місяці з часу великомасштабної російсько-української війни. Вона шокувала світ жорстокістю агресора і водночас вразила звитягою нашого воїнства, всього нашого народу. Про політичні наслідки цього протиборства, здобутки і прорахунки, перспективи завершення розмовляємо з виконавчим директором Інституту світової політики, експертом з питань гібридних воєн Євгеном Магдою. А розпочали нашу бесіду із питання ідеологічного. З того, що називають “атакою на мізки”…
– Однією з причин своєї “спецоперації” кремль називав “захист російськомовних”. За іронією долі, саме по цій категорії наших громадян путін завдав найбільше бомбових ударів. Чи позначилася російська агресія на світогляді тих наших співвітчизників на сході, півдні країни, які ще донедавна підтримували проросійські сили, голосували за них?
– Щодо “денацифікації”. Не розумію, як можна проводити її у країні, президентом якої є єврей! Згаданий термін виглядає настільки смішним, що навіть російські пропагандисти використовують його опосередковано... Після того, як російські ракети падали на Київ, Одесу, інші міста, після того, як було зруйновано Волноваху, а Маріуполь перетворили на місто-мученик, складно уявити, щоб хтось, за винятком відвертих ворогів України, голосував за проросійські політичні сили.
Під час цієї війни відбулася консолідація нашого народу. Як показує соціологія, понад 90 відсотків українців вірять у перемогу України. Ця згуртованість нагадує мені грудень 1991 року, коли понад 90% наших громадян підтримали Незалежність. Ми консолідовані, бо ведемо праведну боротьбу за неї.
Ця війна є найбільшою, наймасштабнішою в Європі після 1945 року. Це протистояння двох колишніх республік радянського союзу. У такий спосіб завершуємо процес нашої деколонізації. Ядерна держава напала на країну, яка відмовилася від свого ядерного арсеналу. Саме ця обставина суттєво вплине на безпекову ситуацію у світі. Неважко спрогнозувати, як поводитиметься тепер Іран. Він отримав потужний аргумент, щоб сказати: ми не будемо згортати свою ядерну програму, бо бачимо, що сталося з Україною...
– Як оцінюєте дії нашої влади, починаючи з 24 лютого? Наскільки вони були оптимальними, адекватними до ситуації?
– Кожен з наших громадян оцінюватиме дії влади з огляду на те, як для нього минули ці два місяці. У людини, яка була змушена кинути все і втікати з передмістя Києва, ця оцінка буде одною. Той, хто пішов захищати свою Батьківщину, даватиме владі свої оцінки...
Для нас це перший досвід повномасштабної війни в умовах демократичного устрою. Теза “не треба під час війни критикувати владу” є загалом правильною. Але при цьому не повинні створювати ілюзію безкарності. Якщо не будемо звертати уваги на помилки влади, вона стане безкарною. У багатьох рішеннях влада могла би бути більш ефективною. Цього не сталося. За багато помилок людям доводиться платити щонайменше збитками. Є випадки, коли за помилки влади люди заплатили життям. Так, це війна, під час неї ніхто від подібного не застрахований. Ми маємо сьогодні бути націленими на нашу спільну перемогу. Влада вчинила би мудро, якби сказала щось на зразок: “Дорогі громадяни! Коли завершиться війна, ми ініціюємо обговорення тих, тих і тих питань. Ми готові будемо прозвітувати про свої дії. А поки що пліч-о-пліч працюємо на нашу перемогу”. Це був би сильний політичний крок. Але на нього я не очікую…
Читайте також: «Сил і засобів для протистояння агресору достатньо! Із постачанням зброї усе гаразд»
– Ви випередили моє наступне запитання: які сильні кроки з початком війни зробив президент Зеленський, а у доцільності яких ви сумніваєтеся?
– Президент Зеленський під час війни залишився в Україні, став символом національного опору. Його комунікаційна кампанія з нашими громадянами, з парламентами світу, зі світовими лідерами є потужною. Але...
Не стільки президент, як його оточення, яке було піддане критиці ще до війни, намагається повернутися до старих методів роботи. Намагається влити нове вино у старі міхи. Від цього, як відомо, вино не стає кращим.
Найперші мої претензії – до інформаційної сфери. Не розумію, чому викинули з телевізійного мовлення три канали – “Еспресо”, “Прямий”, “5 канал”, які ніколи не лили воду на російський млин. Водночас у новому телепродукті UАразом присутні канали “1+1”, “Інтер”, редакційна політика яких викликала серйозні питання...
– Чимало ведучих цього об’єднаного мовника працювали раніше на каналах Медведчука, Мураєва...
– Пригадуєте, як після Помаранчевої революції каявся канал “1+1”, потім він займав певну позицію під час Революції Гідності. Річ не в окремих ведучих, їх можна замінити. Рівень довіри до цього телемарафону сягає 5 відсотків! Це ганебно низько! Коли чую месиджі, які звучать з цього “марафону” про те, що ворог не спить і підкидає нам неперевірену інформацію, і коли чую в ефірі цього марафону, як Харків, використовуючи радянський наратив, називають “першою столицею України”, виникає питання: кому вірити?
– Для участі у цьому телемарафоні залучають багатьох російських експертів. Чи є в цьому потреба?
– Це погано! Не вірю в “харошіх рускіх”. Маю підстави вважати багатьох з них щонайменше агентами впливу російських спецслужб. Для чого вони мають бути у наших ефірах? Наші телеканали не ведуть мовлення на росію. росія створила у себе “цифрову фортецю”. Кого нам показують? – тих людей, які поїхали з росії і фактично не користуються там авторитетом. Я повірив би у зміну поглядів росіян, якщо вони взяли б до рук зброю і почали воювати у лавах Збройних сил України. Або організували на території України підприємство, дали роботу сотням українців і сплачували би податки. А коли вони планують в Україні знімати вершки з начебто “спільної культури” – даруйте! “Трієдіний славянскій народ” придумали ще за царської росії.
– Наші західні партнери задовго до війни попереджали українську владу про засилля у ній російських агентів. Чому Зеленський не почистив свою команду від одіозних осіб, яких громадянське суспільство давно називало агентами Кремля?
– На це питання має відповідати сам Зеленський. Можу висувати певні версії – але не хотів би робити цього. Лакмусовим папірцем для будь-яких рішень є якраз війна. Щоб стати фактором змін, треба справді змінюватися, а не просто говорити про це. Люди, які інформаційно зникли у перші два тижні війни, тепер знову “на видноті”, намагаються показувати, що вони причетні до управління державою...
Війна не скасовує демократії. Ми можемо не критикувати владу, але ми маємо критикувати прислугу, яка перебуває поряд з нею. Ті, кому громадяни делегували свою довіру, у цей складний час мають право на імунітет від критики. А ті, кого призначили на посади, його не мають.
Читайте також: «У НАТО беруть країни, які поважають демократичні цінності...»
– Можна вітати звільнення з посади Одеської ОДА колишнього “регіонала” Сергія Гриневецького. Але як зрозуміти, що на посаду голови військової адміністрації у рідному для себе Кривому Розі президент призначив колишнього “регіонала”, лідера проросійської партії “Опозиційний блок” Олександра Вілкула?
– Колишня народна депутатка Тетяна Чорновол, яка сьогодні командує на фронті розрахунком протитанкового комплексу “Стугни”, позитивно відгукується про Вілкула. Те саме можна почути від колись відомого волонтера, а нині військовослужбовця Мирослава Гая...
Ми не повинні обмежувати право людей захищати свою Батьківщину – якщо роблять це щиро. Багато знаних людей кажуть, що Вілкул є вправним керівником військової адміністрації. Якщо на початку там були проблеми з територіальною обороною, то зараз місто серйозно підготовлено до захисту.
Політичні суперечності присутні. Але це є ознакою демократичної держави. Треба зберегти свою державу для того, щоб потім мати змогу повернутися до політичних дискусій.
– Про ще одне кадрове рішення президента, яке викликає подив у багатьох українців. Маю на увазі призначення Давида Арахамії керівником української делегації на переговорах з росією. Це той Арахамія, який не так давно називав фейками інформацію авторитетних західних ЗМІ і політиків про майбутнє вторгнення росії, порівнював їх зі скабеєвою і соловйовим? Те, що цій особі доручили важливу місію, не компрометує владу?
– Велику кількість кадрових дипломатів, кількох колишніх міністрів закордонних справ залишили поза цим переговорним процесом. Водночас на перемовинах присутній Олександр Чалий, адепт українського нейтралітету...
Невже ми не розуміємо, що нейтралітет у нинішній ситуації – це ілюзія? Це плацебо, яке перекладає відповідальність можливого укладення миру на наступні покоління. В Європі вже кажуть: якщо російсько-українська війна найближчим часом завершиться, через кілька років спалахне з новою силою. Порятунком може тільки бути інтеграція до безпекового блоку НАТО.
Маємо до нього рухатися, якщо хочемо конвертувати успіхи наших військових у зростання впливу України.
Втім, після того, як стало відомо про злочини росіян у Бучі, в інших київських передмістях, говорити про якийсь переговорний процес і можливі, даруйте, “шахери-махери” з росією, буде політичною помилкою...
– Своєрідним речником влади виступає Олексій Арестович, особа, яку у політологічних і військових колах сприймають насторожено і неоднозначно. Серйозні аналітики кажуть, що це – людина-маска, не той, за кого себе видає. Їх лякає його акторство, нарцисизм, “заколисування” людей. Хоча частині телеаудиторії подобаються брифінги Арестовича, дехто навіть вважає його прізвище синонімом слова “спокій”. Як ви сприймаєте цю фігуру?
– Незадовго до початку війни Арестович заявив, що йде з Офісу президента. Але, як тільки війна розпочалася, його туди повернули. Думаю, причина проста: Арестович має військову освіту, у нього є відповідний термінологічний арсенал, є навички психологічного впливу на достатньо широкі маси. Помилкою інформаційної політики влади є те, що про успіхи наших військових не розповідають люди військові. Можливо, це пов’язано з тим, що популярність Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного викликає ревнощі в Офісу президента. І тому Олексій Арестович, який під час війни отримав погони підполковника, ніколи не з’являється на екранах у військовій формі. Це показовий факт.
У нас сьогодні спостерігається влада радників. Головними спікерами від влади виступають радники, від яких мало що залежить і які не мають жодної відповідальності. Волів би, щоб влада все-таки говорила одним голосом.
– У соцмережах розгорілася гаряча дискусія щодо заяви колишнього російського розвідника, однокурсника путіна Юрія Швеця, який з посиланням на CNN заявив, що частину західної медичної і гуманітарної допомоги розкрадають, що вона не доходить до наших воїнів. Думки розділилися: одні вважають, що Швець каже правду про корупцію під час війни. Інші вважають, що ексрозвідник підіграє росії, намагається посварити США і Україну...
– Сьогодні найважливіше – надходження в Україну різноманітної військової допомоги. Тому тези про те, що розкрадають якусь гуманітарку, працюють проти України. Відтак заяви пана Швеця, який запропонував як “контролера” за надходженням “гуманітарки” ще одного генерала – Ігоря Смешка, оцінюю скептично. Те, що від наших партнерів надходить по лінії державних постачань, думаю, використовується цілком раціонально. З “гуманітаркою” у нас були проблеми і у попередні роки. Це треба визнавати. Швець – не та людина, яка заслуговує на сліпу довіру. Наші громадяни мають навчитися мислити критично. Не купуватися на будь-які інформаційні “вкиди”.
– Яка доля чекає Медведчука? Чи може Медведчук стати певним козирем у наших руках?
– Затримання Медведчука було цікавим. Дозволило владі зняти низку питань до неї, адже він зник на самому початку війни.
Зеленський запропонував Медведчука обміняти на наших полонених, заблокованих жителів і захисників Маріуполя. Але росія на це не пішла. Москві Медведчук, за великим рахунком, уже не потрібен.
Водночас спостерігаються цікаві речі. Про те, що Медведчук дає покази, заявили радники Офісу президента Арестович, Подоляк, секретар РНБОУ Данілов. Таке враження, що всі вони його допитують. Чи є тут якийсь політичний компонент? Є. Не секрет, що Медведчука раніше намагалися “причепити” до Порошенка. Не виключено, що такі ж спроби з боку влади будуть і тепер.
Медведчук – відомий російський агент впливу. Але не забуваймо, що він є співвласником каналу “1+1”! А цей канал представлений в UАразом. Медведчук є елементом політичної гри.
– Вас не дивує утворення у парламенті депутатської групи з числа вчорашніх нардепів від “ОПЗЖ”. Непокаране зло має властивість відновлюватися... Влада говорила про призупинення діяльності цієї політсили, позови у суд про її заборону. Але ця справа заглухла...
– Влада не зуміла підвести адекватну правову базу під заборону проросійських партій. Ця заборона є політично правильною. Але юридично її обґрунтовано слабо. Позбавити представників “ОПЗЖ” депутатського мандата складно. Свій вирок цій політичній силі дадуть наші громадяни на наступних виборах. Так само, як у 2014 році напад Росії, захоплення Криму і окупація частини Донбасу позбавили проросійського політика можливості стати президентом, так і зараз війна росії проти України позбавляє будь-яку проросійську партію можливості бути представленою у Верховній Раді.
– Чи повинна українська держава радикально визначитися із релігійною організацією під назвою “Українська православна церква” (предстоятель – митрополит Онуфрій), якщо її керівний центр розташовано у країні-агресорі і якщо чимало священників цієї конфесії відверто співпрацюють з окупантами?
– У нас було ухвалено закон, який передбачає, щоб організацію, про яку ви кажете, називали своїм іменем. Тобто – “Російська православна церква в Україні”. Треба виконувати цей закон, який поклали під сукно. Дати йому хід. З одного боку, треба не порушувати формулу про те, що “церква відділена від держави”, а з іншого – максимально обмежити можливості впливу російської церкви в Україні.
– На кожному кроці наші люди запитують одне одного: коли завершиться війна? Які обставини, на ваш погляд, прискорять її завершення?
– Ніхто не знає, коли закінчиться війна. Для мене у слові “війна” перша літера виглядає як цифра “8”, символ нескінченності. Тому що навіть після завершення активної фази бойових дій наше протистояння з росією, як на мене, триватиме. Ми, на жаль, на це приречені…
Читайте також: Блеф – багаторазово відпрацьований прийом путіна