«Нейтралітет України, може, припинив би постріли. На добу. А потім залунали б з іще більшою силою...»
Не варто піддаватися на маніпуляції росії, слід продовжувати співпрацю із Заходом, вважає експерт
В українців було велике сподівання, велика віра у те, що в разі вторгнення росії на нашу територію колективний Захід дасть Путіну по зубах. Що вдарить по агресору не тільки економічними санкціями, а й військовою силою. Реальність виявилася дещо іншою: НАТО наразі відмовляється закрити українське небо, звідти на нас щодня падають ракети і бомби. Подекуди чути думки про те, що НАТО вичерпало себе, що воно, мовляв, не таке сильне, як вважалося... То на що здатне НАТО, чого й чому воно не може зробити для України? Про це кореспондент “Високого Замку розпитував кандидата політичних наук, голову Громадської ліги «Україна – НАТО» Сергія Джерджа. Як колишній медик, пан Сергій нині є членом одного із батальйонів Тероборони Києва. Інтерв’ю з ним ми записували у перерві між бойовими чергуваннями…
– Певне розчарування справді є, – каже пан Сергій. – Ми очікували більшого. Будемо задоволені підтримкою НАТО тоді, коли з його допомогою ворога буде вигнано з нашої території, у тому числі – з Криму й Донбасу. Тоді, коли ця впливова інституція разом з нами доможеться миру. Проте є багато підводних каменів у цій темі. Один із них – усі свої рішення НАТО ухвалює консенсусом, згодою усіх країн-членів. Не секрет, що є серед них такі, які вставляють палиці у колеса, блокують те чи інше питання...
Чому це роблять? Очевидно, маємо наслідок гібридної війни, яку російська федерація веде проти України. У своїх інтересах кремль використовує корупцію, підкуп західних політиків, деяким партіям за кордоном допомагає прийти до влади. А потім вони, опинившись біля керма, відпрацьовують свої 30 срібняків – зокрема, блокуючи вагому підтримку України з боку НАТО. Ми знаємо неконструктивну позицію Угорщини, інших країн. Щодо Угорщини – незабаром там відбудуться парламентські вибори. Сподіваємося, партія Орбана уже не переможе, на зміну їй прийдуть інші політичні сили. Проєвропейські. Тоді й позиція Будапешта в Євроатлантичній Раді, можливо, стане іншою.
Попри все це, підтримка України з боку НАТО вагома. Без неї нам було би дуже важко. Росія робить усе, щоб ми стали позаблоковою державою. Путіну сподобалося вести війну з такою нейтральною країною, якою ми були 2014 року. Тоді ми не отримували жодної зовнішньої допомоги, і якби не винятковий героїзм наших воїнів, могли стати легкою здобиччю для агресора. Путін хотів би повторення цього – тому нав’язує нам так звану демілітаризацію, нейтралітет. Хоче, щоб ми відмовилися від зброї, від зовнішньої допомоги – тоді можна було би на другий день після підписання “мирних” угод знову обстрілювати наші міста, бомбардувати наші домівки, лікарні тощо. І більш легко, як ніж у масло, увійти в саме тіло України.
Вестися на московські маніпуляції не варто. Треба продовжувати співпрацю із західними партнерами. Україна має тверду проєвропейську, проатлантичну позицію. Підтримка Заходу є значною. Ми отримуємо від своїх союзників якісну зброю, яка допомагає зупиняти російські танки. За оцінками американців, українські воїни показали вкрай високу результативність – на 112 запусків “джавелінів” 100 є успішними. У ближніх боях це надзвичайний героїзм! Завдяки цьому противник не зміг суттєво, як він планував, просунутися на суші.
Нам потрібна така ж якісна, навіть краща, ніж у ворога, зброя для захисту від нападів з повітря і моря. Ми повинні збивати на великих відстанях ворожі винищувачі, бомбардувальники, крилаті ракети, а також корабельні ракети, якими противник брутально обстрілює цивільні об’єкти на узбережжі Чорного і Азовського морів, зокрема місто Маріуполь. Лік іде на дні...
– Президент Володимир Зеленський критично оцінював дії Альянсу у російсько-українській війні. Дорікнув західним партнерам: якби нас раніше прийняли у НАТО – цієї війни не було б. А ще дав зрозуміти, що Україну у цій організації бачити не хочуть. Чи так це?
– Не був би таким категоричним щодо того, що членство у НАТО Україні не світить. Нас у цьому Альянсі бачать, але дехто хоче, щоб це сталося пізніше. Але погоджуюся з критикою президента – зі своїми стратегічними партнерами ми повинні розмовляти відверто. У період війни нам не потрібні якісь сентименти-компліменти – нам потрібна реальна оцінка ситуації.
Погоджуюся із главою нашої держави: якби ми були членами НАТО, то отримали би від нього належний захист від росії. Винні ті політичні лідери, які блокували вступ України в Альянс. Вони відповідальні за цю війну. Йдеться про експрезидента Франції Саркозі, ексканцлерку Німеччини Меркель. Вони вірили путіну, “розуміли” його, тобто були “путінсферштеєрами”. Це був наслідок “шрьодеризації” політикуму Європи. Загравання з ворогом за великі гроші, політична корупція значною мірою спричинили нинішню ситуацію. Щойно Саркозі й Меркель переконали своїх партнерів, що Україну і Грузію не варто підтримувати на їхньому шляху до НАТО, росія відразу розпочала агресію проти Грузії. Було зрозуміло, що не за горами і війна проти України...
– Вітчизняні політики теж доклалися до блокування нашої дороги у НАТО. Ми пам’ятаємо у 2008 році повітряні кульки під куполом парламенту від Партії регіонів і комуністів – з написом “НАТО – нет!”...
– У наших політиків спостерігалися якісь незрозумілі гуляння. Коли було все добре – НАТО нам не потрібне. А коли погано – тоді давай НАТО... Про співпрацю, взаємодію слід думати від самого початку. Не спекулювати на темі безпеки. Партії, які ви назвали, деструктивно впливали на суспільство, спекулювали на темі національної безпеки. А це – святе! У цьому питанні має бути цілковита одностайність, єдність. Можна піаритися у виборчий період на питаннях зарплат, пенсій, тарифів – це звична для політиків риторика. Але неприпустимо займатися словоблудством, коли йдеться про захист держави. Політики, причетні до тих спекуляцій, теж винні у загибелі людей, яких сьогодні ховають по всій Україні.
– Про іншу вину. Як ви сприйняли заяву радника Офісу президента Арестовича, що однією з причин повномасштабного вторгнення в Україну стало те, що колишнє керівництво України закріпило у Конституції курс до ЄС і НАТО? Що, мовляв, цей рядок в Основному Законі був передвиборчою піар-акцією Порошенка?
– Якась маячня! Цей рядок потрібно було записати ще 1991 року, коли Україна здобула Незалежність. Європейська держава повинна входити у всі загальноєвропейські структури. Не бути якимось винятком із цілого ряду європейських процесів – політичних, економічних, безпекових. Наш шлях до Євросоюзу і до НАТО правильний. Той факт, що ми записали це устремління у Конституції, став сигналом, що це є загальносуспільним, загальнодержавним рішенням. Його ухваленням ми припинили всякі дискусії на ці теми для державних службовців – треба чи не треба йти в НАТО. Усе! Крапка! Маємо норму закону, схвалену конституційною більшістю. І треба робити все, щоб реалізувати це конституційне завдання. Виконати його можна, працюючи на Україну, досягаючи критеріїв, стандартів НАТО, розвиваючи ідеї, на яких наголошує Альянс. А це, зокрема, посилення національної безпеки. Якби ми активно готувалися до вступу у НАТО, територіальна оборона у нас почала би працювати не за кілька днів до війни, а значно раніше. І ми би не думали зараз, у кого просити високоточні ракети – у нас вони були б свої. Свого часу, пам’ятаю, керівник конструкторського бюро “Луч” Олег Коростильов благав про 150 млн грн на створення українського безпілотника. Якщо так ставимося до важливих речей, вважаючи їх другорядними, стає зрозуміло, чому у нас виникають проблеми у певних сегментах оборони...
– Як зрозуміти ці дивні меседжі від Арестовича? Чи не є вони пробним каменем, аби перевірити реакцію суспільства на ймовірну зміну зовнішньополітичного курсу?
– Усе може бути... Але я б не сприймав серйозно заяви всяких там малозначних радників. Офіційну позицію влади мають представляти уповноважені на це особи, пресслужби державних органів. Якщо і прозвучало щось неоднозначне, це може бути якоюсь мірою заграванням із противником, щоб, скажімо, виграти час...
– росія вимагає від нас позаблокового статусу. Такий головний ультиматум начебто міститься у переліку 15 пунктів кремлівського проєкту міждержавної угоди, який просочився у пресу. Якби Україна пристала на цю вимогу Росії, чи гарантувало би це нам безпеку у майбутньому?
– Ні, не гарантувало б. Це втягло би нас у перемовини, де окупанти хочуть домогтися визнання за росією уже окупованих нею територій. Будь-яке проголошення нейтралітету, можливо, на 24 години припинило би звук сирен і канонад по всій країні. Але потім ці звуки сирени і канонади лунали би з іще більшою силою... Для Кремля вельми бажано, щоб Україна припинила співпрацю із Заходом, відмовилася від будь-якої підтримки з його боку – бо тоді автоматично стала би зручною мішенню. Без західної підтримки (політичної, економічної, енергетичної, фінансової, військово-технічної) ослаблену Україну можна було би завоювати за два-три дні. На щастя, така допомога від цивілізованого світу сьогодні є. І ми на неї спираємося.
– Позаблоковий статус вимагає змін до Конституції. Чи готова Верховна Рада внести їх?
– Не готова. Це провальний шлях. З таким же успіхом можна було би ліквідувати Українську державу... Потенційна відмова української влади від курсу до НАТО спричинила би глибоку внутрішньополітичну кризу, розкол у суспільстві. Призвела би до посилення російської присутності у нашому інформаційному просторі. А також до активізації бойових дій на фронті. І як наслідок – до повного завоювання території України російською федерацією.
– Останніми днями все частіше чути заяви про необхідність введення в Україну миротворчих сил. Що це за сили можуть бути – під егідою ООН?
– Рішення щодо миротворців ООН повинна виносити її Рада Безпеки. Але росія це рішення блокуватиме. ООН нічого не може зробити. Це безсила організація, яка сама себе не може захистити – її представники на сході України втекли звідти – їх російські окупанти вигнали.
Можливі інші миротворчі формати. Скажімо, відповідне рішення міг би ухвалити більш консолідований Європейський Союз.
Але які завдання миротворців? У чому суть їхньої присутності? Якщо зайняти посередницьку позицію між двома ворогуючими сторонами – навіщо це нам потрібно? Якщо ворог стоїть за кількадесят кілометрів від Києва, миротворчі війська на цій лінії і залишаться? Який сенс у цьому, якщо за цією лінією не буде України?
Якби миротворчі війська діяли пліч-о-пліч з українськими і протидіяли російській окупації, це було би більш доречно.
– Президент Зеленський обмовився про необхідність для України альтернативного НАТОвсьому оборонного союзу.
– Позитив у таких об’єднаннях є. До такого союзу можна було б долучити країни, які готові й уже допомагають Україні. Створення нового геополітично-безпекового майданчика виглядає цілком нормально. Це було б антикремлівське об’єднання дієвих країн, які реально протистоять імперській гегемонії москви.
– Ваш прогноз: як швидко може завершитися війна і в який спосіб можна цього досягти?
– Всім нам хотілося б, щоб ця війна раз – і припинилася. На це впливають кілька чинників. Найперше – внутрішньополітична ситуація у Росії. Міжнародні санкції даються взнаки. Це може призвести до громадянської війни в рф. Можуть прокинутися національні республіки, які всю свою історію боролися за незалежність власних народів. Можлива також криза у керівництві росії... З іншого боку, перемогу України може наблизити значне посилення її військової могутності.
Читайте також: Адам Міхнік: «Тепер українців сприймають як людей вищого сорту!»